Pižmo - vzácna prísada do parfumov

Pižmo sa už od staroveku používalo ako vzácna vonná látka, avšak len pre tých najbohatších a najurodzenejších. Neskôr sa jeho používanie rozšírilo a pižmo sa stalo základom pre tvorbu luxusných a drahých parfumov. 

 

Vôňa sladká, krémová, pudrová, niekedy aj korenistá a drevitá. Je takmer neoddeliteľnou súčasťou niektorých parfumov a často tvorí ich srdce.

Čo je to pižmo?

Jednou z najstarších a najdlhšie používaných živočíšnych vonných látok je pižmo, ktoré je považované za najpríjemnejšiu a najintenzívnejšiu vonnú látku pochádzajúcu zo zvieraťa. Pochádza zo žliaz samcov kabarov pižmových. Tieto látky majú vlastnosti podobné feromónom, preto sú známe taktiež ako afrodiziakum. Kedysi sa tieto zvieratá kvôli ich pižmu zabíjali, no dnes sa kabary cielene chovajú a pižmo sa získava bez toho, aby chovatelia ohrozovali ich zdravie. Najviac cenené je pižmo čínske a tibetské.

 

Bude vás zaujímať: Lymfodrenáž - bojovník pri chudnutí a proti celulitíde

vôňa pižma

Zdroj: Shutterstock®

Náhrady pižma

Je jasné, že originálne živočíšne pižmo je nemožné použiť v takom množstve parfumov, ako je dnes na trhu. Niekde sa môžete dozvedieť, že dokonca je zakázané používať živočíšne pižmo. Avšak, ak natrafíte na parfum s originálnym pižmom z kabary, tak to bude drahší a luxusnejší kúsok. 

 

Existuje aj nepravé pižmo. Vylučuje ho ondatra pižmová, kačica pižmová, ale aj chrobák fúzač pižmový. Čo sa týka rastlinnej ríše, náhrada pižma sa získava zo semien ibišteka pižmového alebo ho obsahuje aj austrálska astrovitá rastlina Olearia argophylla. 

 

Vďaka týmto náhradám si vôňu pižma môže vychutnať každý a podstata týchto parfumov zostane nezmenená. Pižmo sa teda aj naďalej bude objavovať v zložení parfumov. 

 

Odporúčame prečítať si: Vrstvenie vôní: VOŇAVÁ ALCHÝMIA, KTORÁ VÁS BUDE BAVIŤ

pižmo v parfumérií

Zdroj: Shutterstock®

Pižmo v parfumérii

Čisté a pravé pižmo má silný, špecifický a veľmi živočíšny zápach, pri výrobe parfumov sa používalo pižmo zriedené, ktoré voňalo príjemne. Okrem toho pižmo má dôležitú rolu fixátora. Spomaľuje odparovanie vonných látok, tým predlžuje trvanlivosť vône a podporuje jej stálosť. Dnes už však v podobe umelej náhrady. Niektoré druhy umelých náhrad sa používajú aj v mydlách, pracích práškoch a detských zásypoch. 

 

Ide o vôňu čistoty. Pižmová vôňa je sladká, krémová, pudrová, niekedy môže voňať aj korenisto a drevito. Pižmo má uplatnenie aj v aromaterapii. Vôňa pižma napomáha harmonizovať psychiku, uvoľňuje, povzbudzuje a navodzuje pocit dobrej nálady a pohody.

 

Odporúčame pozrieť si: Buďte krásna vďaka levanduli: recepty pre vašu krásu

náhrady pižma

Zdroj: Shutterstock®

2 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

17.07.2017 07:21

ako prísada je často používaná.... že pochádza zo zvieraťa som ani len netušila.... zaujímavé...

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

17.07.2017 07:53

zaujímavý článok, pižmo ako prísadu do parfumov som zaregistrovala, ale viacej informácií som o ňom až doteraz nemala...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE