Aké sú príčiny kýchania? Týmto mýtom o kýchaní radšej never!

Kýchanie je úplne prirodzený jav. Pozná to jednoducho každý z nás. Zrazu sa objaví to zvláštne nutkanie, zvraštíme čelo a nos, vystrúhame grimasu a vzápätí hlasno kýchneme. Hneď nato počujeme z okolia na zdravie.

 

Príčin kýchania je hneď niekoľko, pričom nie vždy ide o príznak nejakého ochorenia. O tom, prečo človek kýcha, sa dozviete v nasledujúcom článku. Rovnako vám prezradíme, ktorým mýtom o kýchaní by ste veriť rozhodne nemali! 

 

Čo by sme o kýchaní mali vedieť?

Kýchanie patrí medzi prirodzené obranné mechanizmy ľudského tela. Ide o pomerne zložitý proces, pri ktorom sa organizmus zbavuje predovšetkým choroboplodných zárodkov alebo rozličných dráždivých čiastočiek. Tými môžu byť peľové zrnká, zvieracie chlpy či pokojne prach. Ak sa teda v nose nachádza podobná častica, nastáva podráždenie špeciálnych receptorov nosnej dutiny a následne si človek kýchne. Prostredníctvom tohto silného výdychu dôjde k uvoľneniu nosa, čím sa zabezpečí priechodnosť nosnej dutiny. Do procesu kýchania sa zapájajú pľúca, bránica, brucho, hrudník, krk aj nos.

Vzduch, ktorý sa pri tomto reflexe dostáva z nosa von, môže dosiahnuť rýchlosť až 150 km/hod. Práve rýchlosť vplýva na vznik typického zvuku, ktorý kýchnutie sprevádza. Čím je rýchlosť vychádzajúceho vzduchu vyššia, tým je aj kýchnutie hlasnejšie. Čo je však dôležitejšie, tento vzduch sa dokáže v prostredí rozšíriť až do vzdialenosti 1,5 metra. Práve preto by sme mali svoje okolie chrániť pred možnou nákazou tak, že si jednoducho ústa aj nos prekryjeme rukou. Pri jednom kýchnutí sa totižto môže vyprodukovať až 40 000 kvapôčok, ktoré môžu, okrem iného, obsahovať aj choroboplodné zárodky.

Odporúčame: Ešte váhaš, či používať nočný krém alebo nie? Už nebudeš!

kýchanie ako príznak ochorenia

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príčiny kýchania?

V mnohých prípadoch môže byť tento reflex aktivovaný aj pri rozličných činnostiach. Vtedy kýchnutie priamo nesúvisí s uvoľnením dýchacích ciest. U niektorých jedincov sa môže kýchnutie objaviť napríklad pri hľadení do ostrého slnečného svetla, čo je však geneticky podmienený jav. Niekedy to dokonca môže byť vyvolané trhaním obočia, kedy dochádza k akémusi podráždeniu nervovej dráhy v tejto oblasti. Ďalšou príčinou kýchania býva podráždenie rozličnými čiastočkami, ktoré sa bežne vyskytujú v domácnosti. Mnohých ľudí dráždi prašné prostredie, iným zase kýchnutie spôsobí obyčajné korenie.

 

Kýchanie je taktiež sprievodným znakom väčšiny respiračných ochorení. Časté je najmä počas nádchy, ktorá má vírusový pôvod. Vtedy býva kýchanie sprevádzané smrkaním, plným nosom či zvýšenou telesnou teplotou. Príčinou však môže byť aj infekčné alebo bakteriálne zápalové ochorenie. Kýchanie sa ďalej vyskytuje pri zápale dutín, kedy sa často dostaví aj upchaný nos, únava a bolesť hlavy. Nakoniec môže za týmto reflexom stáť aj alergia. Vtedy môže byť kýchnutie spôsobené napríklad peľom či roztočmi. 

kýchanie počas spánku

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré tvrdenia o kýchaní sú pravdivé?

Kýchanie je opradené množstvom mýtov, pričom mnohé z nich vôbec nie sú pravdivé. Nie, pri kýchnutí sa nám skutočne nezastaví srdce ani nám nevylezú oči z jamiek. Počas tohto reflexu sa môže maximálne tak pozmeniť rytmus tepu, no naše srdce nevynechá ani jediné udretie. Čo sa týka mýtu o očiach, tak je potrebné vedieť, že pri kýchaní nevzniká taký tlak, ktorý by niečo podobné mohol spôsobiť. Navyše, naše oči sa pri kýchaní automaticky zatvárajú. Dostávajú totiž signál od nášho mozgu. Pravdivé je však naopak tvrdenie, že počas spánku nekýchame.

 

Celé naše telo, vrátane nervov a svalov, zapájajúcich sa do tohto procesu, je totiž úplne uvoľnené. Ak dôjde v nose k nejakému dráždeniu, pravdepodobne sa najskôr zobudíme. Taktiež sa hovorí, že zadržiavanie kýchnutia je nezdravé. Aj na tom je kus pravdy. I keď šance nie sú veľké, potláčanie kýchnutia nasilu môže zapríčiniť napríklad prasknutie cievky v očiach a negatívne to vplýva aj na sluch. Ak sa vám chce kýchnuť v nevhodnej situácii, vyskúšajte na chvíľu pomaly dýchať len ústami, nie nosom. Taktiež sa môžete skúsiť vysmrkať hneď, ako pocítite známe nutkanie.

 

Odporúčame: RECEPT: Priprav si obľúbené a chutné Oreo cupcakes

10 komentárov
Monika Červinková

Monika Červinková

07.03.2018 12:27

Kýchnem si aj z chladu :)

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

07.03.2018 18:07

mne zase vadí to korenie :-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

07.03.2018 18:13

kýcham často, hlavne, keď sa spotím a ovanie ma alebo pri sypaní korenia či múky, aj susedia ma počujú :-)

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

07.03.2018 20:16

Zaujimave citanie

Vaše meno:

Katarína Gašová

Katarína Gašová

07.03.2018 21:23

Ja si vždy kýchnem 3 až 5 krát za sebou :D Neviem to zastaviť a neviem ani prečo sa mi to deje :D

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

07.03.2018 22:21

Akurát aktuálny článok .. Dakujem .. Priateľ sa zo mňa smeje ,že vždy ráno kýcham aspoň 10 x za sebou ..!! Ja neviem prečo ,ale máme to v rodine.. Nie som chorá , nemáme toľko prachu doma, neprivoniavam ku koreniu , nemáme roztoče .. !!?? No síce všade sú nejaké roztoče, ale udržiavam domácnosť v úplnej čistote. ! Niečo ma podráždi v nose a kýcham ..!!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.03.2018 22:48

práve kýcham jedna radosť...mám nádchu,chytila som nejaký vírus.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

09.03.2018 17:00

Kýchnutie -to je ten lepší prípad. Ale mne sa často stáva sa nadýchnem, spravím tú grimasu a....nič :D skrátka aj by som si kýchla ale to nejde. A na potvoru sa mi to stáva na verejných miestach- pripadám si potom hlúpo :))

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

11.03.2018 00:28

Kýcham, kýchaš, kýchame :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.03.2018 13:36

Som alergik takže kýcham často a aj 10krát po sebe

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE