Ako správne dodržiavať pitný režim? Drž sa týchto zásad!

Voda je pre naše telo jeden z najdôležitejších elementov prežitia. Dehydratácia, respektíve nedostatok vody v tele spôsobuje celú radu problémov. Od bolesti hlavy, cez oslabenie imunity, problémy s obličkami, celkovú slabosť, až po vážne zdravotné ochorenia. Voda má taktiež súvis s našou psychikou. Jej deficit v organizme sa prejavuje aj vyčerpanosťou, podráždenosťou, únavou, stresom, či dokonca depresiami. V neposlednom rade vplýva tiež na našu krásu – kvalitu vlasov, pokožky, nechtov. To všetko súvisí s vodou.

Pravidelný pitný režim je tak nesmierne potrebný, no aj keď sa stretávame zo všetkých strán s tým, ako je potrebné pitie vody, mnohé z nás s tým majú aj v dospelom veku problém. Dôvody? Nevieme sa prinútiť, zabúdame, nie sme disciplinované, nie sme smädné, staviame to na ľahkú váhu. Chyba! Ak ste dospeli do štádia, že vám zlý pitný režim začína spôsobovať problémy, pokúste sa ho upraviť raz a navždy. Prinášame vám zopár trikov, ako na to.

Odporúčame prečítať: 7 faktov, ktoré ste o pitnom režime nevedeli

pohár vody

Zdroj: Shutterstock®

Ranný pohár vody

Všetko je o zvyku. Stačí sa len párkrát prekonať. Naučte sa hneď po zobudení vypiť pohár vody a až tak sa púšťajte do všetkých svojich ranných rituálov. Aby ste na to nezabudli, postavte si vždy večer pohár vody na nočný stolík. Ráno bude mať aspoň príjemnú izbovú teplotu a za noc sa z nej vytratí aj väčšina chlóru.

Sladkým nápojom dajte zbohom

Jednak sa z nich priberá a jednak sú nezdravé. Nahraďte ich čistou vodou alebo bylinkovými čajmi. Ak sú vaše chuťové poháriky rozmaznané a chuť čistej vody im nesedí, ochuťte si vodu šťavou z citróna alebo limetky. Pre nóbl jazýčky sú tu aj triky v podobe lístkov čerstvej mäty, pomarančovej či grapefruitovej šťavy, alebo prírodných sladidiel, ako je napríklad stévia. Zbohom dajte aj všetkým kofeínovým a bublinkovým fľaštičkám. Zbytočne vás dehydrujú a narúšajú tak základy pitného režimu.

káva

Zdroj: Shutterstock®

Káva jedine s pohárom vody

Určite ste sa s tým už stretli v nejednej slušne vychovanej kaviarni. V zahraničí je to bežné, u nás sa to konečne stáva vo väčšine podnikov samozrejmosťou. Ku káve jednoducho voda patrí. Ako sme už spomínali káva telo dehydruje, je preto viac než potrebné po jej dopití dodať organizmu tekutiny.

polievka

Zdroj: Shutterstock®

Staňte sa milovníčkou polievok

Ešte stále sa neviete prinútiť vypiť pohár vody? Potom sa vrhnite na polievky. Aj tie v sebe obsahujú podstatné percento vody.

Fľaša vody v kabelke

Opäť niečo o zvyku. Noste so sebou v kabelke vždy a všade fľašu vody alebo čaju. Či je leto, či je zima. Máte malú kabelku? Super! O dôvod viac vyraziť na nákupy a rozšíriť svoj šatník o pár kúskov väčších kabeliek.

Do jedálnička zaraďte veľa ovocia a zeleniny

Aj tie v sebe obsahujú isté percento vody, takže budú skvelým doplnkom pri dodržiavaní pitného režimu. A ako bonus budete mať prísun vitamínov.

Pozri aj: Ako si vychutnať zeleninu v zime? Skús recept na teplý šalát 3x inak!

6 komentárov
Stanka

Stanka

14.10.2013 14:45

áno, pitný režim je veľmi dôležitý.

Vaše meno:

nalimpra

nalimpra

18.10.2013 17:09

ano pitny rezim je velmi dolezity ale podla mojho nazoru niesme nan zvyknuty

Vaše meno:

anka all saga

anka all saga

18.10.2013 17:17

výborný nápad si do vody nakrajat uhorku, citron si dávam a uhorku skúsim

Vaše meno:

Jana Komadova

Jana Komadova

21.10.2013 20:00

treba sa donútiť pitný režim dodržiavať kamarátka skolabovala a nakoniec sa zistilo že nemá infarkt ale je len dehydrovaná

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

05.11.2013 14:54

Môj každý deň už roky začína pohárom vody, čistej alebo s citrónom. Bez toho nežijem :).

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

21.05.2020 07:13

Správny pitný režim je veľmi dôležitý, hlavne pre peknú pleť. Ja osobne sa ho snažím dodržiavať. V zimných 2 litre tekutín a v letných 3-4 litre tekutín. Väčšinou pijem iba čistú neperlivú vodu, ktorú si v lete obzvláštnim napr. citrónom, bazovým sirupom, mätou alebo uhorkami. Vodu striedam s pitím rôznych čajov, hlavne zeleným alebo bylinkovými, kávu nepijem vôbec, iba kávy typu Inka. Sladeným vodám sa snažím vyhýbať, maximálne si raz za čas doprajem 100% džús :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE