Už dávnejšie sa viedla polemika o tom, či je lepšie konzumovať žlté banány alebo zelené. A tak sme sa rozdelili na dva tábory. Niektorí milujú žlté prezreté banány, ktoré obsahujú viac cukru – čím sú sladšie, tým nám dodávajú viac energie. Iní zase majú radšej zelené – ešte nedozreté banány, ktoré obsahujú väčšie množstvo škrobu prospešného pre naše trávenie. Keď sa však povie banán, automaticky mnohým napadne práve ovocie, ktoré obsahuje množstvo vitamínov (B6, B1, B2, E, C), ale aj minerálov (draslík, horčík a železo). Vďaka nutričnej hodnote majú účinky banánov blahodarný vplyv na celý ľudský organizmus – a to nielen na zdravie, ale aj na vlasy a pleť.
Banány sú samé o sebe chutné. Ale ako hlavná ingrediencia v smoothie alebo v koláčoch sú ešte lepšie. To im nemožno uprieť. A dokonca nielen samotné banány, ale aj šupky, ktoré majú akúsi ochrannú funkciu, si nájdu uplatnenie v každej domácnosti. Napríklad nimi môžete očistiť kožené topánky, ktorým prinavrátia lesk.
Pozri aj: Prečo nekonzumovať obľúbené instantné polievky? Je desivé, čo sa deje v žalúdku!
Banánové šupky a floémové zväzky
Patríte k tým, ktorí si banán ošúpu, odstránia z neho všetky vláknité časti a vyhodia ich do koša? Panebože, nerobte to! Asi neviete, že aj tieto vláknité časti – tzv. floémové zväzky, majú svoje opodstatnenie a rovnako aj účinky.
Tieto zväzky predstavujú „pletivo“, ktoré je zodpovedné za prenos živín pre rastlinu a v tomto prípade pre banány. Sú to akési cievy v banánoch, ktoré majú vysoký obsah vlákniny, draslíka a vitamínov A a B6. Práve preto by ste tieto vláknité časti nemali vyhadzovať do koša, ale mali by ste ich konzumovať. Navyše, ak ich pridáte do smoothie, tak ani nebudete cítiť, že tam vôbec sú.
Tieto „cievy“ sa nachádzajú vo väčšine ovocia. Napríklad aj taký pomaranč alebo mandarínka ich obsahujú tiež. No my ich automaticky odstraňujeme a vyhadzujeme do koša, čo je skutočná škoda.
Nemajú len (ne)estetickú funkciu
Možno sa na prvý pohľad zdá, že tieto vláknité časti sú neestetické a pri konzumácii banánu nám skôr prekážajú. Ale na základe týchto floémových zväzkov tiež dokážete určiť, či je banán zrelý a vhodný na konzumáciu alebo nie.
Akonáhle banán ošúpete a tieto zväzky budú na ňom „prikované“ – teda budú sa ho držať ako kliešť, tak to znamená, že banán ešte nie je zrelý. Ak sa tieto zväzky začnú po ošúpaní banánu samé oddeľovať, tak to znamená, že banán je ideálny na konzumáciu. Poprípade si z neho môžete urobiť banánový čaj, ktorý je ideálne dopriať si vtedy, keď máte problém zaspať.