Asi nie sme samé, komu sa v mrazivej zime žiada na stôl čosi teplé. Keď sa k teplotám okolo nuly, pridá aj vietor a sneh (v tom horšom prípade ešte aj dážď), do toho všetkého plný nos a zahlienené hrdlo, jedným z prvých pomocníkov ako nádchu prekonať, by mal byť silný domáci vývar. Ideálne pripravený doma a s láskou niekým, komu na nás záleží – vy predsa ležíte choré v posteli. Ešte lepšie bude, keď si domáci vývar necháte pripraviť aj z domáceho mäska. Kuracinka a hovädzinka sú ideálnou kombináciou, a ak k nim pridáte aj kúsok mäska morčacieho, či slepačieho nič sa nestane.
Odporúčame prečítať: Tipy a rady, ako na opuchnuté chodidlá
Správny kurací vývar by sa mal variť niekoľko hodín, minimálne dve a pol až tri hodiny, na slabom plameni. Čím dlhšie sa varí, tým je silnejší. Keď ste choré, hrnček horúceho vývaru, pôsobí ako balzam na ubolené hrdlo, hlavu, priedušky aj žalúdok. A to nie je všetko. Tu je 5 zaručených výhod domáceho vývaru:
1.Náhrada za antibiotiká?
Nie tak celkom, pretože, keď je to s vami naozaj vážne, len vývar nepomôže. Keď si však len prechádzate čerstvým útokom vírusov a bacilov, prípadne nepríjemnou nádchou, vývar bude dokonalým liekom. V židovskej kultúre ho nazývali aj tekutý penicilín. Už prvé dúšky upokoja chorobou rozhodenú psychiku, zložky obsiahnuté vo vývare pôsobia protizápalovo a celkovo telu dodáte dôkladnú dávku vitamínov a zdravých látok.
2. Posilňuje kosti a zuby
Dobrý a poctivý vývar je totiž zdrojom minerálov a vitamínov. Okrem mäska v ňom máme aj koreňovú zeleninu, cibuľu, niekto dáva cesnak, papriku, chilli papričku, bylinky... Je to jednoducho hrniec plný tej správnej zmesi pre zdravý rast aj vývoj našich kostí a zubov.
Odporúčame prečítať: Preložte si mužskú reč - časť II.
3. Pomáha črevám správne fungovať
Pokiaľ do vývaru pridáte aj kosti, pomôžete svojim črevám k správnemu fungovaniu. Kosti totiž obsahujú akúsi želatínu, ktorá bojuje so zápchou, ale odstraňuje dokonca aj chronickú hnačku. V niektorých prípadoch môže pomôcť eliminovať tiež potravinovú intoleranciu.
4. Zlepšuje stav zvaný „opica“
Ktorá to nepozná, nech hodí kameňom. :) Z času na čas sa stane, že sa ocitneme vo viac než spoločenskej nálade. Faktory, ktoré nás k nej doviedli, radšej neriešme, ani to, čo všetko sme stihli navystrájať, či natárať... radšej sa sústreďme na vyliečenie našej opice. A domáci vývar je na to opäť priam ideálny. Nielenže telu dodá vitamíny, doplní aj tekutiny, ktoré telu padnú viac než vhod, keďže po prehýrenej noci je dehydratované. No a ulahodí aj pošrámanej psychike, ktorá nám na „deň PO“, dokáže pripraviť rôzne nepríjemné scenáre...
Odporúčame prečítať: Tipy a rady, ako na opuchnuté chodidlá
5. Dodáva telu silu (aj na zotavenie)
Dupľom počas choroby je situácia taká, že potrebujete veľa tekutín (aby sa telo malo vďaka čomu potiť a chorobu vypotiť), a potrebujete aj silu a energiu, aby ste zvládli bežné pracovné povinnosti. Ležať v posteli je dnes v mnohých zamestnaniach doslova luxusom a všetky chceme byť čím skôr fit. No keďže popri chorobe nemáme chuť do jedla, kurací vývar nám energiu dodá aj vďaka mäsku, a teda proteínom, ktoré obsahuje.
Odporúčame prečítať: Oleje, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti