Cédrový olej lieči aj skrášľuje: Oplatí sa však zaň priplatiť?

Kvalitné rastlinné oleje sú nenahraditeľnými pomocníkmi v kuchyni aj pri starostlivosti o krásu. Mnohé z nich dokážu s pleťou, vlasmi či nechtami hotové zázraky. Rovnako si niektoré vedia poradiť s tráviacimi ťažkosťami či vysokým cholesterolom. Dnes si jedného z takýchto pomocníkov predstavíme bližšie. Cédrový olej je možné používať zvonka aj zvnútra, pričom blahodarne vplýva na zdravie aj krásu. Jeho cena však nie je najnižšia, preto sa nám môže vynárať otázka, či to vôbec stojí za to. Aké sú účinky aj použitie cédrového oleja, sa dozviete v nasledujúcom článku. 

Poznáte cédrový olej?

Cédrový olej je za studena lisovaný olej z cédrových orieškov, ktoré sa získavajú z borovice sibírskej. Tento vznešený, otužilý a voči mrazu odolný, prastarý a dlhoveký strom, nesúci latinský názov Pinus sibirica, je rozšírený v najmä v oblastiach od Uralu smerom na východ aj od dolnej časti údolia rieky Jenisej po stredné Mongolsko. Borovice sibírske sú značne rozšírené v čistých oblastiach sibírskej tajgy. Dosahovať môžu výšku 30 až 40 metrov, pričom priemer ich kmeňa býva do 1,5 metra. Dožívajú sa neuveriteľných vyše 800 rokov.  

Borovica sibírska je často pestovaná aj ako okrasný strom, no rovnako sa z nej zberajú väčšie šišky, ktoré ukrývajú semená. Tie je možné konzumovať ako oriešky. Šišky sú pritom získavané veľmi šetrným spôsobom. Pozbierajú sa totiž iba zrelé plody, ktoré už spadli zo stromu. Olej z cédrového orecha patrí k jedným z tých najvzácnejších a najkvalitnejších olejov vôbec. Je plný dôležitých esenciálnych mastných kyselín, napríklad kyseliny linolovej. Cédrový olej obsahuje aj množstvo esenciálnych aminokyselín či dokonca niekoľkonásobne viac vitamínu E ako kokosový či olivový olej. Okrem toho je zdrojom i vitamínu A či vitamínov skupiny B. Z minerálnych látok sú v ňom zastúpené draslík, železo aj zinok.

Odporúčame: Rozkošné myšky, ktoré ťa svojou roztomilosťou chytia za srdce: Odpustíš im všetko!

účinky cédrového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Pôsobí zvonka aj zvnútra

Ako sme spomenuli už vyššie, cédrový olej pôsobí na telo zvonka aj zvnútra. Pri vnútornom užívaní v prvom rade podporuje imunitný systém človeka. Ako jeden z mála je schopný odvádzať z tela toxické látky a zbavovať ho usadených solí aj ťažkých kovov. Pozitívne vplýva taktiež na proces trávenia. Podporuje metabolizmus cukrov, tukov aj bielkovín, vylučovanie štiav a pravidelnú stolicu. Dokonca môže byť nápomocný aj pri liečbe rozličných problémov s tráviacim traktom. Pri pravidelnom vnútornom užívaní má blahodarný vplyv aj na kardiovaskulárny systém. Môže byť užitočný pri problémoch s vysokou hladinou cholesterolu. 

Cédrový olej taktiež pôsobí na nervový systém človeka, potláča stres, uvoľňuje a napomáha zlepšovať psychickú výkonnosť. Výborné výsledky však dosahuje aj pri používaní zvonka. Dokonale sa totiž dokáže postarať o pokožku tela. Bojuje proti známkam starnutia a zjednocuje tón pleti. Je vhodný dokonca aj na mastnú pleť. Pozitívne totiž ovplyvňuje produkciu mazových žliaz. Oplatí sa ho vyskúšať pri rozličných kožných ochoreniach, napríklad atopickom ekzéme. Okrem toho pomáha rýchlejšie hojiť rany či popáleniny. Vlasy aj nechty posilňuje a eliminuje ich lámanie. Je tiež účinným pomocníkom v boji proti padaniu vlasov. 

použitie cédrového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako cédrový olej používať?

Po cédrovom oleji sa môžete poobzerať na internete, v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami aj lekárňach. Počítajte však s vyššou cenou. Tá sa pohybuje zvyčajne od 10 eur vyššie za 100 ml fľaštičku. Týmto olejom môžete bez problémov nahradiť svoj denný či nočný krém. Je skvelý najmä na hydratáciu veľmi suchej či zrelej a starnúcej pleti. Rovnako ním môžete ošetriť kožné rany a poškodené časti pokožky. Cédrový olej môžete aplikovať na kožtičku okolo nechtov aj samotné nechty. Ide totiž o skvelú kúru na spevnenie nechtov. Pokojne ho však naneste aj na končeky či celú dĺžku vlasov. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a následne ho vymyte teplou vodou. Vaše vlasy budú po pravidelnom používaní lesklejšie, pevnejšie a bez lupín. 

Cédrový olej dokonca môžete použiť na zmäkčenie nôh, rúk aj iných častí tela. Pri jeho užívaní zvnútra vždy dodržujte odporúčané dávkovanie, ktoré je uvedené v príbalovom letáčiku či na etikete produktu. Zvyčajne sa však užíva po lyžičkách, a to najlepšie aspoň hodinu pred jedlom alebo hneď ráno. Po mesačnej kúre sa zvyčajne odporúča pauza. Je charakteristický svetlo jantárovou farbou a jeho lahodnú orieškovú chuť si zamilujete. Lyžičku oleja nechajte rozplynúť v ústach, prípadne ju môžete pridať napríklad do šalátu či ovsenej kaše. Cédrový olej by nemal prísť do kontaktu s kovom!

Pozri aj: Čo spôsobuje zadržiavanie plynov? Môže to byť nebezpečné?

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

31.05.2019 05:07

Ešte som sa s ním nestretla, v každom prípade, zaujímavý!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

31.05.2019 18:27

mám rada rôzne olejčeky, aj ich účinky

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

31.05.2019 19:40

Tak o tomto oleji som este nepocula.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

02.06.2019 22:25

Oleje používam no o tomto som zatiaľ nepočula určite vyskúšam

Vaše meno:

Andrea Hrtúsová

Andrea Hrtúsová

03.06.2019 19:57

S cedrovym olejom som sa ešte nestretla.Zaujimavy článok.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE