Začnem veľmi zaujímavým faktom. Nedávno som sa vrátila z Fínska, kde si viete predstaviť, že aj v zime sú dni omnoho kratšie ako u nás. Avšak, čo má prekvapilo úplne najviac, v lyžiarskom stredisku Levi slnko vychádza o 12:16 a zapadá o 12:31. Ak ste ma práve vysmiali, pozrite si aplikáciu počasia. Totálna depresia. (Ale lyžovanie stojí za to!)
Poďme teda k veci. Zima – tie dni, keď sa slnko rozhodne, že o 16:00 (áno, môžeme byt vďační, že u nás je to práve o 16:00) je už príliš unavené, aby svietilo, a tak sa radšej skryje. A my? My sa s tým musíme vyrovnať. So zimou prichádzajú aj kratšie dni, dlhšie noci a … pár dosť zvláštnych vecí, ktoré sa začnú diať s naším telom a o ktorých nečítame až tak často. Možno sa cítite trochu viac unavení, možno sa vám nechce cvičiť alebo si jednoducho zrazu uvedomíte, že slnko už nezapadá o 21:00, ale o 17:00.
Tieto zmeny ovplyvňujú aj našu myseľ, náladu, zdravie a dokonca aj to, ako rýchlo zaspávame (nevraviac o tom, že ste možno začali byť viac náchylní na cyberloafing - teda prehľadávanie internetu namiesto práce). Možno to znie trochu strašidelne, no nemusíte sa báť, nejde o nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Mnoho ľudí, keď sa začnú skracovať dni, pocíti určité zmeny vo svojom tele, a to nielen kvôli nedostatku svetla, ale aj kvôli tomu, ako sa naše telo prispôsobuje meniacim sa podmienkam. Takže, čo všetko sa vlastne deje, keď sa dni skracujú, slnko sa schováva skôr a tma nás obklopuje už poobede?
1. Možno sa nebudete cítiť až tak bystro
Ak sa vám zdá, že váš mozog začína byť trochu zahmlený, keď prichádza chladnejšie počasie, môže to byť práve dôsledok nedostatku slnečného svetla. Ak prichádzate do práce ešte pred východom slnka a odchádzate po jeho západe, snažte sa vyhradiť si čas na prechádzku. Aj len 15 minút na slnku počas dňa môže stimulovať nervové dráhy, ktoré vám pomôžu vrátiť sa do správnej “mysliacej formy”. Teda, ak chcete byť opäť na vrchole svojej mentálnej hry, možno si budete musieť na chvíľu vyjsť na slnko (aj keď je chladno).
2. Možno pôjdete spať skôr
Ľudské telo má dokonale naladený cirkadiánny rytmus, ktorý znamená, že skoršie západy slnka zvyčajne vedú k skorším večerným hodinám. A pretože čas vstávania je často pevne daný školou alebo prácou, v mesiacoch s menej slnečného svetla sa zvyčajne viac vyspíme.
3. Možno nebudete mať chuť cvičiť
Je tma, v ovzduší je chlad a vy ste stále neboli v posilňovni. Myslíte si, že denné svetlo má vplyv na vašu motiváciu? Veda hovorí, že áno. Dlhšie denné svetlo je často spojené so zvýšením dennej fyzickej aktivity. To znamená, že keď je vonku dlhšie svetlo, máme väčšiu šancu ísť do posilňovne.
A keď je tma? No, väčšia šanca, že sa pôjdeme aspoň vyspať. Ako sa brániť týmto prirodzeným sklonom? Choďte cvičiť skôr. Áno, pravdepodobne ste sa teraz pousmiali. Ale je úplne v poriadku, ak je vaša rutina v zime iná ako v lete. PS: nenechajte prepadnúť už predplatenú permanentku.
4. Ste náchylnejší na depresívne stavy
Možno je to základný faktor, ktorý stojí za ďalšími symptómami súvisiacimi so zmenou svetla - naša náchylnosť k depresívnym náladám kvôli minimálnemu vystaveniu slnečnému svetlu. Výskum na univerzite v Pensylvánii, ktorý sa zameral na potkany, ukázal, že zimná melanchólia nie je len v našich hlavách.
Po šiestich týždňoch tmy sa neurotransmitery zodpovedné za transport dopamínu a serotonínu (hormóny spojené s emóciami) skutočne zničili. No a práve toto môže byť podkladový mechanizmus pre sezónnu depresiu. Počuli ste už o lampe so svetlom prirodzeného spektra, ktorá vám môže pomôcť zvýšiť úroveň šťastia vo vašej domácnosti? Tak tu máte tip.
5. Ste náchylnejší na infarkt
Dnešný článok je podložený štúdiami. Nie je to super? Máme dôkazy! Toto je ďalšia. V roku 2008 tím výskumníkov zo Švédska zistil, že miera infarktov počas prvých troch pracovných dní po zmene letného času vzrástla o približne 5 percent. Najpravdepodobnejším dôvodom je teda zmena spánkových návykov. Nedostatok spánku spôsobuje uvoľnenie stresových hormónov, ktoré vedú k zápalom. Tieto zápaly môžu spôsobiť vážne komplikácie u ľudí, ktorí sú už náchylní na infarkt.
Depositphotos6. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budete venovať „cyberloafingu“
Cyberloafing je slangový výraz pre “surfovanie po internete” za účelom zábavy. Ale nie hocijakej. Zábavy počas práce. Zaujímavé? Táto aktivita je na vrchnej priečke hneď v prvý pondelok po zmene letného času. Mnohí ľudia nemajú takú vysokú motiváciu pracovať kvôli nedostatku spánku, takže čas namiesto toho trávia prehliadaním internetu.
7. Môžu sa objaviť klastrové bolesti hlavy
Pri zmene letného času sa váš cirkadiánny rytmus môže úplne rozhodiť. Tieto zmeny sa často prejavujú vo forme bolesti. Bežným spôsobom, ako ľudia reagujú, sú klastrové bolesti hlavy - bolesti, ktoré postihujú jednu stranu hlavy a trvajú dlhší čas. To všetko môže byť spôsobené tým, že váš biologický rytmus dostane poriadnu facku, keď sa zrazu začne stmievať o niečo skôr.
Takže, ako vidíte, skrátené dni a znížené množstvo slnečného svetla môžu spôsobiť viac zmien, než by ste čakali. Vaše telo sa vyrovnáva s týmito zmenami rôznymi spôsobmi. Niektoré sú celkom očividné, iné možno ani nepostrehnete.
A ak sa aj napriek všetkým týmto faktom rozhodnete, že skrátené dni sú vlastne skvelé na to, aby ste sa ukryli v teple domova a sledovali svoje obľúbené seriály, len dajte pozor, aby ste sa nezasekli v zhone medzi cyberloafingom a klastrovými bolesťami hlavy.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos