Zákerná rakovina vaječníkov: Dá sa rozpoznať včas? A čo liečba?

Rakovina vaječníkov, podobne ako i rakovina prsníka či rakovina krčka maternice, predstavuje nádorové ochorenie postihujúce ženskú časť populácie. Hoci tento druh rakoviny má o niečo menší výskyt ako dve ďalšie menované ochorenia, zároveň hovoríme o skutočne zákernej chorobe, o ktorej by sme mali mať dostatok informácií. Ako sa rakovina vaječníkov prejavuje, aké sú rizikové faktory a aké zase možnosti liečby? 

Čo by sme mali vedieť?

Pod pojmom rakovina vaječníkov rozumieme zhubné nádorové ochorenie ženských reprodukčných orgánov, a to konkrétne vaječníkov. Reč je o párovom orgáne mandľovitého tvaru uloženom v panve, ktorého hlavnými funkciami je tvorba pohlavných buniek aj hormónov. Pri rakovine vaječníkov dochádza k nekontrolovateľnému deleniu buniek, ktoré vytvárajú zhluky, šíria sa a napádajú i ostatné tkanivá. Môžu sa rozšíriť až na vajíčkovody či maternicu. Nie je možné presne stanoviť príčiny, diskutuje sa však o mnohých rizikových faktoroch, ktoré môžu prispieť ku vzniku ochorenia.

Vplyv na vznik rakoviny vaječníkov môže mať genetika. Viac ohrozené sú ženy, u ktorých sa v rodinnej anamnéze vyskytla rakovina vaječníkov, maternice či prsníka. Mieru rizika zvyšuje nosičstvo mutácie na génoch BRCA 1 alebo BRCA 2. Okrem toho sú za rizikové faktory považované aj hormonálna substitučná liečba, skorý nástup menštruácie a neskorá menopauza. Rakovina vaječníkov sa totiž vo vyššej miere vyskytuje u žien, ktoré ovulovali viac, čiže medzi rizikové faktory patrí i bezdetnosť. Vplyv má i vek či životný štýl ženy.

Odporúčame: Najlepšie náhrady masla pri varení a pečení: Poznáš tieto zdravé alternatívy?

prejavy rakoviny vaječníkov

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa rakoviny vaječníkov prejavuje?

Podobne ako to býva pri iných druhoch rakoviny, tak aj počiatočné štádiá rakoviny vaječníkov bývajú zvyčajne bezpríznakové. Žena tak nemusí pociťovať žiadne zdravotné ťažkosti a dokonca ani lekár nemusí zistiť, že v tele vzniká problém. Neskoršie fázy ochorenia sú však sprevádzané nekoľkými typickými príznakmi. Ako prvé sa zvyčajne objavuje bolesť, a to najmä v oblasti podbruška a celkovo v panvovej časti. Bežné sú aj pocity tlaku a plnosti v tejto oblasti, prípadne aj opuchy.

Taktiež sa často pridáva nadúvanie. V prípade tlaku na močový mechúr sa môže vyskytnúť problém s častým močením. Rozvojom ochorenia sa bolesti neraz stupňujú a pridávajú sa rozličné tráviace ťažkosti, napríklad aj pálenie záhy či zmeny vo vylučovaní, najmä zápcha, no môže sa striedať aj s hnačkou. Časté je aj nechutenstvo a nevoľnosti. Vyskytnúť sa môže bolesť po pohlavnom styku a poruchy menštruačného cyklu.

liečba rakoviny vaječníkov

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Keďže sa rakovina vaječníkov začína často prejavovať až v neskorších štádiách, o to dôležitejšie je všímať si svoj zdravotný stav a všetky podozrivé zmeny konzultovať s lekárom. Nevyhnutné sú pravidelné gynekologické prehliadky. Čím skôr je ochorenie diagnostikované a liečba zahájená, tým môže byť jej úspešnosť o to vyššia. Po zistení ochorenia sa pomocou vyšetrení určuje u pacientky aj štádium choroby, vrátane toho, kam až stihli patologické bunky metastázovať. Na základe toho lekár stanovuje konkrétnu liečbu.

V rámci liečby sa zvyčajne pristupuje k odstráneniu nádoru a čo najväčšieho množstva rakovinových buniek pri chirurgickom zákroku. Neraz musí dôjsť k odstráneniu vaječníkov, no podľa potreby taktiež maternice, slepého čreva či iných postihnutých častí. V pokročilých štádiách choroby možno využiť aj rádioterapiu a chemoterapiu.

Pozri aj: TOP zaujímavosti o snoch: Neuveríš, koľko zo života presnívaš!

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

23.09.2019 07:34

Zákerná rakovina, pravidelné gynekologické prehliadky sú i preto nevyhnutné!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE