Bez zbytočne dlhých úvodov a preslov, poďme rovno na vec. Určite radšej utrácame za kozmetiku, oblečenie a doplnky. Tak si povedzme, ako ušetriť na palive, ktoré pre nákupy vlastne potrebujeme.
Čo robiť s autom?
Reklama
- v pneumatikách držte maximálny možný tlak, teda taký, aký odporúča tabuľka pre plnú záťaž auta
- karoséria by mala byť čistá a hladká (naleštená), pre lepšie obtekanie auta vzduchom
- elektrické systémy auta používajte minimálne (vyhrievanie, klimatizácia, hmlové svetlá, dvd/tv prehrávače)
- auto zbytočne nezaťažujte, nevozte so sebou žiadne ťažšie zbytočnosti a nepotrebné veci. Každých ušetrených 10 kg urobí rozdiel
- veľmi veľa paliva "spotrebúvajú" strešné nosiče či zbytočne široké pneumatiky
Odporúčame: Poznáš Sacha Inchi olej? Odhaľ jeho jedinečné vlastnosti!
Čo má robiť vodička?
Reklama
- byť oddýchnutá, a sústredená
- šoférovať v tenkej a ľahkej obuvi, pre lepšie precítenie auta – čiže nie v 10 cm vysokých ihličkách alebo platformách
- nebyť naobliekaná, lebo vtedy sa ťažšie hýbe, potí, rýchlejšie sa unaví a stráca cit
Ako správne ekonomicky jazdiť?
Reklama
- absolútne najdôležitejšia je plynulosť jazdy (zbytočne nebrzdiť, nemeniť často tempo, ale ísť ustálene)
- jazdiť v optimálnych otáčkach a správne radiť prevody (pri benzíne okolo 2 500 otáčok/min., pri nafte okolo 2 000 otáčok/min.)
- predvídať pohyb premávky a prispôsobiť sa tempom aj spôsobom jazdy
- pri spomaľovaní a jazde z dlhého klesania brzdite motorom
- rozbiehajte sa svižne a plynulo, čo najskôr na rýchlosť, ktorú chcete a potom už len ustálene
- v rýchlostiach nad 50 km/h nejazdite s otvorenými oknami, zvyšuje to odpor vzduchu
Odporúčame: Poškodzuje vlhké prostredie v kúpeľni drevený nábytok? Máme pre vás odpoveď!
1 komentár
Jana Komadova
22.08.2013 20:32zaujímavý článok ale namám vodičák aspoň môžem upozorniť dcéru ako má jazdiť
Drahoslava Nožičková
24.02.2021 21:56Ahojte, ja som potrebné tiež nedávno skúšala prejsť na trochu Jince palivo a to na toto tu - .... Ide o kávu, ktorá je bez kofeínu a ako čerešnička na torte je fair trade, čo si myslím, že v tomto roku vám ponúkne naozaj málo kto vzhľadom k ekonomickej situácii po celom svete korona nekorona :-)