Chaluha bublinatá - hnedá riasa, ktorej účinky ťa dostanú!

Aj v dnešnej modernej dobe sa nájde množstvo ľudí, ktorí vedia oceniť liečivú silu byliniek. Tieto dary prírody sú súčasťou tradičnej prírodnej liečby a mnohí ich aj dnes vedia využiť pri najrozličnejších zdravotných ťažkostiach. Blahodarný vplyv na ľudský organizmus však majú nielen bylinky, na ktoré narazíte pri prechádzke lesom, ale i morské riasy, z ktorých mnohé sú na lekárske účely využívané už celé stáročia. Dnes vám predstavíme jedinečného zástupcu hnedých rias. V článku sa dozviete, ako vyzerá chaluha bublinatá a aké má účinky.  

Poznáte chaluhu bublinatú?

Chaluha bublinatá je zástupca morskej vegetácie. Zaraďujeme ju do triedy hnedé riasy a čeľade chaluhovité. Tento druh chaluhy je najviac rozšírený v Atlantickom oceáne a to v chladných moriach v okolí Grónska, v Baltskom mori, v západných častiach Stredozemného mora i na americkom pobreží od severu po Brazíliu. Nájsť ju pomerne ľahko môžete pri odlive. Často napríklad leží na pláži. Okrem toho sa tiež prichycuje na piliere a mosty, skaly i drevo a to až do hĺbky okolo 5 metrov. Takto dokáže vytvárať aj husté porasty.

Táto chaluha je charakteristická rozšíreným diskovitým orgánom, ktorým prisadá na dno mora či spomínané povrchy. Rastlina je tvorená kožovitými, vidličkovo rozvetvenými pásmi, na ktorých sa nachádzajú typické vzduchové bubliny. Chaluha bublinatá má prevažne hnedú až žltohnedú farbu, pričom pri odlive výrazne tmavne a je sfarbená skôr do čierna. Výťažky z tejto riasy sa v súčasnej dobe využívajú vo farmakológii i potravinárskom priemysle.   

Pozri aj: Prevencia artrózy: Nečakaj a urob niečo pre svoje kĺby už dnes!

účinky chaluhy bublinatej

Zdroj: Shutterstock®

Preskúmajte jej blahodarné účinky!

Chaluha bublinatá je bohatá na mnohé minerálne látky. Je zdrojom jódu, draslíka i vápnika. Okrem toho telu doplní i menšie množstvo fosforu, zinku či mangánu. Rovnako obsahuje niektoré vitamíny, napríklad vitamíny A, C, E aj K. Taktiež sa v nej nachádzajú polysacharidy či horčiny. Tento druh chaluhy sa na liečebné účely používal už oddávna. Naprieč históriou jej vlastnosti vedeli oceniť Rimania, Číňania i obyvatelia Francúzska či Británie. Chaluha bublinatá v prvom rade výrazne podporuje funkciu štítnej žľazy a to vďaka obsahu jódu.

Práve preto by ju mali vyskúšať jedinci, ktorých trápi znížená činnosť štítnej žľazy. Okrem toho sa táto rastlina podieľa na pravidelnom vyprázdňovaní. Účinne zrýchľuje metabolizmus a je obľúbeným pomocníkom pri redukčných diétach. Nápomocná môže byť pre ľudí, trpiacich obezitou. Taktiež sa často používa pri reumatizme a rozličných zápalových ochoreniach kĺbov. Má vplyv na znižovanie vysokého cholesterolu a krvného tlaku. Blahodarne pôsobí aj na stav vlasov či nechtov a prispieva k správnej činnosti nervového systému človeka.   

prípravky z chaluhy bublinatej

Zdroj: Shutterstock®

V akých formách si ju dopriať?

Chaluhu bublinatú si môžete zadovážiť v rozličných formách. Poobzerať sa po nej môžete v lekárni, čajovniach, na internete i v rôznych špecializovaných predajniach so zdravými potravinami. V prvom rade ju môžete zohnať vo forme sypaného bylinného čaju. Jedna čajová lyžička zmesi sa zvyčajne zalieva 2,5 dcl vriacej vody. Nápoj sa nechá lúhovať 10 minút a následne sa scedí. Tento čaj je ideálnym pomocníkom na zlepšenie činnosti štítnej žľazy i črevného traktu. Celkovo však napomáha lepšie kontrolovať telesnú hmotnosť.

Oplatí sa ho tiež vyskúšať pri reumatických ochoreniach či nedostatku jódu. Chaluhu bublinatú je u nás možné zakúpiť v podobe prášku, ktorý môžete pridávať do jedál i nápojov. Skvelo sa hodí napríklad do smoothies či kaší. Dostupné sú tiež výživové doplnky s výťažkom z tohto druhu chaluhy. Podobné prípravky však vždy užívajte podľa dávkovania, ktoré je uvedené na obale či v príbalovom letáčiku a nepresahujte odporúčané denné dávky!  

Odporúčame: Kapucínka väčšia: Čo ukrýva táto krehká, no zároveň silná rastlina?

4 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.10.2018 07:57

výborne, rada si ju zaobstarám

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

10.10.2018 10:23

zaujímavé informácie ...

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

10.10.2018 13:10

Tak chaluhu teda vôbec nepoznám. Pre mňa niečo nové.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

11.10.2018 13:00

zišla by sa mi

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE