Ako odstrániť zápal z tela? Dopraj si detox, ktorý ťa zbaví prekyslenia organizmu!

Prekyslenie organizmu je pomerne bežný problém, ku ktorému dochádza v prípade, že sa v tele nachádza veľké množstvo kyselín. Spočiatku by sa mohlo zdať, že prekyslený organizmus nemusí byť nebezpečný. Ale treba si uvedomiť, že kyseliny môžu prispieť k množeniu baktérii v organizme, čo v konečnom dôsledku podporuje vznik mnohých ochorení. Ak ste aj vy unavený, trápia vás časté zápaly, máte problémy s trávením alebo nadváhou, tak by ste mali svojmu telu dopriať detox. Je totižto možné, že bojuje s prekyslením, ktoré sa odborne nazýva acidóza.

Ak by sme mali byť konkrétnejšie, tak acidóza môže spôsobiť žalúdočné vredy, artritídu, choroby obličiek, no môže byť spúšťačom bolesti hlavy i migrény. Ďalším prejavom prekyslenia organizmu je pálenie záhy, bolesť svalstva i kĺbov. Ako teda s prekyslením organizmu bojovať? Mnohí odborníci odporúčajú detox.

Odporúčame: Ako sa prejavuje zápal srdcového svalu? Pozor na varovné signály!

detoxikačná koreňová zelenina

Zdroj: Shutterstock®

Detox s koreňovou zeleninou

Existuje viacero možností ako „skrotiť“ prekyslenie organizmu a cítiť sa tak oveľa lepšie. Mnohí siahajú predovšetkým po detoxikačných smoothie nápojoch, zväčša s obsahom zelenej listovej zeleniny. V druhom rade je vhodné vyskúšať sódu bikarbónu, ktorá je rovnako účinná a najmä vám uľaví pri probléme, akým je pálenie záhy. Vyskúšať môžete aj koreňovú zeleninu, ktorá je najúčinnejšia v surovom stave.

V prvom rade odborníci odporúčajú konzumovať mrkvu, ktorá je bohatá na beta-karotén. A ako je známe, táto zložka má výborné antioxidačné účinky, ktoré sú nápomocné aj pri prekyslení organizmu. Mrkva tiež zmierňuje tráviace problémy, urýchľuje hojenie rán, pomáha udržiavať krvný tlak pod kontrolou a pod.

Okrem mrkvy je vhodné siahnuť aj po kvake, ktorá je bohatá na vitamín A a C, tiež beta-karotén i mangán. Zabúdať netreba ani na reďkovku, ktorá je nápomocná pri odkyslení organizmu, ale aj pri posilňovaní imunity. Obsahuje veľa vlákniny, vďaka čomu zlepšuje trávenie.

Pri detoxikácii organizmu a jeho odkyslení sú ideálne aj sladké zemiaky, klasické zemiaky či červená repa, ktoré sú najchutnejšie v upravenom stave.

čo spôsobuje reflux

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobuje prekyslenie organizmu?

V prvom rade je to káva a alkohol. Medzi ďalšie kyselinotvorné potraviny patria rôzne druhy orechov, predovšetkým pistácie, vlašské orechy a kešu. Zradné dokážu byť aj sušené slivky či dokonca niektoré druhy bobuľového ovocia, ako napríklad čučoriedky a brusnice.

Medzi potraviny, ktoré môžu spôsobiť prekyslenie organizmu môžeme zaradiť aj obilniny, a to predovšetkým ovos, raž i ryžu. Zo živočíšnych produktov je to predovšetkým bravčovina a hovädzie mäso.

Pozri tiež: TOP kuchynské nástroje podľa šéfkuchárov: Máš ich aj ty?

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

03.11.2020 07:22

Správny detox určite nie je na škodu.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

03.11.2020 15:28

Skvelý detox je úplný pôst raz do týždňa, úžasne to prečistí organizmus.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

03.11.2020 18:49

tak ako potom, brusnice patria medzi kyselinotvorné potraviny a doporučujú sa pri zápaloch močových ciest

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

04.11.2020 20:44

Záhu síce nemávam,ale článok je poučný...z mrkvy a z cvikly si robím šalát,alebo šťavu,sladké zemiaky-bataty sme mali minule na obed.Vždy sa rada nechám poučiť :-)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

20.11.2020 08:26

Presne, detox je super vec. Ja osobne praktizujem 10-dňový detox raz do roka pomocou kúry Neera a nedám naňho dopustiť. Hlavne po zime je super, kedy sa o slovo hlási jarná únava, tak detox dokonale prečistí telo a dodá energiu :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE