Apríl - skvelý mesiac na zber byliniek

Zber liečivých rastlín začína koncom februára a končí počas chladnej jesene. Každé ročné obdobie je pritom charakteristické zberom iného druhu alebo časti rastlín.

 

Práve v apríli môžete nájsť v prírode rozkvitnutú bazu čiernu, púpavu lekársku alebo kapsičku pastiersku. Ich liečivé účinky vám môžu pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch. 

 

Baza čierna 

 

Baza čierna je pomerne známy ker, ktorý na jar skrášľuje záhrady a okraje lesov svojimi drobnými bielymi kvetmi. Práve tie sú v mesiacoch apríl a máj ideálne na zber. Okrem nich sa zbierajú aj plody, ktoré sú dozrejú až o niekoľko mesiacov neskôr.

 

Pri zbere kvetov je ideálne odstrihnúť celé súkvetia. Tie potom zavesíme stopkami smerom nahor a necháme dobre vysušiť. Zo sušenej bazy sa tradične pripravuje bazový čaj, ktorý pomáha znižovať horúčku a zvyšuje potenie.  

 

Odporúčame prečítať: Sladkosti - z ktorých najviac priberáme

Apríl - skvelý mesiac na zber byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Púpava lekárska

 

Žiarivo žlté kvietky, ktoré počas jari kvitnú takmer na každom voľnom priestranstve patria púpave lekárskej. Táto liečivá bylinka sa v ľudovom liečiteľstve používala na prečistenie krvi, zlepšenie krvného obehu a tráviacich ťažkostiach.

 

Počas jarných mesiacov sa najčastejšie zbierajú kvety, ale liečivé účinky majú aj ostatné časti rastliny. Najčastejšie sa z púpavových kvetov pripravuje med, ktorý má typicky sladkú chuť a krásnu žltú farbu. 

 

Odporúčame prečítať: Nebojte sa jarnej únavy! Ako ju poraziť?

Apríl - skvelý mesiac na zber byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Kapsička pastierska

 

Táto liečivá bylinka sa zvyčajne považuje za burinu pre svoj hojný výskyt. Nájdete ju v záhradách, na poliach, pri cestách či v parkoch. Z rastliny sa najčastejšie zbiera jej vňať, ktorá by sa mala sušiť v tmavej a suchej komore.

 

Kapsička pastierska je známa svojimi účinkami proti všetkým druhom krvácania. Pôsobí na hladké svalstvo maternice, čím dokáže zmierniť silné menštruačné krvácanie. Taktiež sa odporúča pri problémoch s obličkami a močovými cestami. 

 

Odporúčame prečítať: 5 chutných polievok, ktoré vám pomôžu schudnúť

Apríl - skvelý mesiac na zber byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

4 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

13.04.2016 09:17

stretáva sa s nimi každý deň, pijem každý deň len bylinkové čaje, striedam ich, avšak používam ich aj do varenia, bylinky si pestujem doma v kvetináčoch a krásne zdobia môj balkón...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

13.04.2016 09:49

bazu ciernu zberame kazdy rok, nieco nasusime a z niecoho robievame sirup, je vyborny, baza je velmi dobra na dychacie cesty, uz som bazu vyskusala podla receptu vyprazat v cesticku. Prave dnes som pozerala v zahrade na pupavu, z kvetu som v minulosti robila pupavovy med, teraz chcem pridavat listky do salatov.

Vaše meno:

Julius Nagy

Julius Nagy

13.04.2016 12:14

bylinky v črepníku na balkone vyzerajú krásne, poznám ich iba zopár druhov a tie doma používame.... pridávame ich do niektorých druhov jedál

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.04.2016 19:05

všetky máme na vlastnej záhrade

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE