Recyklácia starého oblečenia: Vyrob si krásne kúsky!

Vo svete módy sa trendy striedajú mihnutím oka. Maloobchodníci, veľké firmy i módne značky menia svoje výklady a módne rady každých pár mesiacov a my spotrebitelia cítime stále potrebu nakupovať najnovšie kúsky. Kde však všetko toto vyrobené oblečenie končí?

Vedeli ste, že módny priemysel je jedným z hlavných znečisťujúcich odvetví na svete? Výroba a distribúcia vlákien a odevov používaných v móde prispieva k rôznym formám znečistenia životného prostredia vrátane znečistenia vody, vzduchu a pôdy. 

Výroba odevov je tiež náročná na zdroje a emisie:

  • pri výrobe džínsov sa produkuje toľko skleníkových plynov ako pri jazde autom viac ako 80 kilometrov
  • vyradené odevy vyrobené z biologicky neodbúrateľných látok sa na skládkach môžu rozkladať  až 200 rokov
  • na výrobu jedného bavlneného trička je potrebných 2 700 litrov vody, čo je dosť na to, aby sa uspokojili potreby priemerného spotrebiteľa počas dva a pol roka

Neprehliadni: Ako odstrániť škvrny od trávy z oblečenia? Spoznaj tie správne fígle!

Vplyv na prostredie

Zdroj: pinterest.com

Módny priemysel pomohol urýchliť rast v rozvojových ekonomikách, ale podrobnejší pohľad odhaľuje množstvo sociálnych otázok:

  • podľa zistení neziskových organizácií dnes vyrába náš odev 75 miliónov ľudí. 80 percent pracovníkov tvoria mladé ženy vo veku od 18 do 24 rokov
  • pracovníci v odevoch, predovšetkým ženy, v Bangladéši zarábajú približne 96 dolárov mesačne
  • správa ministerstva práce USA z roku 2018 získala dôkazy o nútenej a detskej práci v módnom priemysle v Argentíne, Bangladéši, Brazílii, Číne, Indii, Indonézii, Filipínach, Turecku, Vietname a ďalších krajinách
  • rýchly dopyt po odevoch a potreba ich dodávať v krátkych módnych cykloch dávajú dôraz na výrobné zdroje, čo často vedie k dodávateľským reťazcom, ktoré kladú zisky pred dobré životné podmienky ľudí
Čo MY s tým môžeme spraviť?

Zdroj: pinterest.com

Čo MY s tým môžeme spraviť?

Áno, každý z nás chce vyzerať dobre a kráčať s módou. Ale je čas myslieť aj na našu planétu. Asi nebudeme potrebovať päť tričiek, keď nebudeme mať čo piť. Skúsme zredukovať naše nákupy. Prispejeme tak k ochrane nášho životného prostredia a takisto ušetríme peniaze.

Veci nevyhadzujme. Môžeme ich podarovať mladšej sestre alebo vložiť do kontajnerov s oblečením, ponúknuť detským domovom, rodinám v núdzi. Uvidíte, akú radosť im tým spravíte. Ak vaše veci sú veľmi obnosené, potrhané, využite ich v domácnosti na umývanie, čistenie alebo prineste do útulku pre psíkov. 

Máme pre vás ešte jedno riešenie: svoje staré tričká, nohavice, svetre môžete jednoducho zrecyklovať. Ako? pozrite si našu galériu nižšie a nechajte sa inšpirovať.

Galéria - Recyklácia starého oblečenia

Veselé hračky

Máte doma rifle, do ktorých sa nevojdete? Alebo ponožky, ktoré stratili svoje páry. Ani náhodou ich nevyhadzujte! Prekvapte deti rozkošnými hračkami. Stačia vám nožnice, ihla a niť, farebné gombíky, náplň do vankúšov a môžete sa pustiť do projektu.

3 komentárov
Jana Čipková

Jana Čipková

22.04.2020 21:17

Dobré nápady na recykláciu starého oblečenia, ale ja by som využila len obliečky na vankúše.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

23.04.2020 08:00

bavlnené oblečenie môžeme využiť na šitie rúšok- ja som už ušila cca 60ks

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

23.04.2020 08:01

škoda že sa nedá pripnúť foto

Marcela Mantičová

Marcela Mantičová

03.05.2020 03:30

Tiež som využila bavlnené veci na ušitie momentálne najžiadanejších rúšok:-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE