Čo sa môže recyklovať a čo nie? Pravdepodobne nevieš o všetkom!

Recyklácia je základom budúcnosti! Prečo vlastne recyklovať a zapájať sa do recyklačného zberného programu? Tak hlavne preto, aby sme pomáhali nášmu životnému prostrediu a v konečnom dôsledku aj sebe. No bohužiaľ, na dedinách alebo v menších obciach je možnosť recyklácie obmedzená.

 

Kým vo veľkom meste sú dostupné rôzne kontajnery určené na triedenie odpadu, na dedinách sú k dispozícii vrecia, ktoré sa zbierajú len z času na čas. Avšak, všetko sa dá, ak sa chce. Ako teda začať s recykláciou? Ktoré predmety sa dajú recyklovať a ktoré nie? Určite by ste mali poznať všetky možnosti. 

 

Pozri aj: Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

čo recyklovať

Zdroj: Shutterstock®

Čo môžeme recyklovať?

  • Tetrapaky – kedysi tieto kartónové krabičky od mlieka alebo džúsov nebolo možné recyklovať. Avšak, v posledných rokoch sa to zmenilo, preto ich môžete šťastne vhadzovať do žltých kontajnerov, či žltých vriec.  Hoďte do nich plasty, kartónové krabice od mlieka a polievkové boxy (samozrejme, plastové).
  • Vodný filter – v tomto prípade sa treba obrátiť na výrobcov. Mnoho z nich má svoj recyklačný program, preto stačí filter vziať späť do obchodu, kde ho odovzdáte predajcovi.
  • Batérie – určite ste si všimli v obchodoch (či už pri vstupe alebo východe) nádoby, ktoré sú určené na recykláciu batérií. Jednoducho ich tam vhoďte a o ostatok sa postará niekto iný.
  • Matrace – áno, aj to sa recykluje a veľa ľudí o tom vôbec nevie. Tí nevedomí stále postavia matrac ku kontajneru v nádeji, že ich smetiari upracú za nich. Určite to nerobte! Namiesto toho si zistite u svojho predajcu, či neposkytuje aj možnosť recyklácie starých matracov. Tie sú následne zväčša využívané na výrobu odevov, penových výrobkov, atď.
  • Lieky po expirácii – čo robíte s liekmi vy? Hádžete ich do koša, uchovávate v skrinke alebo splachujete? Tak či onak, lieky by ste mali odovzdať v lekárni. Buď v nej nájdete nádobu na lieky alebo ich odovzdajte lekárnikovi. Takto máte istotu, že lieky budú správne zlikvidované!
keramická šálka

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa nerecykluje?

  • Keramika – bohužiaľ, ďalšie spracovanie tehál, betónu, respektíve keramiky nie je možné. Preto, ak máte v domácnosti hrnčeky,či taniere, ktoré sa vám veľmi nepáčia, tak ich radšej niekomu podarujte a za žiadnych okolností ich nehádžte do koša.
  • Rozbité sklo – pri tomto by sme mohli polemizovať, pretože ak hádžete sklo do kontajnera, tak sa vždy rozbije (teda, aspoň my máme takéto kontajnery). Každopádne by sa črepiny nemali hádzať do koša, pretože takéto sklo môže predstavovať nebezpečenstvo pre ľudí, ktorí triedia a manipulujú so sklom. 

 

Neprehliadni: Ponožky dokážu ohriať celé telo! Ako je to možné?

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
5 komentárov
Elena Švachová

Elena Švachová

22.01.2018 22:50

v našej domácnosti recyklujeme...triedime papier,plasty,sklo,baterky nosíme do predajne,lieky do lekárne...

Vaše meno:

benynka

benynka

23.01.2018 12:25

Už roky triedime odpad takže zaplníme len pol smetnej nádoby ale platíme stále rovnako ako keby bola plná a nič sa s tým nedá robiť, chcela som zväčšiť interval odvozu, nedá sa. Mám 100 chutí prestať triediť, len mi je ľúto tých ľudí čo to na bežiacich pásoch potom vytrieďujú.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.01.2018 18:03

Lieky preberiem, po expirácii vždy zanesiem do lekárne, baterky do predajne do zbernej nádoby, doma triedime plasty, papier, bio - ako trávu, odpad zo zeleniny, ovocia, lístie...

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

24.01.2018 11:25

baterky, plastové obaly, papier a lieky po expirácii triedime.... snažím sa o triedenie aj u nás v práci.. tu triedime aj prázdne tonerové kazety....

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

24.01.2018 14:48

v slovenských podmienkach je triedenie takmer nemožné a keď sa aj snažíte tak nakoniec aj vytriedený odpad skončí medzi komunálnym...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE