Viete, čo všetko končí v toalete, no nemalo by? Je toho naozaj veľa a my nevieme, kde začať. Existujú však kategórie vecí, ktoré nemožno splachovať do záchoda za žiadnych okolností. A tým myslíme naozaj nikdy. Väčšina z nich môže nadobro odzvoniť vášmu potrubiu, no niektoré veci nie sú dobré ani pre životné prostredie. O ktoré predmety ide? Niektoré vás zaiste prekvapia!
Čo nikdy nevyhadzovať do toalety?!
1. Dámske hygienické potreby
Len preto, že to kúpite v drogérii a patrí to do kúpeľne podobne ako toaleta, ešte neznamená, že to patrí aj do záchoda. Mnohé hygienické potreby by ste doň spláchnuť naozaj nemali. Ľudia do toalety často hádžu tampóny, vložky či kondómy.
Všetky tieto veci je totiž pre každého jednoduchšie spláchnuť, no neodporúča sa to, pretože si s nimi čistička odpadových vôd nemusí poradiť. Ďalšou nevýhodou v prípade vložiek, tampónov či plienok je to, že vo vode zväčšujú svoj objem, čo môže zase spôsobiť problém už pri splachovaní.
2. Vlhké utierky
Aj v tomto odstavci zostávame pri hygienických potrebách a tento raz zamierime do kategórie vlhkých utierok, ktoré v záchode končia pravidelne a mnohí ľudia si myslia, že je to v poriadku. Také vlhké utierky, či už ide o detské utierky alebo vlhčený toaletný papier, zvyknú upchávať kanalizáciu.
Neodporúčajú sa splachovať ani vlhké utierky, ktoré nesú nápis „splachovateľné”, pričom do toalety nepatria ani papierové obrúsky, ktoré nie sú toaletným papierom. Ten je totiž navrhnutý tak, aby sa vo vode ihneď rozpustil.
Pozri aj: Kávová kultúra na Slovensku: Zaostávame za inými krajinami?
Shutterstock®3. Kontaktné šošovky
Podobne je to aj s kontaktnými šošovkami. Tie väčšina ich užívateľov po použití hodí rovno do toalety alebo umývadla. Pravdou však je, že je to prirovnateľné k tomu, ako by ste do kanalizácie hodili plastovú slamku.
4. Lieky
Liečivá nepatria ani do odpadu, ani do odpadkov a nepoužité či po záruke sa majú striktne vracať do lekární. Ak ich dáte do koša, tak potom hrozí, že sa dostanú do pôdy, no a ak ich spláchnete do toalety, zase hrozí, že sa dostanú do potokov či riek. Takto vyhodené liečivá síce nie sú rizikové pre ľudské zdravie, no sú devastačné pre prírodu.
5. Jedlo
A ako je to s jedlom? Do záchoda vyhadzuje zvyšky od stola nejedna gazdinka. Jedlo a najmä rozpustený tuk, ktorý vo vode stuhne, do toaliet nepatrí, a to pre vaše vlastné dobro. Dokáže totiž nepekne upchať záchod a odstránenie tejto vady bude stáť nemalé peniaze.
6. Cigaretové ohorky
Hoci sa zdajú malé a neškodné, cigaretové ohorky obsahujú toxické chemikálie, ako nikotín a ťažké kovy, ktoré môžu znečistiť vodu a poškodiť životné prostredie. Navyše, ich pomalé rozkladanie môže prispieť k upchatiu kanalizácie.
7. Vatové tampóny a tyčinky
Tieto bežne používané hygienické pomôcky sa nerozpúšťajú vo vode a môžu ľahko upchať potrubie. Zároveň predstavujú záťaž pre čističky odpadových vôd, pretože sú ťažko odstrániteľné.
Zaujme ťa: Mentolové cigarety v roku 2020 končia: Fajčiarov čaká výrazná zmena!
9. Oleje a tuky
Rastlinné oleje, živočíšne tuky alebo iné mastné látky sa vo vode nerozpúšťajú. Po ochladení môžu v potrubí stuhnúť a vytvoriť blokády, ktoré spôsobujú vážne problémy v kanalizácii. Po ich spláchnutí sa tuky a oleje môžu zmiešať s inými odpadovými látkami a vytvoriť takzvané „tukové zátky,“ ktoré sú mimoriadne ťažké na odstránenie.
Tieto blokády môžu viesť k závažným poruchám kanalizačných systémov a spôsobiť záplavy odpadových vôd v domácnostiach alebo na verejných miestach.
10. Plastové obaly a drobné predmety
Akékoľvek plastové obaly, drobné predmety alebo obaly od cukríkov či žuvačiek by nikdy nemali skončiť v toalete. Tieto materiály sú nerozložiteľné a predstavujú environmentálnu záťaž.
11. Mačacie stelivo
Mačacie stelivo, aj keď je označené ako „splachovateľné“, môže byť problematické. Je navrhnuté tak, aby absorbovalo tekutiny, a môže spôsobiť zablokovanie potrubia alebo kanalizácie.
12. Zubná niť
Zubná niť sa môže zamotať okolo iných nečistôt v potrubí, čím vytvára väčšie zhluky, ktoré je ťažké odstrániť. Navyše, zubná niť je často vyrobená z materiálov, ktoré sa nerozkladajú vo vode, čo ešte viac komplikuje jej odstránenie z kanalizačného systému. Môže spôsobiť upchatie potrubia alebo poškodenie čističiek odpadových vôd, čo vedie k nákladným opravám a zvýšenej záťaži na infraštruktúru.
13. Plienky a detské nohavičky
Tieto produkty, podobne ako hygienické potreby, vo vode zväčšujú svoj objem a môžu veľmi rýchlo upchať toaletu alebo kanalizáciu. Plienky a detské nohavičky sú navrhnuté tak, aby absorbovali tekutiny, čo znamená, že vo vode môžu výrazne zväčšiť svoj objem a blokovať prietok potrubím. Okrem toho sú vyrobené z materiálov, ktoré sa nerozkladajú, čo z nich robí trvalý problém v kanalizácii a čističkách odpadových vôd.
Prečo je to dôležité?
Správne nakladanie s odpadom je nevyhnutné na ochranu potrubí, čističiek odpadových vôd a životného prostredia. Splachovanie nesprávnych vecí môže viesť k drahým opravám a vážnym ekologickým problémom. Pamätajte, že toaleta by mala slúžiť len na to, na čo je určená.
Splachovanie nevhodných predmetov môže spôsobiť upchatie potrubí, čo vedie k záplavám a drahým opravám nielen v domácnostiach, ale aj v širšej kanalizačnej sieti. Tieto problémy majú dopad na čističky odpadových vôd, ktoré musia vynakladať viac úsilia a nákladov na odstránenie nerozpustných materiálov.
Okrem toho môžu nebezpečné chemikálie alebo toxické látky skončiť v riekach a oceánoch, kde poškodzujú vodný ekosystém. Správne triedenie odpadu a jeho zneškodňovanie sú kľúčové pre udržanie funkčného systému odpadového hospodárstva a ochranu životného prostredia.
Aktualizovaný článok: 07.01.2025