Ako doplniť vitamín D počas zimy prirodzene?

S mrazivým počasím prichádza v zime aj skoré stmievanie. To spôsobuje, že slnečných lúčov si počas dňa užívame oveľa menej ako počas horúcich letných mesiacov a ich absencia sa môže prejaviť nielen na zhoršenej psychike, ale aj na nedostatku známeho vitamínu D.

 

Ten sa tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia. Jeho nedostatok si však môžeme doplniť v konkrétnych surovinách. 

 

 

Význam "déčka" pre ľudský organizmus

 

Vitamín D je potrebný pre zdravý vývoj kostí, ovplyvňuje metabolizmus čriev a podporuje vstrebávanie vápnika. Taktiež posilňuje imunitný systém človeka a podieľa sa na správnej funkcii kože. Jeho nedostatok spôsobuje mnohé zdravotné problémy, preto sa odporúča vystaviť sa slnečným lúčom aspoň 3 krát týždenne na 20 minút.

 

Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Ako doplniť  vitamín D počas zimy?

Zdroj: Shutterstock®

Najviac chýba starším ľudom

 

Najväčší nedostatok vitamínu D má človek práve počas zimných mesiacov. Jeho prejavy sú rôzne, od rednutia kostí, únavy, problémami s trávením alebo zhoršeným zrakom. Najväčším nedostatkom trpia ľudia nad 50 rokov, ktorým sa odporúča dopĺňať vitamín v strave alebo vitamínovými doplnkami.

 

Odporúčaná denná dávka pre ľudský organizmus je približne 5 mikrogramov, no najnovšie štúdie upozorňujú na to, že liečivé účinky vitamínu D sa prejavia až po niekoľkonásobnom zvýšení tejto dávky. Napriek tomu, by mal byť človek pri jeho užívaní opatrný. Pri vysokom množstve môže spôsobiť hnačku, bolesť hlavy, nevoľnosť alebo vracanie.
 

Odporúčame prečítať: Ktoré bylinky zbierame v októbri?

Ako doplniť  vitamín D počas zimy?

Zdroj: Shutterstock®

Aké potraviny ho obsahujú?

 

Najvyšší obsah vitamínu D nájdete v rybách, konkrétne v rybom tuku. Dopriať by ste si mali lososa, sardinky, makrelu alebo tuniaka. V menšom množstve sa nachádza aj vo vaječnom žĺtku, droždí alebo hubách. Pridaním tých správnych potravín do jedálnička sa môžete vyvarovať jeho nedostatku a počas leta si ho pravidelne dopriať zo slnečných lúčov. 

 

Odporúčame prečítať: Pozor pri zbieraní hríbov, týmto sa určite vyhnite!

Ako doplniť  vitamín D počas zimy?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

27.01.2016 09:36

slniecko chyba v tomto obdobi kazdemu z nas a neprida to na nalade,preto sa kazdy tesi ak sa nahodou objavi aspon na chvilocku,samozremjme,ze nalepsie D-cko je zo slniecka,skoda,ze sa neda nachytat do zasoby...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE