Čakanka obyčajná: Objavte liečivú silu modrých kvietkov!

Čakanka obyčajná je liečivá bylina, ktorá je veľmi ľahko rozpoznateľná vďaka svojim bledomodrým kvietkom.

 

Často je však považovaná za burinu rastúcu takmer na každom rohu. Tento prívlastok jej pritom patrí neprávom, pretože čakanku môžeme považovať za prírodný všeliek.

 

Telu dodá vitamíny aj minerály, skvelá je na očistu pečene, obličiek či močových ciest a podporuje tiež rast vlasov a hojenie pokožky. Objavte i vy všestranné použitie čakanky!

 

Určite ju vo svojom okolí nájdete

Čakanka obyčajná je trváca bylina dorastajúca do výšky 20 až 120 centimetrov. Charakteristická je svojimi krásnymi modrými kvetmi, rozkonárenou tuhou byľou a kopijovitými listami. Pestovali ju už starí Egypťania, ktorí si vážili jej liečivé schopnosti. V súčasnosti ju môžete hľadať na mnohých miestach. Rastie na lúkach, v lesoch, záhradách či pri cestách.

Okrem tejto divoko rastúcej byliny existujú ďalšie druhy čakaniek, ktoré sa cielene pestujú. Známe sú čakanka biela, červená či šalátová, ktoré môžeme nájsť aj v obchodoch v oddelení zeleniny. Čakanka obyčajná kvitne približne od júna do septembra až októbra. Na liečebné účely sa zbierajú kvety, listy a koreň rastliny. Kvietky si môžete natrhať už teraz, na kopanie koreňa však počkajte na jeseň. Rôzne časti rastliny sa sušia pri izbovej teplote a v dobre vetranej miestnosti.

Bude vás zaujímať: Jednoduchý letný outfit, v ktorom zažiari každá!

Čakanka podporuje vyprázdňovanie i kardiovaskulárny systém

Zdroj: Shutterstock®

Čakanka je skutočne univerzálna

Táto rastlina s bledomodrými kvetmi je zdrojom vlákniny i mnohých minerálnych látok, ako je napríklad železo, horčík, vápnik, selén, zinok i meď. Telu dodá omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny A, E a C či betakarotén. Čakanka obyčajná má antibiotické, antiseptické a močopudné účinky, podporuje imunitný systém, ochraňuje bunky pred rakovinovým bujnením a je vhodná na detoxikáciu celého organizmu. Blahodarne vplýva na tráviaci trakt, udržuje zdravý žalúdok, napomáha lepšiemu vyprázdňovaniu a celkovo podporuje proces trávenia.

Čakanka obyčajná je veľmi vhodná na prečistenie pečene, žlčníka, obličiek a močových ciest a rovnako dokáže zlepšiť funkcie menovaných orgánov. Rastlina môže tiež predstavovať pomoc pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Pozitívne ovplyvňuje i kardiovaskulárny systém. Čakanka podporuje tvorbu krvi a pôsobí preventívne proti anémii. Pomocníkom môže byť pri liečbe rôznych kožných ochorení a vhodná je aj pre diabetikov.

Odporúčame: Výber zdravého a kvalitného pečiva: Čím sa pri nákupe riadiť?

Z čakanky obyčajnej si môžete pripraviť liečivý čaj aj bezkofeínovú kávu

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si z nej lahodný čaj

Ak vás trápia menované zdravotné ťažkosti, alebo len chcete svoje telo posilniť a očistiť, pripravte si z čakanky čaj. Kávovú lyžicu koreňa čakanky zalejte v hrnci 2,5 dcl vody a varte po dobu 5 až 7 minút pri teplote približne 90 stupňov. Neprivádzajte do bodu varu (100°). Po dovarení nechajte čaj zakrytý lúhovať ďalších 15 minút a sceďte. Po miernom ochladení si ho môžete dochutiť medom a citrónom. Doprajte si dve šálky denne.

Tento čaj podporí vaše trávenie a pomôže vám so zápchou. Vyskúšajte ho, ak vás trápia obličkové či žlčové kamene, ochorenia močových ciest a účinný je aj pri niektorých ochoreniach dýchacích ciest. Podobným spôsobom si môžete pripraviť čakankový čaj aj z listov alebo kvetov rastliny. Čaj z kvetov upravuje trávenie podporením látkovej premeny a vývar z čakankových listov zase pomáha pri liečbe žltačky a chorôb sleziny.  

Bude vás zaujímať: Jedinečné miesta: Veľká modrá diera v Belize

TIP: Z čakanky sa pripravuje aj ďalší nápoj, a to bezkofeínová káva. Vyrába sa z dohneda upraženého koreňa čakanky a je to skvelá náhrada, ak chcete obmedziť klasickú kávu s kofeínom. Tento nápoj môžete ľahko nájsť napríklad na internete.

Tinktúra podporuje rast vlasov i liečbu akné

Zdroj: Shutterstock®

Čakanka a jej vonkajšie použitie

Z čakanky obyčajnej si môžete veľmi jednoducho pripraviť odvar, ktorý sa používa zvonka. Uvaríte si ho podobne ako čaj, no pri príprave použijete väčšie množstvo rastliny, aby bol odvar silnejší. Vo forme obkladov sa následne aplikuje na bolestivé zápaly, ekzémy, kožné vyrážky i vredovité ochorenia. Šťava z koreňa čakanky zase podporuje rast vlasov. Stačí si ju pravidelne vtierať do vlasovej pokožky.

 

Účinná je aj tinktúra z čakanky. Tú si môžete buď zakúpiť, alebo pripraviť doma. Domáca výroba tinktúry nie je vôbec náročná, stačí vám na ňu aspoň 40 percentný alkohol a nadrobno narezaná čakanka obyčajná. Bylinu nechajte aspoň sedem dní macerovať  v alkohole, potom výluh sceďte a uchovávajte v tmavej fľaši. Výhodou tinktúry je trvanlivosť a vysoký obsah účinných látok. Použiť ju môžete na spomínané kožné problémy a na potieranie vlasov pokožky. Po kvapkách je však možné užívať ju i vnútorne, a to na všetky popisované zdravotné ťažkosti.

 

Odporúčame: Recept na svieži pudingovo-tvarohový koláč s malinami

Podľa povesti je čakanka premená dievčina čakajúca na svojho milého

Zdroj: Shutterstock®

Odkiaľ sa vzal jej názov?

A na záver ešte jedna zaujímavosť. Viete vôbec, na čo čakanka čaká? S touto bylinou je spätá jedna povesť o krásnej modrookej dievčine. Tá dlhé roky pri ceste vyčkávala svojho milého, ktorý odišiel na vojnu. Ten sa však dlhé roky nevracal, až sa raz dievčina zo zúfalstva premenila na rastlinu s modrými kvetmi. Iné pramene dokonca tvrdia, že ju na tento krásny kvet premenili samotné víly, aby ukončili jej žiaľ. Nech sa to už stalo akokoľvek, v takej podobe tam na svojho milého čaká dodnes.

Bude vás zaujímať: Zdravá pleť: 5 zlozvykov, ktoré vám uberajú na kráse!

9 komentárov
Erika Špacírová

Erika Špacírová

09.08.2017 17:16

nevedela som aké všestranné využitie má

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.08.2017 18:33

...a koľko jej rastie v našom okolí

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

09.08.2017 21:34

rastie skoro vsade.... zato jej vsestranne pouzitie hodnotim velmii pozitivne... ja som vyrastala na bylinkach.. a nedopustǐ na ne

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

09.08.2017 21:40

Čajík musí byť fajný z čakanky.. A ten názov je krásny a ešte krajšie je odkiaľ pochádza názov tohto nádherného kvietka..

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.08.2017 22:51

Super, na vonkajšie použitie som ešte neskúsila!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

10.08.2017 14:33

dobre vedieť

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

23.07.2018 22:09

Pamätám si ju z detstva, jej modré kvietky a rastie stále aj v blízkosti nášho domu:)) Dobré vedieť na čo všetko sa dá použiť:))

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.09.2018 22:44

Rastie bežne v oklolí no nezberám ju asi začnem

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.05.2020 15:52

Som nevedela, že čakanka má až toľko využití, ja z nej pijem iba kávu :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE