Kto by sa netešil z horúceho leta? Každý si nájde to svoje, na čo čaká celý rok. Dovolenky pri mori, hudobné festivaly, kúpaliská, detské tábory, grilovačky, no proste oddych a dovolenka, ako sa patrí. Len pri každej spomenutej letnej aktivite je spoločný menovateľ. Skupinové akcie = väčšia pravdepodobnosť výskytu vírusov a baktérií. Ako zabojovať s prípadným výskytom viróz a prechladnutí v letnom období?
Dôležité je myslieť na prevenciu!
Štatistiky nemocníc hovoria, že počas leta je omnoho väčšia návštevnosť urgentných príjmov so zažívacími problémami, hnačkami a dehydratáciou. Často hlavne deti skončia v nemocnici na infúziách. Kde je zdroj problémov? Virózy vždy boli a aj budú. Pokiaľ majú ľudia lepšiu imunitu, nemusia sa ich až tak dotýkať. Ale často problémy so zažívaním si spôsobujú sami. Rovnako ako nevhodne použitá klimatizácia za účelom rýchleho schladenia tela, zle pôsobí aj studená až mrazená strava. Či zachladíme rýchlo povrch nášho tela a vnútro, je to rovnako nebezpečné.
Pozri aj: Prečo piť viac čaju nielen v zime? Kvôli tomuto sa to naozaj oplatí!
Dodržiavaním správnych stravovacích návykov a pitného režimu znížime šancu preniknutia vírusov a baktérií do nášho tela. Vysoké teploty na kúpaliskách a v rôznych aquaparkoch sú živnou pôdou pre rýchle množenie sa baktérií. Keď sa k tomu pridá ešte kuchyňa s rôznym lietajúcim hmyzom, tak sa niet čomu čudovať.
Minimálne by si mali všetci uvedomiť, že zjedením studeného alebo až mrazeného produktu alebo vypitím studeného nápoja sa v skutočnosti neschladíme. Je to skôr o pocite, že sme sa ochladili. Studená zmrzlina patrí k letným pôžitkom, ktoré si ľudia doprajú stále viac s pocitom osvieženia. Žalúdok a črevá rozohriate, ba až rozhorúčené, keď teplotným šokom prekvapíte, tak sa vám za to isto nepoďakujú. Nepríjemné bolesti brucha, hnačky a zvracanie sú často prejavmi teplotného šoku a nemusí ísť hneď o virózu spôsobenú vírusmi alebo baktériami.
Vyskúšajte si počas horúcich dní dať teplý čaj, ľahkú teplejšiu alebo vlažnú polievku. Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie. Prekvapivo vám teplejšia potravina alebo nápoj zaženie smäd viac ako studená sladká kofola. Je to všetko skôr o pôžitkoch a pocitoch z toho, ako sa tvária naše chuťové poháriky. Nie vždy platí, že na čo máme chuť, to si naše telo pýta. Skôr je to vždy naopak. Zo skúseností z testov na intoleranciu potravín je to takmer pravidlo. Všetko, čo majú ľudia najradšej, zistia, že im to škodí.
Rovnako platí, že prevencia pri stravovacích návykoch nám vybuduje lepšiu imunitu tráviaceho traktu a niekedy malé zhrešenie v podobe kopčeka zmrzliny, ho nezaskočí. Užívajte si leto s pochutinami, ktoré potešia vaše telo aj dušu a nie baktérie a vírusy.
Odporúčame: Recept na cviklové rizoto: Skvelá voľba na obed i večeru počas jesene