Mávaš problémy s menštruáciou? Harmonizuj si svoj cyklus!

Nepríjemnosti, ktorým čelíme každý mesiac, nám často komplikujú bežný život. Hoci ide o prirodzenú vec, ktorá sprevádza náš život od puberty, spôsobuje nám to bolesti. Niektoré pociťujú iba únavu, iné majú pár dní predtým PMS a iné musia celý týždeň pretrpieť v kŕčoch. Reč je o menštruácii, ktorá je súčasťou života každej ženy.

 

Ak aj vy odmietate naďalej tieto dni pretrpieť či preležať v ibalginovom opojení a chcete mať pravidelný cyklus, čítajte ďalej. Máme pre vás účinné tipy ako sa zbaviť bolesti, ako si oddialiť, či naopak, privolať menštruáciu pomocou prírodných liečiv.

 

Prečo sa to deje?

Tieto „naše dni" berieme ako bežnú súčasť a nepozastavujeme sa nad tým, prečo to tak je. Väčšinu odpovedí sme dostali v škole a aj keď si nepamätáme presný dôvod, vieme, že to je v poriadku a normálne. Pripomeňme si tento dôvod, ktorý je jednoduchý – v rámci ovulačného cyklu sme neboli oplodnené a vajíčko, ktoré nám pravidelne každých 28 dní dozreje, sa musí z tela vylúčiť.

 

Keďže naše telo bolo pripravené na možné otehotnenie, väčšinu krvi tvorí sliznica maternice, ktorá sa odlúči. A takto to pokračuje mesiac čo mesiac, až v určitom veku „minieme" všetky vajíčka a naša možnosť mať dieťa zanikne. Sprievodným javom sú často kŕče a bolesti. Ako ich zmierniť?

 

Vyskúšaj: Beauty recepty: Top 3 domáce masky na kruhy pod očami

PMS

Zdroj: Shutterstock®

Teplý obklad je základ

Na bolesti pri menštruácii pomáha niekoľko osvedčených tabletiek, teplé obklady, a všeobecne, teplo. Ide to však aj inak, bez zbytočnej chémie či trápenia. Keďže ide o prirodzený jav, tak prírodou sa dá aj ľahko upraviť. Takto si to môžete overiť!

 

V obchode si kúpte vratič obyčajný a pripravte si z neho odvar. Následne si do odvaru namočte kus látky alebo látkovú vreckovku a na 15 minút, ešte teplý, priložte na bolestivé miesto. Dávajte si však pozor na túto bylinku – nie je vhodná na vnútorné použitie. Je to účinná droga, ktorá môže pôsobiť toxicky.

dlhodobé problémy s menštruáciou

Zdroj: Shutterstock®

Môžu za to aj hormóny

Najtypickejšou črtou krvavého týždňa je náladovosť. Chvíľu sme rozcítené tak, že nás rozplače aj kúsok koláča a o chvíľu sme schopné viesť vojnu kvôli kvapke dažďa, ktorá na nás kvapla. Aby sme spríjemnili tieto dni nielen sebe, ale aj nášmu okoliu a hlavne našim polovičkám, je nutné si upraviť hladinu hormónov v krvi. To dosiahnete pomocou nasledujúcich byliniek.

 

Prvou je materina dúška, ktorá ovplyvňuje nervovú sústavu, pôsobí proti kŕčom, tlmí bolesti hlavy a hlavne zmierni podráždenie, nervozitu a navodí celkovú pohodu. Medovka lekárska je druhá bylinka, ktorú by mala mať každá žena doma. Tá rovnako tlmí bolesti hlavy, nervozitu a upokojuje celý organizmus. Čaje z týchto dvoch bylín môžete kombinovať, avšak pite maximálne tri denne.

 

Musíš vidieť: Bolesti vaječníkov! Môže to byť cysta?

bylinky na bolesť

Zdroj: Shutterstock®

Zmeňte prístup

Ďalšou z možností je antikoncepcia, ktorá dokáže upraviť menštruačný cyklus tak, že ho máte na deň presne každý mesiac a rovnako aj bolesti úplne vymiznú. Avšak pre telo je to záťaž a o jej negatívnych vedľajších účinkoch by sa dali písať litánie. Namiesto tabletiek môžete vyskúšať zmenu životného štýlu.

Bude to znieť asi divne, ale vyskúšajte sa v tieto dni viac hýbať. Vďaka tomu totiž kŕče, ktoré sú pre uvoľňovanie častí sliznice dôležité, nebudú až také silné. Pohybom  uvoľňovaniu dopomôžete. Pite menej kávy aj čajov, ktoré obsahujú kofeín - podporuje krvácanie. Do jedálnička pridajte potraviny s vyšším obsahom železa ako je červené mäso, vajíčka,  čučoriedky a černice,  cvikla, kapusta, strukoviny.

Toto ťa zaujme: Len pre ženy: Tampóny verzus vložky

medovka a jej účinky

Zdroj: Shutterstock®

Maliny do kabelky

Možno je to pre vás novinka, ale maliny sú najlepšie priateľky každej ženy práve počas týchto dní. Nie sú to však len jej sladučké plody, ale hlavne listy tejto rastliny sú veľmi prospešné. Odvar z listov vám dokáže upraviť a harmonizovať menštruačný cyklus, vplýva na sliznicu pred aj po pôrode a uľahčuje nástup menopauzy. Malinám sa vyhnite počas komplikovaného tehotenstva, najmä v prvom trimestri a v prípade, že máte nádor prsníka.

 

Ako využiť silu malín naplno? Pripravte si tinktúru, ktorú môžete použiť v každom mesiaci v roku. Budete potrebovať hrsť malinových listov a 500 ml liehu. Umyté listy si vložte do nádoby a zalejete liehom. Nádobu uzavrite a nechajte asi 4 týždne lúhovať – občas ju treba pretrepať. Následne tekutinu zlejte a pridajte si 3-krát denne 15 kvapiek do pitia.  

 

Zaujme ťa: Vieš, čo je kaviarenská etiketa? Ak si milovníčka kávy, osvoj si ju!

maliny a menštruácia

Zdroj: Shutterstock®

Oddialiť aj privolať

Máte ísť na dovolenku alebo k vode a máte to dostať? Lieky vám môžu pomôcť posunúť cyklus, musí ich však predpísať gynekológ. Tie obsahujú obrovské dávky hormónov, ktoré vo svojom tele určite nechcete mať, ani za cenu ničím nerušenej dovolenky. Ako to zmeniť? 

 

Na oddialenie menštruácie pomôže citrón. Každé ráno treba vypiť pohár citrónovej šťavy z jedného citrónu. Vysoký obsah vitamínu C totiž podporuje pružnosť a silu ciev. Naopak, na vyvolanie menštruácie pomôže petržlen. Obsahuje totiž látku apiol, ktorá spôsobuje sťahy sliznice. Pripravte si čaj zo štvrť šálky vňate a horúcej vody. 

 

Z tohto odpadneš: Celulitída a menštruácia nie sú tabu: Umelkyňa šokuje celý svet!

5 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

22.02.2018 08:48

všetko sa dá aj bez chémie..... super článok...... bylinky ma ešte nikdy nesklamali... a jednoznačne k tomu ešte aj cvičenie hormonálnej jogy

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

22.02.2018 09:53

teplý obklad vždy zaberá

Vaše meno:

Jana Hricová

Jana Hricová

22.02.2018 10:30

bylinkové čajíky pomáhajú

Vaše meno:

Michaela Mičková

Michaela Mičková

23.02.2018 19:31

Na oddialenie menštruácie teda mne citrón nezaberal, riešim to tabletkami, lebo naozaj pri silnej menštruácii nie je príjemné, ak máte povinnosti alebo niekde ste a s bolesťami sa to vydržať nedá

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

24.02.2018 23:33

Tiez mavala velke bolesti pri ktorych som sa len tabletkami napchavala a prelezala cely den v posteli.
Nikdy som to neriesila. Ale nastastie po porode je aj po problemoch

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE