Ako zatočiť s osteoporózou?

Mnohí z nás sa mylne nazdávajú, že osteoporóza je problém starších, čo, žiaľ, nie je pravda. Či strávite dôchodok v pohode alebo o barlách, viete vo veľkej miere ovplyvniť už dnes.

 

„V kostiach prebieha neustále proces budovania a odbúravania kostnej hmoty. Do určitého veku prevažuje novotvorba kostnej hmoty, potom odbúravanie,“ objasňuje MUDr. Vladimír Buran, lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice. Úbytok kostnej hmoty je prirodzený dej, ktorý v tele prebieha už približne od tridsiatky a urýchľuje ho sedavý spôsob života, ale aj ďalšie negatívne civilizačné nánosy – nekvalitná, na živiny chudobná strava a nezriadené holdovanie alkoholu. Ak si navyše neviete predstaviť kaviarenské vysedávanie bez cigaretky v jednej a šálky kávy v druhej ruke, pripíšte si na zoznam rizikových faktorov podporujúcich osteoporózu hneď dva čierne body. 

 

Odporúčame prečítať:  Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť I.

 

Ochorením sú častejšie ohrozené ženy – svetové štatistiky hovoria o 200 miliónoch prípadoch, z toho len na Slovensku ich je bezmála štvrť milióna. Odvápňovanie kostí sa pritom netýka len žien po menopauze, ale i tých, ktoré nikdy nerodili. Kosti totiž spevňuje aj ženský hormón estrogén, ktorého hladina v tele v istej fáze dramaticky klesne.

osteoporóza ako ju liečiť

Zdroj: Shutterstock®

O osteoporóze sa zvykne hovoriť ako o tichej epidémii. Prečo? Nuž, mnoho ľudí nezaregistruje nástup choroby. Že čosi v tele nie je v poriadku, si všimneme až vtedy, keď pri malom páde utrpíme nečakanú zlomeninu. Fraktúry vznikajú už pri drobnej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, dokonca aj pri objímaní!

 

Ako u iných ochorení, aj tu platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba. MUDr. Buran preto odporúča pestrú, vyváženú stravu bohatú na vápnik a vitamín D, ktorý prispieva k správnemu využitiu vápnika v tele. 

 

Odporúčame prečítať:  Čo prezradia oči o vašom zdraví?

potraviny bohaté na vápnik

Zdroj: Shutterstock®

Prirodzeným zdrojom „déčka“ je aj slnečné žiarenie, tak sa s chuťou vystavte ich blahodarnému teplu počas svižnej prechádzky, čím zároveň zabezpečíte telu pohyb, ďalší z dôležitých faktorov pri prevencii osteoporózy. „Stačí aj 30 minút denne. Mal by to byť však pohyb pravidelný, preto ten najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako ostať v kondícii, je chôdza,“ radí profesionálna trénerka Alexandra Machanová. 

 

Odporúčame prečítať:  10 superpotravín, ktoré by ste mali určite jesť

pohyb na čerstvom vzduchu

Zdroj: Shutterstock®

Ak vám napriek preventívnym opatreniam osteoporózu predsa len diagnostikovali, myslite na to, že ťažkosti súvisiace s chorobou možno podstatne zmierniť. Jedným z osvedčených podporných prostriedkov liečby sú i kúpele. „Termálna voda pomáha znižovať svalové napätie,“ hovorí MUDr. Buran.

 

Termálna voda znižujú svalové napätie so znížením bolesti zo svalových úponov. Pohybovou liečbou sa zlepšuje koordinácia pohybov, zlepšuje sa svalová kondícia, stabilita postoja a chôdze, čo slúži aj ako prevencia pádov, najmä u starších pacientov. Súčasťou kúpeľnej liečby je i poučenie pacienta o zdravej strave a správnych pohybových aktivitách,“ dodáva lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice. 

 

Odporúčame prečítať:  Bolesť hlavy - prečo vzniká a ako ju zastaviť?

bazén s termálnou vodou trenčianske teplice

Zdroj: Shutterstock®

Význam odborného usmernenia prízvukuje aj profesionálna trénerka: „V prvom rade je dôležité porozprávať sa s odborníkom a necvičiť na vlastnú päsť. Určite neodporúčam rôzne skoky či rotačné cvičenia. Prvé hodiny cvičenia by mali prebiehať pod dohľadom. Pri cvičeniach je dôležitý nielen celkový postoj, ale aj správne dýchanie, a to je dôležitý moment, ktorý by sa nielen pacienti mali naučiť,“ uzatvára Machanová. 

 

Odporúčame prečítať:  Infarktu možno predchádzať pomocou omega-3

mineralne fango

Zdroj: Shutterstock®

Pri výbere tých pravých kúpeľov na liečbu osteoporózy či iných chorôb pohybového ústrojenstva je potrebné overiť si liečebné zameranie kúpeľov a rozsah poskytovaných procedúr. Jednotkou medzi kúpeľmi so zameraním na pohybový aparát sú Kúpele Trenčianske Teplice, ktorých termálna voda obsahuje ideálne minerálne zloženie a je overená už vyše storočím úspešnej kúpeľnej liečby. Navyše, kúpeľní hostia si môžu v súčasnej dobe vychutnať maximálne pohodlie nových, zrekonštruovaných priestorov najobľúbenejšieho termálneho bazéna Sina i priľahlých odpočivární. 

 

Odporúčame prečítať:  Osteoporóza ohrozuje straší aj mladých

4 komentárov
Katarína Šutvajová

Katarína Šutvajová

29.10.2014 14:16

na osteoporózu treba myslieť už za mladi

Vaše meno:

Andrea Vidová

Andrea Vidová

29.10.2014 19:45

veru,veru pravdivý článok,prevencia nadovšetko

Vaše meno:

Lenka

Lenka

30.10.2014 21:20

No do kúpeľov by som si šla hneď oddýchnuť i keď ostoeporózu nemám.

Vaše meno:

Martina Ontkocová

Martina Ontkocová

07.11.2014 17:57

je to ozaj veľký strašiak, treba sa o seba starať od mladí aby neskor nebolo už neskoro

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE