5 rád ako sa nestať workoholikom

Závislosť od práce nazývaná ako workoholizmus postihuje čoraz viac mladých ľudí. Vysoké nároky v práci, flexibilný pracovný čas a prílišné ambície vedú častokrát k prepracovanosti a vyčerpaniu.

 

Workoholik nedokáže oddeliť svoj pracovný život od súkromného, čím trpí nielen on samotný, ale aj celá jeho rodina. Prinášame vám preto niekoľko dobrých rád ako odolať stresu v práci a nájsť si čas na kvalitný oddych.

 

Kto je workoholik?

 

Podľa psychológa Pavla Hartla je workoholik definovaný ako človek závislý na náročnej a dlhotrvajúcej práci. Je to človek, ktorý nahrádza svoj osobný život prácou, má trvalé nutkanie niečo robiť, zariaďovať, organizovať a spravidla má nízku mieru empatie. Táto definícia opisuje charakteristické vlastnosti ľudí závislých od práce, no neznamená to, že platí pre každého. 

 

Rady ako sa nestať workoholikom

 

1. Vnímajte prekážky ako výzvu

 

Stresové situácie a strach zo zlyhania v práci môžu ľudí nútiť k tomu, aby pracovali stále viac a viac. Skúste vnímať každý problém ako výzvu a jeho riešenie si užívať. Hľadať efektívne možnosti a nestresovať sa za každých okolností.

 

Odporúčame prečítať: Nebaví vás beh? Vyskúšajte rýchlu chôdzu

5 rád ako sa nestať workoholikom

Zdroj: Shutterstock®

2. Kupujte zdravé potraviny

 

Pri výbere potravín sa nezameriavajte len na ich cenu. Uprednostnite kvalitnejšie druhy, ktoré dodajú vášmu telu potrebné vitamíny a minerály. Nadmerné pitie nekvalitnej kávy alebo zvýšený príjem rafinovaného cukru môžu byť spúšťačom psychickej nerovnováhy, ktorá môže viesť k workoholizmu.

 

3. Aktívny relax

 

Voľný čas po práci venujte svojej rodine, koníčkom alebo obľúbenému športu. Nerozmýšľajte nad pracovnými problémami, ktoré ste dnes museli riešiť. Týmto spôsobom sa dostanete do zamotaného kruhu, kedy budete premýšľať len o práci. 

 

Odporúčame prečítať: Čokoládové dobroty, z ktorých sa nepriberá

5 rád ako sa nestať workoholikom

Zdroj: Shutterstock®

4. Majte zmysel pre humor

 

Ľudia, ktorí majú zmysel pre humor a neberú život príliš vážne sa majú omnoho lepšie ako tí, čo nad všetkým príliš premýšľajú. Buďte optimista, nestrácajte hlavu a uvidíte, že všetko sa nejako vyrieši.

 

5. Oddeľujte prácu od svojho osobného života

 

Práca je už takto veľkou súčasťou nášho života a preto si ju nemusíte brať každý deň domov. Naplánujte si pracovné veci tak, aby ste dokázali skončiť v primeranú hodinu a jeden deň v týždni môžete spraviť výnimku. 

 

Odporúčame prečítať: Prečo si dopriať detoxikáciu s pomocou žihľavy?

5 rád ako sa nestať workoholikom

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.04.2016 08:03

velmi dobre rady

Vaše meno:

Julius Nagy

Julius Nagy

15.04.2016 17:12

Nechcem a nie xo workoholikom, ale obcas sa mi zda ze nim som, zijeme v dobe ked si pracu nemozete moc vyberat, a ked vam v praci povedia ze musis..tak musis..nie je na vyber. Ale snazim sa aspon cez vikend vypnut a relaxovat, ci uz v prirode, alebo doma pri dobrej knizke... a hlavne sz venovat mojej rodinke

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.