Bolesť v ľavom boku pod rebrami neignoruj! Prečo?!

Niektorí ľudia môžu pociťovať akúkoľvek bolesť a vôbec to neriešia. A iní pri jemnej bolesti utekajú k lekárovi, pretože ich niečo zabolelo. To je dôkazom toho, že existujú len dva typy ľudí. Tí, ktorí nič neriešia, pretože akákoľvek bolesť, ktorá sama od seba prišla, tak aj odíde. A tí, ktorí sú tzv. hypochondri a riešia úplne všetko, aj keby nemuseli. 

Samozrejme, medzi týmito dvomi druhmi sa nájde aj zlatý stred, a to tí, ktorí akejkoľvek bolesti spočiatku nepripisujú žiadnu dôležitosť, no ak sa začne zhoršovať, tak vyhľadajú pomoc. Podobne to je aj v prípade bolesti v ľavom boku pod rebrami, ktorú netreba úplne ignorovať. 

V tom najlepšom prípade môže ísť len o plynatosť či zastavené vetry, no v tom horšom prípade môže bolesť signalizovať vážnejšie ochorenie. Bolesť v ľavom boku môže rovnako ako bolesť v pravom boku pod rebrami signalizovať vážnejšie zdravotné problémy. Aké sú príčiny bolesti vľavo pod rebrami? Môže byť pichanie v ľavom boku vážne? Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Odporúčame: Nepríjemná parazitárna choroba: Aké ťažkosti spôsobuje kryptosporidióza?

čo spôsobuje bolesť v ľavom boku

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť v ľavom boku pod rebrami a slezina

Kedy sa objavuje bolesť pod rebrami v ľavej časti tela? Bolesť v ľavom boku môže predovšetkým znamenať problémy so slezinou. Slezina je zodpovedná za krvotvorbu a podieľa sa na niektorých imunologických procesoch. Ak sa objaví zväčšenie sleziny, objavuje sa bolesť brucha pod ľavým rebrom.

Príčin, prečo dochádza k zväčšeniu sleziny, je mnoho. Najčastejšie sa však hovorí o anémii, leukémii, infekcii, sepse, autoimunitných ochoreniach a reumatoidnej artritíde.

Bolesť pod rebrami vľavo alebo pichanie v ľavom boku a plynatosť

Kedy ešte dochádza k bolestivým prejavom v ľavej časti brucha? V prípade, že sa bolesť objaví po jedle, tak sú príčinou vetry. K ich zastaveniu môže dôjsť v prípade, že sa vám zväčší žalúdok (natiahne sa na ľavú stranu), ktorý tak tlačí na črevá. Jednoduchým pohybom či masážou brucha dokážete vetry uvoľniť a poľaviť tak aj bolesti.

Okrem toho však existuje široká škála príčin bolesti v ľavom boku. Častokrát sa bolesť spája s pálením záhy alebo refluxom, zápalovým ochorením žalúdka (alebo vred žalúdka) či zápalovým ochorením chrupavky rebier v mieste ich úponu na hrudnú kosť (Tietzov syndróm).

K bolesti dochádza aj po úraze rebra (zlomené rebrá) alebo pri zmenách v oblasti chrbtice. Dokonca mnohí spájajú bolesť v ľavom boku pod rebrami s bolesťou chrbtice, ktorá môže vyžarovať smerom dopredu.

Bolesť pod ľavým rebrom – ďalšie možné príčiny

  • Syndróm dráždivého čreva (IBS) – zdravotné ochorenie je sprevádzané problémami, ako je zápcha alebo hnačka, žalúdočné kŕče a nadúvanie. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj hlien v stolici.
  • Pankreatitída (zápal pankreasu) – zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy, ktoré okrem bolesti pod rebrami sa môže prejaviť citlivosťou a bolesťou brucha, horúčkou či pocitom opuchu brucha. V závažnejších prípadoch sa môže objaviť aj hnačka alebo vracanie.
  • Gastritída (zápal žalúdka) – bolesť žalúdka spôsobená zápalom sliznice žalúdka, k čomu dochádza pri bakteriálnej infekcii, v dôsledku nadmerného užívania alkoholu alebo iného závažného problému.
  • Obličkové kamene – typická je skôr bolesť pod rebrami zo zadnej strany, čiže bolesť chrbta. Okrem bolesti sa obličkové kamene môžu prejavovať aj krvou v moči, bolesťou pri močení, nevoľnosťou a bolesťou brucha. Okrem kameňov môže byť príčinou aj zápal obličiek, resp. zápal ľavej obličky (infekcia obličiek).
  • Zápalové ochorenie čriev (IBD) – najčastejšie vzniká pri chorobe, akou je Crohnova choroba či ulcerózna kolitída. Choroba môže spôsobovať bolesť, ale prejavuje sa aj hnačkou, krvou v stolici, únavou alebo extrémnym chudnutím.
  • Pásový opar - herpes zoster – typicky sa prejavuje ako bolestivý vyrážkový pás na jednej strane tela alebo tváre Prítomný môže byť na ľavom boku. Typická je Bolesť, pálenie, svrbenie alebo mravčenie na postihnutej oblasti niekoľko dní pred výskytom vyrážky.
  • Prietrž - hernia – prietrž, známa aj ako hernia, je stav, pri ktorom tkanivo alebo orgán vyčnieva cez slabé miesto alebo otvor v okolitej svalovej stene alebo tkanive. Prietrže sa môžu objaviť v rôznych častiach tela, ale najčastejšie sa vyskytujú v oblasti brucha. Hernie môžu spôsobovať bolesť.

Zaujme ťa: Je predškolská dochádzka potrebná? Toto o nej hovoria najnovšie štúdie

príčiny bolesti v ľavom boku

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť brucha pod ľavým rebrom – kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Bolesť pod ľavým rebrom nemusí mať pôvod v orgánoch nachádzajúcich sa na tejto strane tela (pankreas, slezina, ľavá časť pečene, ľavá časť žalúdka, ľavá oblička, ľavý vaječník a vajcovod...).

Bolesť môže mať zdroj aj vo svaloch či nervoch a dokonca môže byť spôsobená aj orgánmi, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkostí (srdce, pľúca...). Preto, ak bolesť u vás pretrváva aj napriek tomu, že ste sa „nadopovali“ liekmi od bolesti, vyskúšali ste všetky možné babské triky, naordinovali ste si diétu a pod., tak by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Liečba bolesti brucha, ktorá je intenzívna alebo dlhodobá, rozhodne patrí do rúk lekárov. Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať aj v prípade, ak okrem bolesti pociťujete aj iné symptómy, ako je napríklad zvýšená telesná teplota, pocit na zvracanie a nevoľnosť, únava a točenie hlavy! Len lekár vie určiť skutočné príčiny bolesti brucha. 

Článok aktualizovaný 15.2.2024

5 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

03.02.2020 08:45

netreba to brať na ľahkú váhu a odignorovať

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

03.02.2020 17:25

Veru keď je už bolesť veľká treba isť k lekárovi

Vaše meno:

Anna Tlachova

Anna Tlachova

06.02.2020 17:44

Netreba to podcenit

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

16.02.2020 23:19

Ďalší poučný článok.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.12.2021 06:55

Príčin môže byť naozaj niekoľko, určite netreba podceňovať.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE