Prášok, gél alebo kapsuly? Podľa čoho si vybrať prací prostriedok?

Stojíte v obchode, prechádzate očami jednotlivé regály a hľadáte... Čo vlastne? Kapsuly, ktoré sa rýchlo rozpustia a jednoducho dávkujú? Alebo starý dobrý prášok, ktorý je lacný a vydrží vám dlhšie? Nie ste sama. Pri výbere prostriedku na pranie pritom často rozhoduje cena. A to nemusí byť vždy správne.

 

Ponuka pracích prostriedkov dnes doslova prevyšuje dopyt. Rôzne tvary kapsúl, vône gélov či farba prášku nám vôbec neuľahčujú výber. Je rozhodujúce, čo použijeme na pranie alebo nie? Čítajte a dozviete sa, ako si správne vybrať a či je vôbec dôvod vyberať si.

 

Je v tom nejaký rozdiel?

Množstvo pracích prostriedkov nás dokáže často dopliesť a my si radšej vyberieme ten, ktorý poznáme a používame. I keď by sme radi vyskúšali niečo nové. Alebo nám výber uľahčí cena. Ako si vybrať? Veľmi jednoducho! Ak dodržíme zásady správneho prania, nezáleží, ktorý z prostriedkov použijeme. Platí, že ani typ prádla, ani typ práčky nerozhoduje o forme prostriedku, takže na bavlnené tričká môžeme použiť aj gél aj prášok. A často ani cena nezaručuje kvalitný výsledok prania.

 

Dôležité pri výbere je iba to, čo od daného prostriedku očakávate. Každý z nich totiž obsahuje inú aktívnu látku, čo znamená, že zloženie prášku nie je rovnaké ako gélu. A to nám značne uľahčuje výber! Vyberajte si preto prostriedok, ktorý obsahuje čo najviac aktívnych zložiek, ktoré vám zaručia účinnejší výsledok. Pozrite sa spolu s nami na výhody a nevýhody jednotlivých pracích prostriedkov a už nikdy sa nestraťte v obchode pri ich výbere!

 

Musíš vidieť:  Prečo používať pracie orechy namiesto prášku? Tu sú dôvody!

ako si vybrať prací prostriedok

Zdroj: Shutterstock®

Prací prášok

Mnohé z nás naň aj po toľkých rokoch stále nevedia dopustiť. Hlavný dôvod je pomer cena – množstvo. Dávkujete si ho podľa potreby, vydrží vám oveľa dlhšie – ak ho skladujete v suchom prostredí a samozrejme cena je najprijateľnejšia. Cena je teda prvou obrovskou výhodou tejto formy pracieho prostriedku. Ďalšou dôležitou výhodou je, že prací prášok je vhodný aj na pranie v tvrdej vode, vďaka prísade, ktorú obsahuje.

 

Rozhodujúci dôvod je aj ten, že prací prášok je vynikajúci na čistenie veľkých či zaschnutých škvŕn, ktoré dokáže vyčistiť. Je vhodný na pranie bielej bielizne, nakoľko obsahuje látky, ktoré zachovajú bielu bielou a dokážu ju aj mierne vybieliť, čo napríklad gél nedokáže. Nevýhodou je zároveň jeho dávkovanie, ktoré môžeme prehnať a na oblečení nám následne zostanú biele škvrny. Rovnako môžu vzniknúť pri praní pri nízkej teplote, kedy sa prášok dostatočne nerozpustí.

prací prášok

Zdroj: Shutterstock®

Prací gél

Populárnosť gélu postupne zakrýva prací prášok. Veľa ľudí si obľúbilo gél nielen pre jednoduchú manipuláciu, dávkovanie či rýchlu rozpustnosť, ale aj kvôli ich rôznym vôňam. Gél na pranie je účinný hlavne v boji s mastnými a olejovými škvrnami, pretože dokáže ľahko preniknúť cez vlákna látky. Cena je, v porovnaní s kapsulami, ešte stále výhodná.

 

Nepatrnou nevýhodou môže byť zle viditeľná mierka na dávkovači, a preto často dáte o niečo viac či menej gélu. Avšak kvôli jeho vôni mu to určite prepáčime. Nie je až tak vhodný na bielu bielizeň, pretože nemá bieliace účinky ako prací prášok. Používajte ho preto skôr na farebné oblečenie.

 

Pozri aj: Už žiadny bordel! Vyskúšaj naše rady, ako si udržať poriadok v skrini

gél na pranie

Zdroj: Shutterstock®

Pracie kapsuly

Najväčšou výhodou najmladšieho pracieho prostriedku je jeho presné dávkovanie. Kapsuly s presným, koncentrovanejším obsahom aktívnych zložiek, si môžete vziať kamkoľvek so sebou a rovnako ich aj v praktickej krabičke môžete uskladniť kdekoľvek v byte. Pri praní nemusíte rozmýšľať, koľko prostriedku použiť, stačí vhodiť kapsulu a spustiť pranie. Zázračné kapsuly v sebe často obsahujú ďalšie zložky, ako je aviváž či zmäkčovače vody, takže už nič ďalšie na pranie nepotrebujete. Rýchlo sa rozpustia, dokážu si poradiť aj s odolnými škvrnami.

 

Nevýhodou je, že pri veľmi znečistenej bielizni budete potrebovať o jednu kapsulu naviac. V domácnosti s malými deťmi si musíte na lákavo vyzerajúce kapsuly dať pozor, respektíve dať ich do bezpečnej skrýše, kam sa malé deti nedostanú. Za nevýhodu môže byť považovaná aj cena, ktorá je zo všetkých troch foriem pracích prostriedkov najvyššia práve u kapsúl.

pracie kapsule

Zdroj: Shutterstock®

Aký je záver?

  • Ak vás ako jediné zaujíma cena, prací prášok je favorit číslo jeden. Čo sa týka kvality prania, množstva prášku, ktorý miniete a veľkosti balenia, tak určite zvoľte tento prací prostriedok. 
  • Ak idete prať bielu bielizeň, opäť zvoľte prací prášok, ktorý obsahuje najúčinnejšie zložky na bielenie. 
  • Ak idete prať farebnú bielizeň, máte možnosť vybrať si kapsuly alebo gél. 
  • Ak ste praktický človek, kapsuly sú presne pre vás. Zmestia sa kamkoľvek, obsahujú presné množstvo pracieho prostriedku a bielizeň po nich úžasne vonia. 

 

Neprehliadni: Ako šetrne na pranie a sušenie bielizne, podľa jej druhu

14 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

17.03.2018 00:59

Kapsuly moc neobľubujem, najradšej mám prášok, ten vyperie dôkladne.. používam aj gél, ten je vraj šetrnejší k farbám, takže ho používam najmä na farebné šatstvo.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.03.2018 08:07

Super článok, ďakujem!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.03.2018 10:32

najviac používam prací gél, prášok používam na biele a tiež som už vyskúšala aj kapsuly, celkom sa mi páčili, boli praktické

Vaše meno:

benynka

benynka

17.03.2018 10:43

do práčky používam prášok, lebo väčšinou periem na polovičné pranie takže sa dá nadávkovať, s gélom periem ručne lebo sa ľahšie rozpustí vo vode

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

17.03.2018 15:42

na bielu bielizeň mám najradšej prášok, na jemné a farebné a čierne veci používam gél, testovala som aj kapsuly, zdali sa mi prevoňané

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

17.03.2018 16:31

Ja už 5 rokov používam pracie kapsule.Tak som si ich obľúbila,lebo nemusím už kupovať aviváž.! A je to praktické.Vždy nájdem v nejakom obchode zľavu,tak nemám problém ,že sú drahé..!!Prací prášok som používala ako prvý pred rokmi..Potom prací gél. Ale veľa krát sa tieto predošlé prostriedky nerozpustili a na prádle ostali.. !!

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

17.03.2018 19:17

Dakujem za clanok

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

17.03.2018 21:21

Veľmi dlho som používala gél, ale začínam sa vracať k "starému dobrému" prášku

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

18.03.2018 22:41

do pračky používam prášok.Najradšej mám Ariel,ten vyhral v teste práškov.Gél používam pri ručnom praní a kapsule som zatiaľ neskúšala.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

19.03.2018 08:47

ja používam gélové kapsuly....

Vaše meno:

Michaela Horváthová

Michaela Horváthová

21.03.2018 15:37

Ja už roky používam gélové kapsuly.

Vaše meno:

Patrícia Hettešová

Patrícia Hettešová

29.03.2018 11:03

Kapsule uz používam len na farebné oblečenie, ale pri škrvnách aj tak musím použiť odstraňovač škrvn, lebo škrvny nevyperu. a inak sa postupne vraciam k prášku alebo ku gélu. Na biele pradlo praci prášok.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

03.04.2018 11:53

roky používam prací prášok OMO,ale dcérka používa kapsule a je s nimi veľmi spokojná,tak uvažujem o zmene aj ja.

Vaše meno:

Andrea Petrušková

Andrea Petrušková

09.07.2018 15:28

Rada si nechám poradiť pri výbere prášku, kapsúl alebo gélu na pranie. Ďakujem za poučný článok.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE