Čo v sebe naozaj ukrýva amazonské ovocie acai?

Brazílske ovocie acai alebo acai berry sa stalo známym po celom svete len nedávno. Preslávili ho mnohé celebrity, ale aj uznávaní odborníci. Firmy na výrobkoch z tohto ovocia zarobili balík peňazí a ako je v Amerike zvykom - sklamaní ľudia začali na spoločnosti podávať žaloby.

 

Nastáva otázka, či sa teda vôbec oplatí acai v nejakej podobe konzumovať. Určite áno. Má naozaj množstvo pozitívnych účinkov a sú aj reálne dokázané výskumy, pri ktorých ľuďom v ťažkostiach pomohol. Niektoré informácie, ktoré sa o ňom šíria však úplne pravdivé nie sú. Ako to teda naozaj je?

 

Odporúčame prečítať: Prírodné antibiotikum mangostana lahodná

 

Pripomína čučoriedky, no rastie na palme

 

Ako už spomíname vyššie, ovocie acai pochádza z Brazílie, konkrétne z amazonských pralesov. Rastie na palmách dosahujúcich výšku aj 20 metrov. Acai je ovocie typu „berry“, čo v preklade znamená bobule. Sú to malé tmavofialové bobule, ktoré rastú vo veľkých strapcoch. Niekomu pripomínajú hrozno, iným čučoriedky, veľkosťou sú však niečo medzi nimi. Acai má veľmi špecifickú kôstku. Jeho vnútro netvoria zrniečka, ako by sme to možno čakali, ale 1 veľká kôstka, ktorá tvorí väčšinu bobule.

 

Čo je tiež zaujímavé, surové čerstvé plody sa na trhu takmer nevyskytujú, iba ak len v Amazónii a ďalších krajinách, kde sa pestuje. Častejšie sa konzumuje v  sušenej podobe, ako šťava, dreň alebo sa z neho používajú výťažky. Vyrábajú sa výživové kapsule, tyčinky, tabletky a využitie má aj v kozmetike. Hodnota tohto ovocia je však najvyššia v čerstvom stave. Čo sa týka jeho chute, je celkom netradičná. Acai chutí ako červené víno s čokoládou.

acai berry, ovocie acai, amazonské ovocie, exotické ovocie, zdroj vitamínov, zdroj antioxidantov, sýte ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj antioxidantov a energie

 

Trh povýšil acai na „superovocie“ s mnohými zázračnými účinkami. Podľa nich by mal obsahovať  úplne najvyššie množstvo antioxidantov z celej škály ovocia. Reálne ho však obsahuje podobne ako pomaranče alebo čučoriedky či granátové jablko, čo je však stále dosť veľa. Z vitamínov v ňom nájdeme C, E, K, skupinu B a z minerálov napríklad vápnik, fosfor, draslík, železo a nesmie chýbať ani vláknina.

 

Zaujímavosťou tohto ovocia je vysoký obsah kalórií a tukov. Teda produkty, ktoré sľubujú zasýtenie by mali hovoriť pravdu. Naopak tie, ktoré zaručujú pomoc pri chudnutí až tak účinné nebudú. Kalórie obsiahnuté v acai využívajú aj športovci na rýchle doplnenie energie v podobe tyčiniek alebo prášku. Po ich konzumácii by sa mala zlepšiť vaša vytrvalosť a sila a mali by ste cítiť príval energie. 

 

Odporúčame prečítať: Exotické hadie ovocie - SALAK

acai berry, ovocie acai, amazonské ovocie, exotické ovocie, zdroj vitamínov, zdroj antioxidantov, sýte ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Množstvo dôvodov, prečo po ňom siahnuť

 

Spomínané antioxidačné účinky acai má, aj keď nie úplne najvyššie. Ďalším sporným bodom je jeho zázračný účinok predlžovania života alebo teda „brzdenie“ staroby. Pri vedeckých pokusoch sa zistilo, že na tom niečo bude, fungovalo to však len na malé mušky. Žiadne štúdie v súvislosti s predĺžením života ľudí zatiaľ nie sú, preto by sme tento akože zázračný účinok mali brať s nadhľadom.

 

Acai má však pre nás mnohé iné pozitíva. Bojuje s voľnými radikálmi, čím má určitý vplyv pri vzniku rakovinových buniek – je teda dobrou prevenciou. Dokázané je aj zmiernenie bolesti pri reumatických ťažkostiach, ale jeho protizápalové účinky dokázané neboli. To, že je dobrým zdrojom vlákniny celkovo pomáha nášmu tráveniu a vysoký obsah draslíka zase reguluje krvný tak. Pomôcť by mal aj ako prevencia srdcových chorôb. Je tu teda naozaj množstvo dôvodov, prečo po ňom siahnuť, aj keď nám nepredĺži vek alebo nepomôže schudnúť.

 

Odporúčame prečítať: Manilkara zapota - ovocie, ktoré možno nepoznáte

acai berry, ovocie acai, amazonské ovocie, exotické ovocie, zdroj vitamínov, zdroj antioxidantov, sýte ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

Shutterstock.com

5 komentárov
Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

23.09.2016 16:09

výborné ovocie a ked si spravíte koláč nan syr a poukladáte čučoriedky to je maškrta

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

24.09.2016 06:19

Acai mam velmi rada :)

Vaše meno:

Ivana Čekanová

Ivana Čekanová

24.09.2016 15:49

už som veľa počula o acai ale ešte som nemala príležitosť ho vyskúšať dúfam sa mi to čoskoro podarí :)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

24.09.2016 22:26

...úžasné ovocie, mám doma masku s acai ovocím

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 18:54

ešte som nevyskúšala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE