Ľanové semienka sú TOP potravina! Je taká skvelá aj ľanová múka?

U nás sme sa už zaoberali mnohými rozličnými druhmi múk. Medzi tie najmenej bežné či známe patrí dozaista teffová múka, múka z pestreca mariánskeho či dokonca múka z bambusových vlákien. Čo však taká ľanová múka? Ľanové semená alebo aj olej z nich sú súčasťou zdravých jedálničkov mnohých z nás. Blahodarne vplývajú na zdravie človeka vo viacerých smeroch. Napríklad sú skvelým pomocníkom pri problémoch so zápchou. Je na tom podobne aj spomínaný druh múky? 

Poznáte ľanovú múku?

Zdraviu prospešné ľanové semená sa získavajú z rastliny zvanej ľan siaty, latinsky Linum usitatissimum. Ide zvyčajne o jednoročnú rastlinu z čeľade ľanovité, ktorá bola kedysi hojne pestovaná v starovekom Egypte či na juhovýchodných územiach Ázie. Táto stará kultúrna rastlina je dnes pestovaná najmä v oblastiach s miernym podnebím. Ľan dorastá do výšky cez jeden meter, pričom priama stonka je v hornej časti rozkonárená. Stonky ľanu sú zároveň husto olistené. Listy sú čiarkovito kopijovité a majú celistvý okraj.

Vo vrcholíkových súkvetiach sú zoskupené päťpočetné kvety bledomodrej alebo až fialkovej farby. Objavujú sa zvyčajne v mesiacoch jún a júl. Ľan je však pestovaný primárne pre svoje vysoko olejnaté semená, ktoré sa skrývajú v tobolkách. Majú lesklý a hladký povrch, žltohnedú až červenohnedú farbu, sú sploštené a o niečo väčšie ako sezam. Ľanové semená sú určené i na priamu konzumáciu, i keď vopred sa ich odporúča pomlieť. Okrem toho sa z nich lisuje i kvalitný olej a vyrába spomínaná múka.

Odporúčame: TOP jedlá z fazule! Ako ju pripraviť zdravo a chutne?

účinky ľanovej múky

Zdroj: Shutterstock®

Čo všetko ponúka?

Pri výrobe ľanovej múky sa najskôr zo semien ľanu za studena vylisuje olej. Zostávajúca pevná časť je následne najemno zomletá. Múka z ľanových semienok pritom môže byť užitočnou súčasťou každého zdravého jedálnička, a to z viacerých dôvodov. Táto potravina je v prvom rade dobrým zdrojom mnohých telu prospešných a dôležitých látok. Nájdeme v nej vysoký podiel bielkovín, taktiež zložených sacharidov a zdravých tukov, hlavne nenasýtených mastných kyselín. Zabudnúť nemôžeme na cennú vlákninu, ktorá je potrebná pre správnu funkciu tráviaceho traktu.

Taktiež obsahuje niektoré vitamíny skupiny B a viaceré minerály, napríklad horčík, železo či zinok. Vďaka svojmu zloženiu má ľanová múka pozitívny vplyv na stav srdcovo-cievneho systému. Je vítanou súčasťou jedálnička osôb, ktoré majú problém s vysokými hladinami cholesterolu v krvi. Kedže je zdrojom vlákniny, prirodzene podporuje funkciu tráviaceho traktu a stav čriev. Ľanovú múku dozaista ocenia vegáni či vegetariáni, taktiež športovci a pohybovo aktívni jedinci, kedže je tiež dobrým zdrojom bielkovín. Tie sú okrem iného nevyhnutné pre správny rast či regeneráciu svalovej hmoty.

použitie ľanovej múky

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju v kuchyni používať?

Po ľanovej múke sa môžete poobzerať vo väčších supermarketoch, na internete, v špecializovaných predajniach so zdravou výživou a dokonca ju ponúkajú aj niektoré internetové lekárne. Cena je, samozrejme, o niečo vyššia ako pri obyčajnej múke. Pol kilogramové balenie zoženiete za menej alebo o niečo viac ako 2 eurá. Ľanová múka je charakteristická mierne orechovou príchuťou a výraznou schopnosťou absorbovať tekutiny. Práve preto je v prvom rade dobrou voľbou na zahustenie rôznych pokrmov, napríklad polievok, omáčok či nápojov.

Pokojne ju môžete v menšom množstve pridať do smoothie nápoja, čím zvýšite jeho výživovú hodnotu. Takto ju môžete pridať aj do jogurtu či raňajkovej kaše. Pri pečení môžete časť múky (asi 20 percent) v recepte nahradiť práve zdravou ľanovou múkou. Myslite však na to, že absorbuje veľa vody, preto sa odporúča pridať o niečo viac tekutín. Ľanovú múku môžete použiť aj pri pečení fašírok, chleba alebo i palaciniek.

Pozri aj: Prečo jesť sušené slivky? Nielen chutia, ale aj liečia. Zisti viac!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE