Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach – na týchto 6 si dávajte pozor!

Rovnako ako črevá, aj vaša vagína má vlastné prostredie s rôznymi baktériami a kvasinkami. Niektoré z nich sú pre vaše telo nevyhnutné a prospešné. Každá vagína má svoje špecifické prostredie a látky, ktoré sa v nej nachádzajú. Inými slovami, ani jedna záhrada nie je rovnaká. 

V každej nájdete iné rastliny a kvety, jedny sú cítiť viac, iné zapáchajú, no na kráse im to neuberá. Vaginálny zápach preto nemusí okamžite znamenať nejaký problém. Všetko záleží od vášho denného režimu, stravovania a od toho, ako sa o seba staráte. Napriek poetickému opisu vaginálneho prostredia však, nanešťastie, existujú aj momenty, kedy naše ohanbie nevonia práve najatraktívnejšie. Máte pocit, že tam dole pociťujete silný zápach? 

Príčina môže byť neškodná alebo, bohužiaľ, aj znepokojujúca, ktorú by mal preveriť váš gynekológ. Najmä ak takýto zápach sprevádzajú príznaky ako napríklad nepríjemné svrbenie a pálenie. Čo môže spôsobiť chorobný pošvový zápach? Pozrime sa teda na najčastejšie príčiny a druhy zápachov, rovnako ako aj na prevenciu a správnu starostlivosť o naše „kamarátky".

Pošvový zápach – poznáte jeho príčiny?

1. Nepríjemný rybací zápach

Trápi vás rybací zápach? Najpravdepodobnejším vinníkom tohto zápachu je najčastejšie sa vyskytujúca vaginálna infekcia. Postihuje väčšinou ženy vo veku od 15 do 44 rokov. Vzniká vtedy, ak sa pH vaginálneho prostredia vymkne z normálnych hodnôt.

Pokiaľ zápach ešte nie je príliš neznesiteľný, vyskúšajte mydlá na intímnu hygienu, ktoré vyrovnávajú pH. Ak však pozorujete zvyšovanie intenzity tohto nepríjemného zápachu, navštívte gynekológa. Pravdepodobne budete potrebovať antibiotiká na odstránenie infekcie.

Odporúčame: Zmiešaná pleť – najčastejší typ pleti. Ako zvládnuť starostlivosť o ňu?

zapáchajúca vagína

Zdroj: pinterest.com

2. Zápach pripomínajúci pivo alebo kvasnice

Väčšina kvasinkových infekcií (mykóza) nie je páchnuca, ale príležitostne sa vyskytujú spolu s nepríjemným hustým výtokom, ktorý svojou konzistenciou pripomína tvaroh. Práve ten je charakteristický svrbením a zároveň zápachom, ktorý pripomína pivo alebo kvasnice. Ide obvykle o silný vaginálny zápach, ktorý sa nedá prehliadnuť.

Ak si všimnete začervenanie alebo pálenie vagíny, ktoré nebodaj prechádzajú až do bolesti, okamžite vyhľadajte lekára. Často sa to napríklad stáva aj ženám, ktoré trpia cukrovkou. Vo svojich vaginálnych sekrétoch majú totiž viac glukózy.

Príznakom infekcie býva aj bolesť pri močení či už spomínaný neobvyklý výtok. Za normálnych okolností je jasný, no ak sa jeho konzistencia zmení na hrudkovitú alebo farba na sivo-bielu či zeleno-žltú, s návštevou ženského lekára neotáľajte. 

Odporúčame: Ako sa ochrániť pred kvasinkovými infekciami?

kvasinková infekcia

Zdroj: Shutterstock®

3. Pižmo

Nosíte syntetickú bielizeň? Pokiaľ celý deň sedíte v syntetických nohavičkách s preloženými nohami, nemôžete sa čudovať, že vás po príchode domov prekvapí nepríjemný zápach. Na sprchovanie intímnych partií by sme práve v letných horúčavách mali používať len vodu, maximálne jemné intímne mydlo a nosiť kvalitnú bavlnenú bielizeň.

4. Hnilobný zápach z pošvy

Nechceme teraz nikoho uraziť, no gynekológovia stále dvíhajú varovný prst, keď sa jedná o menštruáciu. Starostlivosť žien o svoje telo počas menštruácie býva totiž niekedy žalostná. Tampóny či vložky, ktoré si nevymeníte niekoľko hodín zvyšujú riziko vzniku infekcií, sú absolútne nehygienické a spôsobujú nepríjemný zápach.

Ak si napríklad tampón necháte vo vagíne príliš dlho, môže vám to spustiť syndróm toxického šoku, ktorý býva v niektorých prípadoch smrteľný.

5. Nepríjemný zápach pripomínajúci železo

Aké sú príčiny vaginálneho zápachu, ktorý pripomína zápach železa? Krv môže zmeniť pH vašej vagíny. To spôsobuje abnormálny vaginálny zápach, ktorý má jemný nádych železa. Tento zápach by sa mal stratiť po ukončení vašej menštruácie. Pokiaľ ho však chcete zmierniť, vyskúšajte pridať do vody trochu octu alebo počas menštruácie použite mydlá na intímnu hygienu, ktoré majú jemnú vôňu.

Odporúčame: Droždie: Nahradí liečivá, kozmetiku i hnojivá pre rastliny!

výmena tampóna

Zdroj: Shutterstock®

6. Kyslý zápach

Cítite kyslý zápach z pošvy? Kyslý vaginálny zápach môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, ktoré zahŕňajú normálne telesné procesy, ako aj potenciálne zdravotné problémy. Vagína prirodzene produkuje výtok, ktorý môže mať mierne kyslú vôňu, a to je normálne.

Avšak, výrazne kyslý zápach môže poukazovať na bakteriálnu vaginózu. Medzi príznaky bakteriálnej vaginózy môžeme zaradiť aj abnormálny výtok z pošvy. Výtok pri bakteriálnej vaginóze býva biely alebo sivý a skôr riedky, nie hustý a hrudkovitý. Bakteriálna vaginóza sa tiež často prejavuje svrbením, podráždením intímnych partií či pálením.

Aj pohlavne prenosné choroby môžu byť príčinou kyslého pošvového zápachu. No aj určité potraviny, ako je cesnak alebo špargľa, môžu ovplyvniť vôňu vaginálneho výtoku, ako aj niektoré metabolické a hormonálne zmeny.

Dajte si pozor aj na abnormálny vaginálny výtok:

  • ružový výtok – ak je pošvový výtok ružový, spravidla to poukazuje na prítomnosť menšieho množstvo krvi, takýto výtok sa môže objaviť na začiatku tehotenstva z dôvodu uhniezďovania vajíčka, tiež tesne pred a po menštruácii, mimo menštruačného cyklu však môže byť príznakom hormonálnej nerovnováhy, cysty alebo nádoru, objavuje sa aj po poranení sliznice pošvy, napríklad pri neopatrnom pohlavnom styku,
  • hnedý výtok – aj hnedastá farby výtoku poukazuje na prítomnosť krvi vo vylučovanom sekréte, objaviť sa môže pred a po menštruácii, dokonca počas ovulácie, tiež pri uhniezďovaní vajíčka, môže však byť aj príznakom bakteriálneho zápalu, 
  • biely hrudkový výtok – najčastejšie sa vyskytuje pri vaginálnej mykóze, býva sprevádzaný obvykle nepríjemným svrbením a pálením, tiež bielym povlakom na vonkajších pohlavných orgánoch
  • žltý alebo zelený výtok – býva najčastejšie príznakom bakteriálnej infekcie, napríklad chlamýdiovej infekcie, kvapavky alebo bakteriálne vaginitídy, 
  • sivý výtok z pošvy – býva prítomný pri viacerých pohlavne prenosných ochoreniach, 
  • spenený výtok – takýto patologický výtok patrí k charakteristickým príznakom trichomoniázy, čo je pohlavne prenosné ochorenie spôsobené jednobunkovým parazitom s názvom Trichomonas vaginalis. 

Článok aktualizovaný 2.4.2024

9 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

02.08.2017 12:35

baby poznáte to? že hej.... s týmto problémom sa asi každá žena v živote určite aspoň raz stretla...

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

02.08.2017 20:48

Priložené fotografie nemajú chybu:)

Vaše meno:

Monika

Monika

09.08.2017 21:23

No, my ženy sa máme stale s čím pasovať... :(

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

12.12.2017 06:57

Ak máme 1 čakru zharmonizovanú, takéto problémy žena nemá. Preto v lone by malo byť teplo, spokojnosť a láska. Ale tiež som si kedysi týmto prechádzala a videla, aký problémy sm práve riešila. Naše telo funguje vďaka energii a tam, kde je v rozpore , vzniká problém.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

18.12.2017 19:59

nepríjemné problémy

Vaše meno:

Beáta Havala

Beáta Havala

02.11.2022 13:29

s nejakym neprijemnych zapachom sa asi stretla uz kazda jedna zena

Vaše meno:

Inga Lodr

Inga Lodr

07.11.2022 08:53

zapach citim len vtedy ked ma svoje dni, vtedy mi pride ze som stale spinava

Vaše meno:

Linda Nijkl

Linda Nijkl

12.11.2022 13:39

tak ja u seba pozorujem len ten prirodzeny, a potom taky nie zrovno najlepsi ked mam menstruaciu

Vaše meno:

Anna Nusk

Anna Nusk

17.11.2022 11:05

ja som mala trochu problem po pôrode ale zacala som vtedy pouzivat na intimnu hygienu gel od herbalon a bolo lepsie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE