Čo obsahuje rakytník? Neuveríš, ale užívali ho aj ruskí kozmonauti

V Rusku sa rakytník nazýva aj „sibírskym zázrakom“ alebo „citrónovníkom severu“ a užívali ho dokonca aj ruskí kozmonauti. V lekárstve sa využíva už odpradávna. Jeho plody obsahujú vitamíny B, C, D, E, K, organické kyseliny, minerály a ďalšie dôležité látky. Rakytník je vitamínová bomba. Je to malý zázrak, o ktorom by ste mali vedieť.

Drsné hory, vysoká nadmorská výška a dlhotrvajúce zimy. Takéto podmienky panujú v horách Ruska, Číny a časti Európy, odkiaľ pôvodne nenápadný ker pochádza. Tomuto kríku s jasne oranžovými bobuľami boli odjakživa pripisované liečivé a hojivé účinky. Používal sa v tradičnej čínskej medicíne a zmienky o ňom možno nájsť aj v antickom lekárstve. Rakytník je navyše veľmi rozšírený, lebo ho dnes nájdete v celej Európe a na mnohých miestach Ázie.

Prečítaj si: Predsavzatie zdravšie jesť? Tu sú úplné základy zdravého stravovania!

na čo je dobrý rakytník

Zdroj: Shutterstock®

Vitamínová bomba

Čo je na rakytníku vlastne tak úžasné? V prvom rade je to veľmi vysoký obsah vitamínu C. Uvádza sa, že zrelé rakytníkové bobule ho obsahujú približne 25-krát viac než napríklad pomaranč. Posledné štúdie ukazujú, že rakytník je tiež bohatým zdrojom omega-3, omega-6 a ďalších mastných kyselín a vitamínov.

Rakytník je stále častejšie pridávaný i do kozmetických prípravkov. Tie pomáhajú v starostlivosti o poškodenú pokožku a tiež sú vhodné aj pre malé deti. Používajú sa najčastejšie vo forme mastí alebo olejov. Plody rakytníka podporujú imunitný systém, takže ľuďom, ktorí by potrebovali zlepšiť obranyschopnosť organizmu, ho určite odporúčame. Ďalej majú kladný vplyv na trávenie, pretože účinkujú aj pri hnačkách, žalúdočných vredoch a pozitívne pôsobia na črevnú mikroflóru alebo tvorbu tráviacich enzýmov. Rakytník môže regulovať krvný obeh a tiež napomáha pri detoxikácii. Podľa niektorých informácií má dokonca protinádorové účinky.

účinky rakytníku

Zdroj: Shutterstock®

Rakytník má široké uplatnenie

Vzhľadom k obľube rakytníka si môžete kúpiť sušené plody, prípadne z nich vyrobený rakytníkový olej či masť. Pripraviť si z neho ale môžete tiež kompóty, marmelády, džemy, čaj, šťavy, ocot, víno alebo likér, ktorý predstavuje obľúbenú formu konzervácie. Uplatnenie však nachádza aj pri varení. Môže byť napr. súčasťou polievok a pripraviť si ho je možné aj ako rakytníkovú omáčku. K posilneniu imunity v zimnom období potom môže skvele poslúžiť rakytníkový med, kedy stačí zmiešať vylisovanú šťavu z rakytníka s tekutým medom v pomere 1:3.

Liečivé účinky:

 • posilňuje celý imunitný systém;
 • pomáha pečeni;
 • pomáha pľúcam;
 • podporuje trávenie;
 • čistí organizmus a rozpúšťa hlieny;
 • zlepšuje krvný obeh a krvotvorbu;
 • pomáha proti kožným chorobám;
 • spomaľuje proces vypadávania vlasov;
 • vykazuje účinky proti rakovinovým nádorom.

Produkty z rakytníka sú veľmi chutné a ich príprava veľmi jednoduchá. Ponúkame aspoň základné z nich. Skúste a určite nám dáte za pravdu.

benefity rakytníku

Zdroj: Shutterstock®

Rakytníkovo-pomarančový džem

Suroviny

 • 350 ml čerstvej pomarančovej šťavy
 • 250 – 300 ml rakytníkovej šťavy
 • 400 g cukru
 • želírovací fix prášok 2v1 alebo želírovací cukor

Postup

Pomarančovú a rakytníkovú šťavu dáme do hrnca. Obsah želírovacieho prášku zmiešame s dvoma lyžicami cukru, vmiešame do šťavy a privedieme k varu. Prisypeme cukor, opäť privedieme k varu a za občasného premiešania varíme minútu. Doba varu záleží na tom, aký druh želírovacieho prášku použijete. Džem plníme do teplých pohárov a hneď zaviečkujeme.

Rakytníkový elixír

Suroviny

 • 1 až 2 lyžice rakytníka (čerstvých plodov; ak máte zmrazené, nechajte ich rozmrznúť)
 • 1/2 šálky vody

Postup

Rakytník rozdrvte v mažiari (alebo ho skúste rozmixovať) tak, aby všetky plody pustili šťavu. Cez sitko preceďte všetku rozdrvenú zmes a zamiešajte. Môžete požívať celý rok.

Kompót z rakytníka

Suroviny

 • plody rakytníka
 • 70 % cukrový roztok

Postup

Celé plody rakytníka sa môžu tiež spracovať na kompót. Umyté a odkvapkané sa zalejú 70 % cukrovým roztokom (sirupom) a sterilizujú sa 20 minút.

Odporúčame: Perilový olej – zázrak pre dýchacie cesty. Dokáže aj niečo viac?!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.01.2020 08:45

Rakytník pestujeme a hoci zber vzhľadom k drobným bobuľkám vyžaduje čas a trpezlivosť, akýkoľvek výsledný produkt stojí za to.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.01.2020 22:00

Vlani sme si v záhrade zasadili rakytník.Zatiaľ sme mali len pár bobuliek,ale už sa teším,ked bude úroda väčšia.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE