Čo v domácnosti vymeniť za nové? Skontroluj týchto 5 vecí!

Mnoho vecí v našej domácnosti je potrebné pravidelne meniť. Patríte k milovníčkam čerstvých kvetov, ktoré zdobia váš stôl? Tak je vám jasné, že keď zvädnú, je potrebné ich vyhodiť a nahradiť novými. Je to zrejmé.

 

Rovnako to je aj v prípade kuchynských utierok. Sú na nich škvrny, ktoré nejdú oprať alebo prepálené diery? Áno, treba ich vymeniť!

 

Avšak v prípade niektorých vecí to zrejmé nie je. Zväčša všetky používame dovtedy, kým sa to dá. Jediným spôsobom, ako zistiť, že niektoré veci v domácnosti je potrebné nahradiť, je vedieť, akú majú životnosť. Povieme vám, ktoré položky v domácnosti potrebujú nahradiť. 

 

Odporúčame: Babičkine superpotraviny: Sušené slivky sú nutričnou špecialitou pre organizmus!

Hubka na riad

Zdroj: Shutterstock®

Hubka na riad

Hubka patrí medzi tie predmety, ktoré používame denne (v prípade, ak nemáte umývačku riadu). Avšak povedzme si pravdu, ako často ju meníme? Používame ju dovtedy, kým sa dá? Poväčšine ju vyhodíme až vtedy, keď už začne zapáchať. Po správnosti by sme ju mali vymeniť raz za dva až osem týždňov. A aby sme nezabudli. Máte vo zvyku hubku dezinfikovať? Mali by sme ju vyvárať alebo šupnúť do mikrovlnnej rúry aspoň raz týždenne, aby sme sa zbavili všetkých baktérií, ktoré sa v nej počas týždňa usadili. 

Korenie v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Korenie v kuchyni

Korenie patrí medzi tajné prísady, ktoré dokážu ochutiť každé jedlo a spraviť z neho šéfkuchárovu špecialitu. Ale ani korenie nemá nekonečnú životnosť. Rovnako ako každá potravina, aj korenie je potrebné čas od času vymeniť. V prípade sušených listových byliniek (bobkový list, bazalka a podobne) by ste tak mali učiniť raz ročne. V prípade mletého korenia je životnosť dva roky a v prípade celého korenia sú to štyri roky, po ktorých by ste ho už mali vymeniť. 

 

Pozri aj: Nedarí sa ti udržať vôňu v šatníku? Povieme ti tipy ako na to!

Lieky a vitamíny

Zdroj: Shutterstock®

Lieky a vitamíny

Vitamíny, doplnky stravy a iné voľnopredajné lieky majú zvyčajne dátum expirácie uvedený na obale. Ak ich užívate len občas, pravdepodobne by ste mali skontrolovať, či už náhodou táto doba nevypršala. Mimochodom, ak ste našli v domácnosti lieky, ktorým vypršala doba spotreby, tak ich nevyhadzujte do koša, ale odovzdajte v najbližšej lekárni. 

Toaletná kefa

Zdroj: Shutterstock®

Toaletná kefa

Toaletná kefa možno nepatrí k tým veciam v domácnosti, ktoré by boli používané každý deň. Občasné prešuchnutie záchodovej misy vám teda nenašepká, že toaletnú kefu je potrebné vymeniť. Úprimne, ako často ju meníte? Nepoužívate náhodou ešte stále jednu a tú istú už niekoľko rokov? Logicky, ak je kefa špinavá a vyšúchaná, tak by sme ju mali vymeniť. Avšak z hygienického hľadiska by ste ju mali vymeniť aspoň raz ročne. Predsa len sa na nej usádzajú baktérie, ktoré na nás striehnu v záchode. 

 

Odporúčame: Psoriáza: Toto sú najčastejšie príčiny prepuknutia ochorenia!

Vankúš

Zdroj: Shutterstock®

Vankúše

Posteľný vankúš, na ktorom každý deň snívate svoje sny, by ste mali vymeniť každé dva roky. V prípade, že už vankúš nespĺňa svoje podporné funkcie, tak ho vymeňte aj skôr. Na vankúšoch sa ukladajú baktérie, odumreté bunky pokožky, usádzajú sa v nich roztoče a podobne. Z tohto dôvodu by ste ich mali nielenže pravidelne prať, ale ich aj meniť. 

 

Zaujme ťa: Zoznámte sa s Coco: 6 ročná módna ikona z Japonska udáva trendy!

5 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

20.09.2017 17:05

Vymieňam všetko,ešte častejšie dokonca,ale vankúše nie.Tie periem.

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

20.09.2017 20:21

hubku na riady mením určite častejšie aj raz za dva týždne, korenia nemám doma veľké zásoby takže ho len priebežne dopĺňam, lieky pravidelne triedim, toaletnú kefu vymením tak raz za rok no a vankúše máme doma veru dlhšie...

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

23.09.2017 10:24

Čas nemilosrdne uteká, tak sa musím zamyslieť, aký čas uplynul od výmeny. Spím na boku, tak účelovo z tohto dôvodu som menila.

Vaše meno:

Anna Podmanická

Anna Podmanická

24.09.2017 19:45

Poučné rady pre gazdinky, ktoré málo varia a umývajú. Ja teda mením všetko častejšie. Samozrejme mimo liekov. Tie určite po expiračnej dobe neskladujem.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.12.2017 10:26

hubku na riad mením veľmi často

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE