Čo nesplachovať do záchoda? Ušetri si problém a výdaje na inštalatéra

Viete, čo všetko končí v toalete, no nemalo by? Je toho naozaj veľa a my nevieme, kde začať. Existujú však kategórie vecí, ktoré nemožno splachovať do záchoda za žiadnych okolností. A tým myslíme naozaj nikdy. Väčšina z nich môže nadobro odzvoniť vášmu potrubiu, no niektoré veci nie sú dobré ani pre životné prostredie. O ktoré predmety ide? Niektoré vás zaiste prekvapia!

Kapitola hygienické potreby

Len preto, že to kúpite v drogérii a patrí to do kúpeľne podobne ako toaleta, ešte neznamená, že to patrí aj do záchoda. Mnohé hygienické potreby by ste doň spláchnuť naozaj nemali. Ľudia do toalety často hádžu tampóny, vložky či kondómy. Všetky tieto veci je totiž pre každého jednoduchšie spláchnuť, no neodporúča sa to, pretože si s nimi čistička odpadových vôd nemusí poradiť. Ďalšou nevýhodou v prípade vložiek, tampónov či plienok je to, že vo vode zväčšujú svoj objem, čo môže zase spôsobiť problém už pri splachovaní.

Pozri aj: Kávová kultúra na Slovensku: Zaostávame za inými krajinami?

patria tampóny do záchoda

Zdroj: Shutterstock®

Vlhké utierky či kontaktné šošovky

Aj v tomto odstavci zostávame pri hygienických potrebách a tento raz zamierime do kategórie vlhkých utierok, ktoré v záchode končia pravidelne a mnohí ľudia si myslia, že je to v poriadku. Také vlhké utierky, či už ide o detské utierky alebo iné, zvyknú upchávať kanalizáciu. Neodporúčajú sa splachovať ani vlhké utierky, ktoré nesú nápis „splachovateľné”, pričom do toalety nepatria ani papierové obrúsky, ktoré nie sú toaletným papierom. Ten je totiž navrhnutý tak, aby sa vo vode ihneď rozpustil. Podobne je to aj s kontaktnými šošovkami. Tie väčšina ich užívateľov po použití hodí rovno do toalety alebo umývadla. Pravdou však je, že je to prirovnateľné k tomu, ako by ste do kanalizácie hodili plastovú slamku.

utierky do záchoda

Zdroj: Shutterstock®

Lieky a jedlo

Liečivá nepatria ani do odpadu, ani do odpadkov a nepoužité či po záruke sa majú striktne vracať do lekární. Ak ich dáte do koša, tak potom hrozí, že sa dostanú do pôdy, no a ak ich spláchnete do toalety, zase hrozí, že sa dostanú do potokov či riek. Takto vyhodené liečivá síce nie sú rizikové pre ľudské zdravie, no sú devastačné pre prírodu. A ako je to s jedlom? Do záchoda vyhadzuje zvyšky od stola nejedna gazdinka. Jedlo a najmä rozpustený tuk, ktorý vo vode stuhne, do toaliet nepatrí, a to pre vaše vlastné dobro. Dokáže totiž nepekne upchať záchod a odstránenie tejto vady bude stáť nemalé peniaze.

Zaujme ťa: Mentolové cigarety v roku 2020 končia: Fajčiarov čaká výrazná zmena!

4 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

02.02.2020 12:11

dodržujem všetky tieto pravidlá, ale bohužiaľ ľudia sú nepoučiteľní

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

02.02.2020 20:06

mnoho ľudí,ktorí sa tvária civilizovane sú,bohužiaľ,prasiatka.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

02.02.2020 23:32

U nás sa do toalety nevhadzuje nič...

Vaše meno:

Anna Tlachova

Anna Tlachova

03.02.2020 13:04

Do toalety by sa nemalo nič vyhadzovať

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE