Čo vyvoláva migrénu? Pozor na týchto 7 najčastejších spúšťačov!

Migréna alebo len bolesť hlavy? Hlava bolí občas každého a väčšinou do hodiny pominie. V prípade migrény bolesť pulzuje na jednej polovici hlavy a môže trvať aj tri dni. Sprevádza ju nevoľnosť i citlivosť na svetlo, hluk alebo pachy. Prečítajte si, ktorých 7 vecí môže vyvolať migrénu.

Zmeny počasia

Akonáhle sa začne meniť počasie, dôjde zároveň k zmenám barometrického a atmosférického tlaku. Tie sú považované odborníkmi za priame spúšťače migrény. Zmena počasia tak patrí medzi najčastejšie príčiny. Ľudia, ktorí týmto ochorením trpia, majú citlivý mozog a migrénu u nich môže vyvolať nielen zmena tlaku, ale aj búrka alebo veľké teplotné výkyvy.

Hormonálna antikoncepcia a menštruácia

Ďalším zo spúšťačov migrény je blížiaca sa menštruácia. Ženy, ktoré trpia chronickou migrénou, dostávajú záchvaty migrény väčšinou tesne pred začiatkom mesačného krvácania. Za tieto zmeny môžu estrogény. Ich pokles môže spustiť migrénu. Okrem toho vedia priebeh migrény zhoršovať aj antikoncepčné pilulky.

Odporúčame: Domáce zázvorové lízanky: Skvelé na zapálené hrdlo aj tehotenskú nevoľnosť

antikoncepcia

Zdroj: Shutterstock®

Slané potraviny

Slané potraviny môžu ovplyvniť váš krvný tlak. Konkrétne zvyšujú množstvo sodíka a znižujú tak schopnosť obličiek odstrániť vodu. Telo potom reaguje tým, že dôjde k zvýšeniu krvného tlaku, a to vytvára prostredie, ktoré je zrelé na migrénu u ľudí, ktorí k nej majú predispozíciu.

Staršie syry

Nie je celkom jasné, prečo by mali staré syry spúšťať migrénu, ale látka v nich nájdená je spájaná práve s týmto problémom. Napriek tomu to automaticky neznamená, že akonáhle zjete uležaný syr, hrozí vám záchvat migrény. Niektorí ľudia sú náchylnejší, iní nie. Jednoducho si dávajte pozor. A ak spozorujete, že sa vám po konzumácii staršieho syra rozbieha migréna, proste ich nejedzte.

syr

Zdroj: Shutterstock®

Umelé sladidlá

Strážite si štíhlu líniu, a preto si kávu a čaj sladíte umelými sladidlami? Tak pozor, umelé sladidlá môžu vyvolať záchvat migrény.

Pásmová choroba

Akékoľvek násilné prerušenie spánkových zvyklostí, napríklad kvôli zmene časových pásiem, môže byť spúšťačom migrény. Veľkú úlohu zohráva aj tlak v kabíne lietadla, pretože spôsobuje rozšírenie ciev, čo môže viesť k migréne.

Vynechávanie jedál

Možno sa vám zdá ako dobrý nápad, keď si nedáte desiatu, obed a najete sa až neskoro večer. Pokiaľ ale trpíte na migrény, mali by ste jesť pravidelne. Pravidelný stravovací program je pre ľudí s migrénou úplne zásadný. Vynechané jedlo môže spôsobiť pokles hladiny glukózy v krvi, čo vedie k chemickým zmenám v tele a vo finále môže spustiť záchvat migrény.

Odporúčame: Kedy je najlepší čas na cvičenie? Odpoveď ťa prekvapí!

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.01.2020 08:59

Látka v syroch ma naozaj ako spúšťač prekvapila.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

19.01.2020 21:14

keď som bola hladná vždy ma bolela hlava

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

19.01.2020 21:41

Ach, to počasie...

Vaše meno:

Natália Hrušková

Natália Hrušková

20.01.2020 10:34

U mňa sú to zmeny počasia, ktoré mi spôsobujú migrénu...

Vaše meno:

Leona Bašistová

Leona Bašistová

20.01.2020 15:40

Migrénu môže spúšťať aj stres, alkohol, aromatické potraviny či iné výrazné vône. Predpokladá sa, že migrenózna bolesť je práve dôsledkom roztiahnutia ciev v mozgu určitým stimulom a následným "akoby" opuchom mozgu. Preto sa nám v bolesti zdá byť pulz výraznejší a vieme ho definovať na konkrétne miesto. Následne nám vadí už všetko, od svetla po zvuk, ľudí...atď. Najlepšie je oddýchnuť si v tmavej, dobre vyvetranej a tichej miestnosti s dostatkom tekutín, prípadne studenými obkladmi. Samozrejme, že pri akútnej bolesti je nutné si pomôcť situáciu zvládnuť liekmi proti bolesti. Rovnako aj spánok je liekom, takže ak sa nám podarí zaspať, stav sa podstatne zlepší. :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

12.08.2021 21:30

Našťastie migrénu nemám

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE