Bolesti vaječníkov! Môže to byť cysta?

Väčšina z nás chodí na preventívne prehliadky ku gynekológovi. Veľa žien sa stretáva u lekára s verdiktom či diagnózou: cysta na vaječníku.

 

Čo sa za týmto názvom skrýva? Treba sa obávať? 

Odporúčame prečítať: Plesová sezóna: Vyvarujte sa suchým chodidlám

 

Cysta je malý uzavretý nádorček či vak, väčšinou obsahuje riadku tekutinu či vzduch. Môže byť zhubná či nezhubná. Zhubnosť odhalí až histologický rozbor tkaniva. Čo sa týka jej veľkosti, môže ísť aj o desiatky centimetrov. Často zaniká spontánne, ale niekedy jej treba dopomôcť.

 

 

Kedy spozornieť?

 

Cysty sa ohlasujú veľmi nenápadne. Sú rafinované a skrývajú sa za všeobecné zdravotné problémy, ktoré vlastne môžu znamenať čokoľvek, ako napríklad tupé bolesti vaječníkov, nepravidelná a bolestivá menštruácia, či ťažkosti v sexuálnom živote. Podozrivý je aj nezvyčajný rast ochlpenia, jeho zhustenie, ktoré ste predtým na sebe nebadali. Bolesti brucha bývajú prítomné pri cyste veľmi často. 

cysta

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať: Ľahká grapefruitová diéta

 

Horšie je, keď cysta praskne. To zaručene pocítite. Tupá bolesť brucha, vystreľujúca až do pliec, nevoľnosť, vracanie, v ťažkých prípadoch aj šok. Cystám nezáleží na veku. Vyskytujú sa u všetkých vekových kategórií žien v reprodukčnom veku.

 

 

Liečba

 

Pokiaľ sú cysty malé a nezhubné, liečba nie je potrebná. To však neplatí, pokiaľ predstavujú pre pacientku bolesti, alebo iné ťažkosti. Vtedy sa odstraňujú laparoskopicky. Lekári sú pri takýchto zákrokoch veľmi opatrní, plodnosť pacientky totiž môže byť ohrozená. Preto sa operačné postupy riešia v závislosti od pacientkinej voľby, či ešte chce otehotnieť.  Vznik a rast cýst vedia ovplyvniť aj antikoncepčné tabletky. Sú tiež typom liečby. 

antikoncepcia

Zdroj: Shutterstock®

Našťastie, väčšina cýst je nezhubná. Preto táto diagnóza nebýva veľmi desivá.

 

Prevencia žiaľ neexistuje. To, či sa vytvorí v tele cysta nemôžeme nijako ovplyvniť. Ak ju už máte a k chemickým liekom ste nedôverčivá, vyskúšajte sedacie kúpele z alchemilky. Čaj z nej môžete piť aj vnútorne. Tiež čaj z myšieho chvosta. Tieto bylinky sú považované za „ženské“. Majú blahodárny účinok na ženské reprodukčné orgány.  

bylinný čaj

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

thinkstockphotos.com

pinterest.com
1 komentár
Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

08.02.2015 14:21

čaj z alchemilky používala aj moja stará mama :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE