Prechádzky a ich zdravotné benefity, ktoré musíte poznať!

Pohyb priaznivo ovplyvňuje zdravotný stav človeka. Jeho nedostatok spolu so sedavým spôsobom života môže viesť k vzniku zdravotných problémov.

 

Mnoho ľudí si pohyb automaticky spája so športovaním. Na to, aby sme boli v pohybe sa však nemusíme hneď aktívne venovať nejakému športu.

 

Verte alebo nie, postačí totiž aj obyčajná prechádzka. V tomto článku zistíte, aké úžasne výhody majú prechádzky, a to nielen na fyzické zdravie, ale aj na duševnú pohodu!

 

Telo udržíte v pohybe

Prechádzky predstavujú skvelý spôsob pohybu. Ideálny je aj pre ľudí, pre ktorých sú športové aktivity ako beh či plávanie príliš náročné. Je to hlavne z toho dôvodu, že chôdzu môžeme zaradiť medzi tie najjednoduchšie fyzické činnosti. Hoci je nenáročná a človek pri nej nevykonáva žiadnu intenzívnu činnosť, za hodinu chôdze môže spáliť až 300 kalórií. Pri rýchlejšom tempe aj viac.

 

Výhodou je, že takýto druh pohybu vo vyššej miere nezaťažuje srdce, pľúca, kosti alebo svaly. Naopak predstavuje ideálny pomer medzi efektivitou a námahou, ktorú osoba pri chôdzi vynakladá. To znamená, že ak si vyjdete na prechádzku a svojmu telu doprajete pohyb v podobe chôdze, urobíte niečo pre svoje zdravie a bez väčšej námahy. Je už len na vás, akú dĺžku prechádzky si zvolíte a či pôjdete osamote alebo s ďalšou osobou.

 

Odporúčame: Fenikel: 3 skvelé tipy na použitie!

Skvelé sú napríklad prechádzky s domácimi miláčikmi

Zdroj: Shutterstock®

Pôsobíte preventívne voči chorobám

Prechádzky a celkovo chôdza majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a sú výborným nástrojom pri prevencii srdcových chorôb. Pravidelné prechádzky vám môžu pomôcť znížiť krvný tlak. Niekoľko výskumov dokonca ukázalo, že výrazne znižujú aj hladinu cholesterolu. Ak sa vyberiete na prechádzku do prírody ďalej od mestského vzduchu, bude to ako balzam pre vaše pľúca a uľavíte aj svojim očiam.

 

V prípade, že vám chýba fyzická kondícia, mali by ste vedieť, že i takáto nenáročná aktivita dokáže prinavrátiť stratenú silu. Kratšími, ale častými prechádzkami si vybudujete kondičku, naberiete množstvo energie a zlepšíte stav svalstva. Pri svižnejšej chôdzi sa navyše telo a pleť poriadne prekrvuje a okysličuje, čím sa zbavuje toxínov. Prechádzky taktiež zlepšujú kvalitu spánku.

 

Bude vás zaujímať: Zdravé vlasy – vyskúšajte 7-dňovú detoxikačnú výzvu

Vyčistite si pri prechádzke v prírode myseľ

Zdroj: Shutterstock®

Prečistite a otvorte svoju myseľ

Prechádzky zapôsobia nielen na vašu kondíciu a fyzické zdravie, ale aj na psychiku. Pokojný pobyt na čerstvom vzduchu osvieži myseľ a pomôže vám zmierniť stres a zlepšiť krátkodobú pamäť. Takýmto spôsobom sa budete lepšie starať o mentálne zdravie. Aj kratšie prechádzky zaženú príznaky depresie a chránia pred depresívnymi a úzkostnými poruchami.

 

Pri vychádzke má človek čas mysľou ujsť negatívnym vplyvom. Tým sa vie lepšie sústrediť na dôležité veci. Zvyšuje sa koncentrácia, čím sa otvára priestor napríklad kreativite a tvorivosti.

 

Odporúčame: Ste v strese? Starnete rýchlejšie!

Nezabúdajte zvoliť správnu obuv

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na vhodnú obuv

Na kratšie aj dlhšie prechádzky zvoľte v prvom rade správnu obuv. Vysoké podpätky či remienkové sandále nechajte radšej doma. Chcete predsa svojmu telu dopriať zdravý pohyb, prípadne si vyčistiť hlavu, preto potrebujete mať na nohách niečo pohodlné. Obuv by mala byť príjemná na nosenie, ľahká a primerane priedušná.

 

V prípade zdravotných problémov s chodidlami siahnite aj po vložkách do topánok. Ak máte v blízkosti obydlia prírodu a vyberiete sa napríklad na prechádzku do lesa, vaša obuv by mala byť vhodná do náročnejšieho terénu. Zvoľte topánky s pevnou stavbou, prípadne s protišmykovými podrážkami.

 

Bude vás zaujímať: Recepty: Muffiny z cukety – bez lepku

16 komentárov
Vlasta Francisti

Vlasta Francisti

19.05.2017 07:08

Suhlasim zo vsetkym.... a mne kazdodenna chôdza aspoň 30 min pomohla drasticky znizit cholesterol. :)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

19.05.2017 07:48

denne chodím do práce peši, skoro každý večer chodíme s manželom namiesto sledovania správ radšej na prechádzky a cez víkend,tiež ak môžeme, na turistiku, na huby...

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

19.05.2017 08:03

každý večer chodievame na prechádzky, cez víkendy na dlhšie a hlavne do prírody

Vaše meno:

Anna Kralovičová

Anna Kralovičová

19.05.2017 08:38

Pri deťoch je pohybu až až, ale aj tak sa občas vyberieme na prechádzky do nášho lesa, nadýchať sa čerstvého čistého vzduchu a zabudnúť zároveň na problémy všedného dňa.

Vaše meno:

Mária Terefenková

Mária Terefenková

19.05.2017 09:55

Mám rada prechádzky, prečistia myseľ a rada sa prechádzam aj s dáždnikom, keď padá mierny dáždik. Vlhký vzduch dobre pôsobí na pleť.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

19.05.2017 10:05

Nie je nad dobrú prechádzku, chodím sa rada prechádzať,či v lete aj zime.Človek si prevetrá hlavu, príde na iné myšlienky...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

19.05.2017 13:03

Snažíme sa chodiť na prechádzky čo najčastejšie,vždy sa potom skvele cítim a hlavne v prírode.

Vaše meno:

benynka

benynka

19.05.2017 17:15

či je pekne a či dážď chodím 2x denne s mojim havkom na prechádzky, len už je starý tak sa len tak pomaly potulujeme po lese

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

19.05.2017 18:09

určite lepšie ako sa potiť vo fitku, tiež uprednostňujem prechádzky

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.05.2017 21:48

uznávam každý pohyb, ja sa nachodím na záhrade až-až

Vaše meno:

Natália Homolová

Natália Homolová

21.05.2017 16:03

Ja rada behavam ,a v lete to je super ked uz zajde slnko ideme s priatelom behat ,najlepsi oddych po celom dni

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

21.05.2017 23:33

Prechádzky sú výborná vec. V príjemnej spoločnosti, ale najmä sama- do prírody. Vtedy si najlepšie prečistím hlavu, usporiadam myšlienky, vnímam všetky tie zvuky,vôňu a krásu prírody. Občas je to adrenalín- nejaký šuchotajúci diviak v kroví, líška v tesnej blízkosti či brechajúci pes za chrbtom- ale aj to k tomu patrí... V prírode nachádzam pokoj a uvoľnenie ako nikde inde...

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

03.09.2017 14:58

prechádzky na čerstvom vzduchu to je ozaj liek na všetko

Vaše meno:

Oliv Medk

Oliv Medk

04.03.2024 20:46

Na prechádzky chodím so synom každý deň, teším sa keď ho naučíme bicyklovať a začneme spolu konečne jazdiť aj na bicykli.

Vaše meno:

Zuzana Bergova

Zuzana Bergova

06.03.2024 10:20

nam sa podarilo vybrat a rovno aj kupit synovi bicykel teraz nedavno na predajni cyklospeciality, skvelo nam pomohli s vyberom

Sofia Lokosova

Sofia Lokosova

08.03.2024 21:03

na prechadzku chodim s malym zakazdym ked to pocasie dovoli, dobre sa tak vybeha a nie je potom aspon zly

Vaše meno:

Milka Seduva

Milka Seduva

12.03.2024 11:09

prechadzka u nas musi byt kazdy den, a ked je skaredo dam maleho aspon do kocika na terasu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE