Ako dezinfikovať ruky bez vysúšania? Zisti, čo naozaj potrebujú!

Na pravidelné čistenie a dezinfekciu rúk sa najmä posledný rok v dôsledku pretrvávajúcej pandémie kladie skutočne veľký dôraz. Čisté ruky totiž radíme k jedným z hlavných princípov prevencie vírusových ochorení, vrátane ochorenia COVID-19 alebo aj chrípky, ktoré sa šíria ako kvapôčková infekcia, čiže pri kýchaní či kašľaní. Časté umývanie a dezinfekcia rúk však spravidla nezostávajú bez následkov. Výsledkom totiž môže byť nadmerné vysúšanie pokožky rúk, nepríjemné podráždenie alebo svrbenie, v horších prípadoch až praskanie kože. Ako teda zbaviť ruky nečistôt a zároveň ich zbytočne nevysušiť a nepodráždiť? V nasledujúcom článku vám prinášame zopár užitočných tipov!

Mydlo a voda ako najlepšia dvojka pre čisté ruky

Zabezpečiť dôkladnú hygienu našim rukám by sme, ak je to možné, vždy mali prostredníctvom tečúcej vody a mydla alebo emulzie na to určenej. Správne čistenie rúk spočíva v ich navlhčení, nanesení potrebného množstva čistiaceho prípravku a následnom očistení jednotlivých partií rúk. Zamerať by sme sa mali na dôkladné očistenie dlaní, vrchnej časti rúk, priestorov medzi prstami, okolia nechtov aj zápästí. Umývanie rúk by malo trvať minimálne 20 sekúnd, ideálne 40 až 60 sekúnd. Ruky by sme si pritom mali umývať po každom návrate zvonka, pred konzumáciou jedla alebo pred manipuláciou s jedlom, po použití toalety, po ceste v mestskej hromadnej doprave, ale v podstate aj pri akomkoľvek pocite znečistenia rúk.

Ako sme už spomínali, častá hygiena rúk sa samotným rukám, respektíve pokožke nemusí veľmi pozdávať. Pri problémoch s vysúšaním alebo citlivou pokožkou rúk by sme pri umývaní mali dodržovať isté zásady, aby sme ruky ochránili a ľahšie sa vyhli nepríjemným ťažkostiam. Ruky je napríklad vhodné umývať vo vlažnej vode. Použitie horúcej vody nezabezpečí dôkladnejšie umytie, naopak môže prispievať k zbytočnému vysúšaniu pokožky rúk. Po umytí rúk by sme sa zase mali zamerať na šetrné osušenie pokožky. Na ruky je vhodné len jemne priložiť papierovú utierku, ktorá odsaje prebytočnú vodu, prípadne zľahka osušiť pritlačením vlastného uteráka. Vyhýbať by sme sa mali silnému drhnutiu rúk uterákom. Do tretice by sme pre šetrné očistenie rúk mali voliť i vhodný prípravok, mydlo alebo emulziu. Prednosť dávajte mydlám, ktoré sú priamo určené pre citlivú alebo suchšiu pokožku rúk.

Dobrou voľbou bývajú mydlá:

  • s obsahom ošetrujúcich olejov,
  • s rôznymi zvláčňujúcimi prísadami (napríklad glycerínom),
  • s krémovou konzistenciou.

Pozri aj: VIDEO: Ako na mladistvú pleť? S Medical Beauty ti prinášame 5 tipov!

čisté ruky

Zdroj: Shutterstock®

V prípade núdze pomôžu dezinfekčné gély

Hoci je čistenie vodou a mydlom úplne ideálne, nie vždy máme túto možnosť. V prípade núdze, ak nemáme prístup k tečúcej vode, je preto vhodné na očistenie rúk použiť nejaký dezinfekčný prípravok, napríklad vo forme gélu. Dezinfekčný gél je potrebné aplikovať na ruky v malom množstve, dôkladne rozotrieť po celých rukách a prstoch a nechať voľne uschnúť. Aplikáciou takéhoto prípravku je možné znížiť výskyt baktérií, vírusov či húb na pokožke. Dezinfekčné gély mávajú však zvyčajne kvôli svojmu zloženiu pomerne vysušujúce účinky, a to napríklad aj z dôvodu častého obsahu alkoholu. Zmierniť negatívne účinky dezinfekčného prípravku na pokožku rúk je aspoň čiastočne možné voľbou vhodného produktu. 

Ideálne je opäť vyberať dezinfekcie, ktoré sú priamo určené aj pre citlivú pokožku a sú hypoalergénne. V ich zložení by sa mali nachádzať rôzne zvláčňujúce látky, ktoré pokožku aspoň sčasti ochránia, napríklad výťažok z Aloe vera či alantoín. Pri častom umývaní a dezinfekcii rúk by sme nemali zabúdať ani na ich ošetrenie krémom, a to najmä v prípadoch, ak nás trápi veľmi suchá, podráždená až praskajúca pokožka rúk. Výber vhodného krému je rovnako dôležitý, ako výber dezinfekčného prípravku alebo mydla. Ideálne sú v tomto prípade opäť krémy s hydratačnými, zvláčňujúcimi alebo aj hojivými zložkami. Môže ísť napríklad o bambucké maslo, výťažok z Aloe vera alebo extrakty z iných rastlín, ureu, včelí vosk či rastlinné oleje. Lepšou voľbou bývajú spravidla neparfumované prípravky. 

Pozri aj: Výber opaľovacích prípravkov: Ako postupovať a na čo sa zamerať?

suché ruky

Zdroj: Shutterstock®

Tipy na starostlivosť o suché ruky

Ak vás i napriek rôznym opatreniam trápi suchá pokožka rúk, mali by ste rukám venovať zvýšenú starostlivosť. Vyskúšať môžete niektoré z nasledujúcich domácich receptov na citlivú, popraskanú a suchú pokožku rúk. Pokojne však rukám doprajte i preventívnu starostlivosť, aby ste sa nepríjemným ťažkostiam vyhli.

  • Kúpeľ pre vysušené ruky s nechtíkom – Jednu lyžicu kvetov nechtíka zalejeme pohárom horúcej vody, pridáme 1 lyžičku medu, 5 kvapiek éterického mandľového oleja a prikryté necháme chvíľu postáť. Potom výluh nalejeme do 2 l príjemne teplej vody a rukám doprajeme 15-minútový kúpeľ. Ruky počas toho jemne masírujeme. 
  • Zábal na ruky s olejmi – Ruky si natrieme hrubou vrstvou nejakého kvalitného rastlinného oleja, napríklad arganového. Následne na ruky navlečieme bavlnené rukavice a necháme pôsobiť počas celej noci.
  • Voňavý levanduľový krém – V menšom hrnci zmiešame 1/3 šálky mandľového oleja, 2 PL kokosového oleja, 2 PL olivového oleja. Ohrievame na miernom ohni a pridáme 3 PL nastrúhaného včelieho vosku. Keď sa vosk rozpustí, odstavíme, necháme trochu ochladnúť a pridáme 30 kvapiek esenciálneho levanduľového oleja. Následne zmes prelejeme do vhodnej sklenej nádobky a necháme úplne ochladnúť. Krém je veľmi mastný, podľa potreby ho aplikujeme v malých množstvách.

Pozri aj: TEST: 7-dňová ampulková kúra LIFT & HYDRO & REPAIR od Medical Beauty For Cosmetics

tekutá rukavica

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Ochrana a ošetrenie rúk v jednom

Na záver máme pre vás ešte jeden tip na šetrné očistenie a potrebnú starostlivosť o pokožku rúk. Predísť podráždeniu a nadmernej suchosti rúk po častej dezinfekcii je totiž možné voľbou správnych prípravkov. Dnešný trh ponúka rôznorodé prípravky, ktoré ruky nielen zbavia nečistôt, ale sa o ne náležite aj postarajú. Rakúska značka Medical Beauty for Cosmetics má vo svojej ponuke vskutku neobyčajný produkt, a to takzvanú Tekutú rukavicu. Ide o prípravok ideálny na častú dezinfekciu, ktorý zároveň rukám poskytuje aj dôkladné ošetrenie. Už jediná kvapka prípravku, ktorú je potrebné pri aplikácii dobre vmasírovať do rúk, pokryje ruky hodvábnou ochrannou vrstvou, pričom ich chráni pred vodou, nečistotami aj vplyvmi okolia.

Ruky sú po aplikácii vydezinfikované a zbavené nečistôt. Zároveň sú chránené pred stratou prirodzenej vlhkosti v pokožke a vysúšaním. Tekutá rukavica je vhodná pre všetky typy pleti a vo svojom zložení ukrýva výživné oleje a pre kožu nenahraditeľný vitamín E. Vďaka svojmu zloženiu prispieva k regenerácii pokožky rúk. Prípravok zanecháva ruky jemné, omladené a stará sa aj o nechtové lôžko. Veľkou výhodou tohto dezinfekčného a ošetrujúceho prípravku na ruky je nemastné zloženie a rýchla vstrebateľnost. To dozaista ocenia osoby, ktoré neobľubujú nepríjemný mastný alebo lepkavý pocit na rukách po aplikácii nejakého produktu. 

Tekutú rukavicu od Medical Beauty for Cosmetics, ako aj ďalšie produkty tejto značky, nájdete na www.medicalbeautyforcosmetics.eu.

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.07.2021 06:18

Tekutá rukavica vyzerá naozaj zaujímavo.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

01.07.2021 11:00

Krém na ruky musí byť.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

25.07.2021 20:13

Dezinfekčný gél používam iba minimálne napr.keď sme na nákupoch. V práci mydlo a voda plus krém

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE