Obyčajné mydlo alebo tekuté? Ľudia dnes kvôli času volia radšej gélové mydlo než klasické tuhé. Mnohých z nás možno odradilo tuhé mydlo na základnej škole, ktoré viselo dlhé mesiace v sieťke v umývadle. Alebo máme len pocit, že po umytí tuhým mydlom je naša pokožka suchšia. Možno je chyba v nás a nie v tom mydle. Prečo?
Pravdou je, že aj napriek možnostiam, ktoré dnes máme - pleťové emulzie, peeling, čistiace pleťové vody - žiadne nevyčistia našu tvár tak ako klasické školské mydlo. Pretože ak si vyberiete vhodné tuhé mydlo, môže vás veľmi milo prekvapiť pozitívnymi vlastnosťami, ktoré sa prejavia na vašej pokožke. Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo by ste mali siahnuť v kúpeľni radšej po tuhom mydle.
Podľa čoho vyberať?
Kameňom úrazu, pre ktorý neveríme tuhým mydlám, je prevažne vysúšanie pokožky, pretože nás tuhé mydlá nútia neustále si tvár krémovať. Pri výbere správneho typu mydla tento problém rýchlo zmizne. Dnešní výrobcovia nám dávajú na výber z rôznych typov, ktoré obsahujú prospešné zložky.
Svoju pozornosť upriamte na vhodné pH. Naša pokožka je prirodzene chránená vlastným povrchovým filmom, ktorý je však ľahko narušiteľný práve zlým typom mydla. Povrch pokožky má mierne kyslé pH, preto voľte mydlá s neutrálnym pH. Zabránite tak vzniku infekcií a rôznych ekzémových prejavov kože. V prípade, že už problémy s pleťou máte, pozorne dbajte na výber správneho mydla.
Zaujme ťa: Ešte váhaš, či používať nočný krém alebo nie? Už nebudeš!
Ekzém aj akné
Používanie mydla je prospešné aj pri problematickej pleti. Záleží od vás, či si vyberiete správne. V prípade akné je vhodné konzultovať výber mydla s dermatológom. Zlepšenie stavu akné dosiahnete, ak si budete umývať hlavne problematické oblasti, nie celú tvár. Odporúča sa používať mydlá s obsahom zinku, uhlia, síranov a gáfru, ktoré znižujú nadprodukciu kožného mazu.
Nemusíte sa báť ani v prípade, že máte citlivú pokožku alebo ste alergická na niektorú zložku. Existuje nespočetné množstvo mydiel so špeciálnym zložením, ktoré sú hypoalergénne a neparfumované. Zaujímavosťou je, že pozor by ste si mali dať pri bio mydle, ktoré je vyrobené z prírodných materiálov a je preto pravdepodobnejšie, že práve toto vám spôsobí alergiu.
Pomôcť vám môže dokonca pri chronickom ekzéme. V lekárni dostanete mydlo určené práve na tento typ pokožky, ktoré dokáže zmierniť prejavy.
Správne umývanie rúk
Okrem starostlivosti o pleť by ste nemali zabúdať ani na ruky. Dôležité nie je len ako často si ruky umývate, ale aj akým spôsobom. To, že si ruky umyjete po príchode domov, pred jedlom či po toalete, je každému jasné. Znie to smiešne, ale umývate si ich správne?
Podľa odborníkov by sme si mali umývať ruky bez prsteňov či hodiniek, približne tridsať sekúnd. Začať treba teplou vodou, ktorou si ruky opláchneme a od dlaní rozotierame mydlo smerom k nechtom. Tie sú hlavne u žien častým ložiskom mikroorganizmov, preto im treba venovať dostatočnú pozornosť. Rovnako tak všetkým záhybom a ryhám na celých rukách. Venujte umývaniu rúk dostatočnú pozornosť a čas. Ruky si ideálne utrite do suchých servítok, nie do uteráku, ktorý môže byť plný baktérií, ktoré si opäť na ruky prenesiete. Avšak to je pre mnohých nereálne, preto aspoň často perte a žehlite uteráky v domácnosti.
Milé dámy, nebojte sa používať tuhé mydlo a pokiaľ môžete, používajte ho na celé telo. Ak si zvolíte správny typ, pomôže vám zlepšiť kondíciu pleti a tým aj vaše sebavedomie. Poprípade si vyrobte vlastné, ktoré bude presne zodpovedať vašim potrebám. Niekedy vás pri výbere môže očariť farba a vtedy voľte buď zelenú, kedy máte istotu, že mydlo obsahuje vysoký podiel olivového oleja, alebo naopak čiernu, ktorá svedčí o vysokom obsahu olivového oleja z čiernych olív.
Pozor si dajte pri peelingových mydlách, ktoré môžu byť prospešné pri odstraňovaní odumretých buniek. Používať by sa mali raz za týždeň a to nielen na tvár, ale aj telo.
Toto ťa dostane: Tieto prírodné zložky v kozmetike by si mala vyhľadávať! Prečo?