3 dôvody, prečo je tanec zdravý pre telo i dušu: Rozhýb sa aj ty!

Tanec je súčasťou ľudskej civilizácie už odpradávna. Už prvé skákanie v rytme okolo ohniska by sa mohlo nazvať počiatkom tanca, pričom v súčasnosti už poznáme niekoľko základných druhov tanca a jeho odnoží. Či už sa prikláňate ku klasike, akou sú spoločenské tance, alebo skôr k spontánnemu tancu niekde na diskotéke, mali by ste vedieť, že tancovaním robíte aj niečo dobré pre seba. V tomto článku sa budeme venovať tomu, prečo je tanec zdravý a prečo prospieva nielen telesnej schránke, ale aj vašej psychike.

Tanec na kondičku

Keďže je tanec pohybová aktivita, je logické, že z nej bude prosperovať najmä naša kondícia, teda telo po fyzickej stránke. Okrem toho, že tanec zapája všetky svaly v tele, podporuje aj jeho rovnováhu a celkovú silu jadra. Fyzická aktivita vykonávaná čo i len 30 minút denne zasa znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Tanec môže byť aj považovaný za veľmi náročný tréning, ktorý sa postará o to, aby bolo vaše srdce vyťažené, vytrénované, teda odolné voči infarktu.

Inšpiruj sa: Fascinujúce zaujímavosti o zvieratách: Týmto len ťažko uveríš!

prečo tancovať

Zdroj: Shutterstock®

Podpora mozgu

Rozsiahle výskumy preukázali, že tanec nie je rozhodne „zaberákom” len na kondičku, ale aj na mozog. Pohybové aktivity podobné tancu, a teda aj tanec, pozitívne vplývajú na oblasť mozgu, ktorá ovláda vaše organizačné schopnosti, pamäť, ale aj plánovanie ako také. Niektoré druhy tanca, ktoré sú zložitejšie (napríklad step), dokonca pôsobia na mozog ako akási výzva. Takéto druhy tanca ho neustále vyzývajú k aktivite, najmä pri zapamätaní krokov, pohybov a podobne.

skupinové tance

Zdroj: Shutterstock®

Zapája aj emócie

V neposlednom rade je tanec veľmi emocionálnou záležitosťou. Často doň totiž tanečníci zapájajú telo, ale aj dušu a tancujú s vášňou. Pre mnohých je zase tanec únikom z reality bežných dní a je povzbudením. Preto môže pozitívne vplývať aj na náladu. Nezabúdajme ani na to, že tanec v skupinách prípadne v dvojici je prejavom spoločenskosti, takže pri tanci sa často nikto necíti sám.

Bude sa ti páčiť: Tri zdravé jarné recepty: Priprav si menu zo sezónnych potravín!

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.06.2019 06:04

Tanec je naozaj zdravý pre telo i dušu!

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

10.06.2019 08:04

Rada tancujem,je to rozcvička pre telo aj dušu.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

11.06.2019 10:21

Tanec ukazuje navonok radosť duše ,hlavne pre tých čo ho ovládaJú.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.06.2019 18:31

Rada tancujem aj len tak doma pri dobrej pesničke je to skvelá rozcvička

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE