Dbáte na výber potravín vo vašom jedálničku?

Výdatný spánok, pravidelný pohyb, vyvážená a chutná strava. Pristupujete k základným princípom zdravej životosprávy zodpovedne? Naše telo si musíme ,,vychovávať“ naozaj starostlivo,  no mnohí na to rýchlo zabúdame. Vedieme uponáhľaný, stresom nabitý život, kde si nájdete len minimum času pre seba. Predovšetkým nepravidelná a nezdravá strava je častým spúšťačom mnohých ochorení. Voliť vhodné, telu prospešné potraviny je preto priam nevyhnutné. Počuli ste už o pozitívnych vlastnostiach 100% ovocných a zeleninových džúsoch a pyré? Na túto problematiku sme si prizvali odborníka z praxe -  MUDr. Alžbetu Béderovú z RUVZ v Bratislave.

 

Mnohí nedôverujú produktom, ktoré si nepripravia doma sami resp. nevedia s úplnou istotou určiť, že sú 100% prírodnými. Ako je to v prípade spomínaných džúsov a pyré? V súčasnej dobe sa sprísnili podmienky na kvalitu a označovanie výrobkov na trhu. Podľa platnej právnej legislatívy, džúsy a pyré vyrobené 100% z ovocia a zeleniny, nesmú obsahovať žiadne telu škodlivé látky. Hovoríme o pridanom cukre, konzervačných látkach alebo sladidlách, ktoré vplývajú na chuť, vzhľad i pridanú hodnotu pre organizmus. Preto sú 100% džúsy a pyré vhodným doplnkom každodennej stravy, bohatej na živiny.

 

Odporúčame prečítať: Štýlová párty na Silvestra? Jedine s novinkami od Dr.Oekter

dzusy-a-pyre

Zdroj: Shutterstock®

Vedia takéto džúsy alebo pyré nahradiť ovocie a zeleninu?

 

Áno, sú skvelou alternatívou na doplnenie potrebných vitamínov a minerálov. Tým, že spomínané džúsy a pyré sú 100% vyrobené z ovocia a zeleniny, vedia plnohodnotne zabezpečiť prísun nutrične dôležitých látok pre náš organizmus. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by telo malo počas dňa prijať minimálne päť porcií ovocia a zeleniny. Džúsy a pyré vedia takýto prísun kvalitatívne zaistiť. 

 

Džús každý z nás dobre pozná. Ale čo pyré? Môžete nám ho bližšie popísať?

 

Pyré je produkt získanými z ovocných a zeleninových zmesí, niekedy aj s pridaním zahusteného džúsu. 100% ovocné a zeleninové pyré obsahuje len ovocie a zeleninu, nanajvýš je doplnený o vitamíny alebo arómy. Jeho sladká chuť sa pripisuje ovocnej paste a pridaným džúsom. Žiaden cukor navyše alebo sladidlá nesmie totižto obsahovať. Farba pyré pochádza rýdzo zo zeleniny alebo ovocia, to znamená, že sa do neho nepridávajú žiadne umelé farbivá.

 

Odporúčame prečítať: Artritída a bolesti kĺbov? Porazte ich prírodnou cestou !

dzusy-a-pyre

Zdroj: Shutterstock®

V čom vidíte pridanú hodnotu týchto produktov? 

 

O ich zdraviu prospešných črtách niet pochýb. No málo kto vie o ich praktickosti. Tým, že nie v každom období roka si vieme zadovážiť čerstvé ovocie alebo zeleninu, džúsy a pyré sú rozumnou alternatívou. Nie sú podmieňované sezónnosťou. Viete si ich zobrať kamkoľvek so sebou, ideálne padnú do ruksaka, kabelky alebo školskej tašky vášho dieťaťa. 

 

Keď už prišla reč na naše ratolesti. Sú vhodné aj pre nich?

 

Samozrejme, nutričné a výživové hodnoty týchto produktov sa dotýkajú aj ich. Problém so zakomponovaním zeleniny a ovocia do jedálnička našich detí hýbe svetom. Je to častý úkaz, s ktorými sa súčasný rodič snaží popasovať. Dôkazom toho je aj kampaň na šírenie osvety v uvedenej oblasti – ,,Džúsy a pyré – vitamíny v SMART forme“, podporená Európskou úniou. Prehovoriť dieťa na kúsok jablka alebo mrkvy počas dňa je niekedy hotová bojová úloha. Džúsy a pyré sú atraktívna forma na zabezpečenie potrebného prísunu živín. Predsa len, denný limit minimálne piatich porcií ovocia a zeleniny by mal byť splnený aj u nich.

 

Odporúčame prečítať: Váš osobný Sprievodca tehotenstvom

5 komentárov
Alexandra Hlinková

Alexandra Hlinková

08.12.2015 21:28

My si robime doma cviklo-mrkvo-jablkovu stavu plnu vitaminov :) a okrem toho sme vyskusali plno inych :) zachuti a zasyti.. :)

Vaše meno:

Milena Burinská

Milena Burinská

08.12.2015 22:25

mně je líto odpadu - vlákniny, která vzniká odšťavením

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.12.2015 10:02

K narodeninam som dostala Nutribullet,patricne ho vyuzivame,takymto sposobom nie je ziadny odpad.

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

09.12.2015 21:03

smoothie je super! žiadny odpad, všetko zdravé sa pekne spapá (vypije) :)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

11.12.2015 17:26

smothie zbožňujem veľmi

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE