3 základné pravidlá, ako sa správne starať o plavky: Nenič si ich nevedomky!

Po 3 – 4 dňoch na dovolenke ste si iste všimli, že vaše plavky už nie sú také ako na začiatku. Chlór, slaná voda a slnko si vyberajú svoju daň nielen na našej pokožke či na vlasoch, ale aj na plavkách. Kúpiť si tie pravé, aby sedeli každej postave, je umenie a určite si ich nechcete zničiť za jeden týždeň. Tie, ktoré vám sadnú ako uliate, by ste chceli predsa nosiť roky. Plavky sa vyrábajú zo spandexu alebo z iných elastických látok a práve tie nereagujú najlepšie so slnkom či s chemikáliami z bazéna. Vyhnite sa týmto chybám a predĺžte život svojim obľúbeným plavkám!

Ako prať ostatné oblečenie: Vieš, čo znamenajú piktogramy na oblečení? Úplný rozpis nájdeš tu!

ako prať plavky

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Prv než sa v nich okúpete

Predovšetkým je dôležité vedieť, ako ich prať. To sa dozvieme na štítku, ktorý je na nich prišitý. Prv ako ho však odstrihneme, mali by sme si ho odfotiť alebo odložiť, aby sme vedeli, ako máme dané plavky prať aj v ďalšej sezóne. Pred prvým kúpaním si plavky bezpodmienečne operte. Nikdy neviete, kto si ich aj napriek hygienickým predpisom skúšal a predídete tým aj možnej alergickej reakcii. Nepoužívajte prací prostriedok a radšej ich vyperte ručne len vo vlažnej vode. Plavky nežmýkajte, ale jemne z nich vytlačte prebytočnú vodu a položte na sušiak. Nepoužívajte štipce a nevystavujte ich slnečnému žiareniu.

ako sušiť plavky

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Aby si zachovali svoju farbu

Aby ste čo najviac obmedzili blednutie farieb, sem-tam ich operte v octovej vode. Nemusíte sa báť, ocot látku nezničí, naopak pomôže zachovať farby a budú naďalej sýte a žiarivé. Neperte ich však v čisto octovej vode. Jedna lyžica jablčného alebo bieleho vínneho octu stačí. Po každom kúpaní plavky opláchnite v studenej vode a nechajte ich vysušiť v tieni. Pokiaľ ide o biele plavky, ktoré vám počas sezóny jemne zožltli alebo inak zmenili svoju farbu, nevešajte hlavu. Skúste sódu bikarbónu, žlčové mydlo a ak nič nepomáha, siahnite po prípravku na jemné bielenie. Kúpite ho v malom balíčku, nestojí veľa a urobí zázraky. Postupujte presne podľa návodu na obale a prekvapí vás jeho sila!

ako správne prať plavky

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Čomu sa vyhnúť

Dávajte si pozor, keď chodíte do kúpeľov. Horúca termálna voda obohatená o minerály, bahenné kúpele či vírivky škodia tiež. Snažte sa vyhnúť kontaktu s opaľovacími krémami a olejmi, ktoré môžu plavky tiež zafarbiť. Neperte plavky v sprchových géloch a ani v šampónoch. Stačí ich dôkladne vyplákať v čistej vode a nechať ich v tieni prirodzene uschnúť. Plavky by sa nemali prať v práčke či sušiť v sušičke. Avšak, ak sú plavky každé piate pranie prané v práčke, pomôže im to zbaviť sa nečistôt, ako je drobný piesok či zvyšok opaľovacieho krému. Perte ich vo vrecúšku na podprsenky a zvoľte program na jemné pranie. Plavky nežehlite, pretože vysoké teploty by mohli plavky zničiť. Medzi sezónami ich uchovávajte na suchom mieste.

Ako sa o plavky staráte vy? Ak budete dodržiavať týchto pár zásad, nemusíte sa báť, že sa vašim plavkám niečo stane a budete sa v nich môcť ukázať aj nasledujúce roky. Ušetríte tým čas, peniaze, prírodu a svoje nervy pri výbere nových.

5 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

13.07.2019 08:04

Dobré rady ,väčšinou ich dodržiavam.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.07.2019 08:06

Rada som si pprečítala

Vaše meno:

Mária Lipčejová

Mária Lipčejová

14.07.2019 16:10

super článok

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

16.07.2019 11:11

Termálna voda ich poškodzuje, no radšej si kúpim lacnejšie plavky a vymením ich každé dva roky ako sa vyhýbať liečivej vode...

Vaše meno:

Týna Ryglová

Týna Ryglová

14.06.2020 21:36

Ja som si pred týždňom objednala plavky a majú krásnu modrú farbu a aj ich strih mi vyhovuje, tak budem rada za každú radu, ako sa o ne mám starať, aby mi dlho vydržaly, pretože výber plaviek je pre mňa zakaždým dosť náročný.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE