Poznáš benefity brusnicovej šťavy? Jej účinky ťa prekvapia!

Ochutnali ste už niekedy brusnice? Pravdou je, že tieto plody nemusia byť každému po chuti. Už len samotná šťava z brusníc však má blahodarné účinky na naše telo a zdravie. Tieto plody sú zdrojom vitamínu C, vlákniny a betakaroténu. Taktiež sú plné minerálov, ako je mangán, vápnik, fosfor, draslík a sodík. Ani antioxidanty tu, samozrejme, nesmú chýbať. Ak ste sa predsa rozhodli pre brusnicovú šťavu, uistite sa, že neobsahuje konzervačné látky a umelé príchute a farbivá. Spolu s nami teda nazrite do sveta brusníc.

Pozri aj: ​Cviklové palacinky so syrom a špenátom: TOP recept na zdravú večeru!

močové cesty

Zdroj: Shutterstock®

Zdravý močový systém

Prvým a najdôležitejším účinkom brusnicovej šťavy sú zdravé močové cesty. Už vypitím jedného pohára brusnicovej šťavy denne môže pomôcť zabrániť infekciám močového traktu človeka. Či sa už jedná o močový mechúr alebo obličky, táto šťava ich zbaví škodlivých toxínov, baktérií a odpadov. Vďaka kyseline hippurovej sa do tela nedostanú baktérie, ktoré spôsobujú infekcie. Ak je už telo napadnuté týmito baktériami, liečba netrvá dlho. Najmä kvôli tomuto účinku sú brusnice využívané v lekárstve. Vysoký obsah vitamínu C a iných „kyslých“ zložiek brusnicovej šťavy, zabraňuje vzniku obličkových kameňov.

brusnice

Zdroj: Shutterstock®

Zdravé srdiečko a celková imunita

Pitie brusnicovej šťavy môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a posilňuje imunitný systém. Brusnice obsahujú vysoké množstvo polyfenolov, antioxidantov a fytochemikálií, ktoré majú schopnosť zvýšiť dobrý cholesterol a znížiť hladinu zlého cholesterolu v krvi. Čo je veľmi prínosné pre zdravie nášho srdiečka a krvného obehu.

Prevencia proti rakovine

Pravidelná konzumácia brusnicovej šťavy môže zabrániť vzniku a rastu nádorov a rôznych nádorových buniek. Toto všetko majú za následok silné antioxidačné látky, ktoré brusnice obsahujú. Sú schopné bojovať s voľnými radikálmi.

Odporúčame: Zdravý brokolicový šalát s quinoou: To pravé pre FIT postavu

šťava z brusníc

Zdroj: Shutterstock®

Zubný povlak a zubné kazy

Ďalším prínosom brusníc je schopnosť bojovať proti baktériám, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine. Tieto baktérie spôsobujú ochorenia ďasien, zubný povlak a vznik zubného kazu. Jeho protizápalové účinky znižujú riziko paradentózy. Pite brusnicovú šťavu a budete mať čisté a zdravé zuby a ústa.

chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Podporuje chudnutie

Brusnicová šťavy obsahuje organické kyseliny, ktoré regulujú tuky. Inými slovami pomáhajú odstraňovať tuky v tele. Z tohto dôvodu pitie brusnicovej šťavy môže byť veľmi užitočné pre zníženie a udržanie hmotnosti.

Brusnice majú vplyv azda na každú stránku nášho zdravia. Aké skúsenosti máte vy s brusnicovou šťavou?

7 komentárov
Mária

Mária

14.10.2013 16:50

Milujem brusnice v akejkoľvek forme. Doma mám skoro vždy čaj s brusnicami a sušené brusnice.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.01.2014 18:14

aj ja ich mám rada sušené mám stále v miske,varievam aj divinu a tam sú skvelé aj sušené aj džem,občas si kúpim aj v lekárni brusnicový sirup,kupujem aj čaj z brusnicami

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

09.02.2014 21:19

Brusince mám rada či už sušené alebo čaje :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.02.2014 20:59

Je naozaj skvelá, mne osobne pomohla pri urologických problémoch, takže môžem iba odporučiť!

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

21.05.2020 07:09

Brusnicová šťava a čaj mi veľmi pomohli pri nepríjemnom zápale močových ciest.

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 09:12

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

04.08.2023 09:12

1

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE