Mandľové kamene: Príčina zápachu z úst, o ktorej vie len málokto!

Zápach z úst sa najčastejšie spája s baktériami, poprípade so zubným kazom, nedostatočnou ústnou hygienou alebo so stravou. Určite už viete, že niektoré potraviny, ktoré konzumujete, môžu spôsobiť prirodzený zápach s úst. A veru, v tomto prípade môžeme hovoriť prioritne o cibuli alebo cesnaku, ktoré rozhodne neprispievajú k tvorbe sviežeho dychu.

Nepríjemným zápachom z úst trpí naozaj nespočetné množstvo ľudí, a pritom ani netušia, aká je príčina jeho vzniku. Ak patríte medzi nich aj vy a dokonca ste eliminovali všetky možné príčiny zápachu z úst a aj napriek tomu neustupuje, tak mali by ste vedieť, že príčinou môžu byť mandľové kamene.

Je dôležité venovať dostatočnú pozornosť ústnej hygiene a pravidelne vykonávať preventívne kontroly u zubného lekára, aby sa predchádzalo tvorbe mandľových kameňov a iným problémom v ústnej dutine. Úľava od mandľových kameňov či minimalizácia mandľových kameňov môže prísť spolu s lekárskym zákrokom, ako je napríklad extrakcia mandľových kameňov, rozpustenie mandľových kameňov, odstránenie skrytých mandľových kameňov, správna ústna hygiena, ústna voda, ústna sprcha, kloktanie, vyplachovanie či odsávačka na mandľové kamene. Dnes si povieme aj o tom, ako vyzerajú mandľové kamene, čo spôsobujú mandľové kamene, ako na ne pôsobia krčné mandle či zväčšené mandle, bolesti v krku, zlý dych či baktérie na jazyku.

Odkiaľ sa mandľové kamene berú? A aké sú príznaky súvisiace s mandľovými kameňmi?

Mandle predstavujú tkanivá umiestnené v zadnej časti hrdla. Ich primárnou funkciou je zachytávanie baktérii a zabraňovanie šíreniu infekcií. Jednoducho povedané, mandle fungujú ako sieť, ktorá zachytáva baktérie a vírusové častice.

Mandľové kamene predstavujú akési zhluky baktérií, kalcifikovaných zvyškov jedál a stvrdnutých hlienov. Tie sa usádzajú v zadnej časti ústnej dutiny – v mandľových dutinkách, kde môžu stvrdnúť a spôsobovať tak nepríjemný zápach z ústnej dutiny či prispievať k nepríjemnej chuti v ústach. Mandľové kamene nie sú nebezpečné, no v prípade, že „narastú“, môžu spôsobovať bolesť hrdla, poprípade môžu spôsobovať problémy pri prehĺtaní. Nepríjemné sú však najmä vtedy, keď sú pomerne veľké a vy máte pocit, ako by ste mali cudzie teleso v zadnej časti hrdla.

Mandľové kamene (z anglického tonsil stones) sú biele a môžete ich vidieť voľným okom. Stačí sa postaviť pred zrkadlo, otvoriť ústa a poriadne preskúmať zadnú časť svojej ústnej dutiny.

Čo však spôsobuje ich vznik nie je presne známe, pretože na ich vzniku sa nemusia podieľať žiadne zápaly ani iné bežné ochorenia. Často sa však hovorí o zlej ústnej hygiene ako o možnej príčine ich vzniku. Poprípade lekári uvádzajú, že mandľové kamene môžu vniknúť z dôvodu častých chronických zápalov mandlí. 

Príznaky mandľových kameňov - čo spôsobuje vznik a čo stojí za zápachom z úst?

Mandľové kamene sú drobné tvrdé útvary, ktoré sa tvoria v mandliach. Väčšinou sú bezbolestné a môžu sa vyskytnúť u ľudí všetkých vekových skupín. Ich veľkosť sa pohybuje od drobných zrniečok až po väčšie kamene.

  • Mandľové kamene sú zvyčajne tvorené odumretými bunkami, potravinovými zvyškami a bakteriálnym povlakom.
  • Ak ich odignorujete, môžu viesť k nepríjemnému zápachu z úst a nepohodliu pri prehĺtaní.

Našťastie je možné sa mandľových kameňov zbaviť rôznymi spôsobmi. Medzi najčastejšie patrí čistenie ústnej dutiny kefkou, jazykovou kefkou a ústnou vodnou sprchou. V niektorých prípadoch môže byť potrebné navštíviť zubného lekára, ktorý môže mandľový kameň odstrániť alebo odporučiť ďalšiu liečbu.

Neprehliadnite: Rada nad zlato: Nauč sa, ako skladovať cesnak tak, aby vydržal!

mandľové dutinky

Zdroj: Shutterstock®

Manuálne odstránenie mandľových kameňov

Vo všeobecnosti platí, že mandľové kamene dokážu vypadnúť samé od seba. Až sú dostatočne veľké, tak jednoducho z mandľových dutiniek vypadnú.

V prípade, ak vám mandľové kamene v ústnej dutine vadia a spôsobujú nepríjemnosti, tak si ich môžete vybrať aj sami. Stačí prostredníctvom vatovej tyčinky (poprípade fixky, pera,...) zatlačiť na mandľu a mandľový kameň tak vytlačiť von.

Akonáhle sa mandľového kameňa zbavíte, tak vykloktajte ústnu dutinu roztokom slanej vody, aby ste sa zbavili všetkých baktérii.

Rýchle a bezpečné odstránenie mandľových kameňov

V prípade, že je vám nepríjemne „špárať“ sa vo vašej ústnej dutine alebo sa vám mandľové kamene nepodarí vybrať, tak sa obráťte na pomoc lekára. Ten vám môže predpísať antibiotiká na liečbu mandľových kameňov poprípade vám ich odstráni už pri jednej návšteve. No v prípade, že sa vám mandľové kamene obnovujú a vytvárajú sa vám vždy nové a nové, tak môžete podstúpiť aj ich chirurgické odstraňovanie mandľových kameňov.

Odporúčame aj: Do kín sa vráti ikonická Bridget Jonesová – rozlúčime sa v štvrtom diele s kľúčovou postavou?

mandľový kameň

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia vzniku mandľových kameňov

Bohužiaľ, v tomto prípade vás asi sklameme, pretože neexistuje žiadna bylinka ani žiaden trik, ktorý by zabránil ich vzniku. Jediným riešením je odstránenie mandlí, čím eliminujete riziko vzniku mandľových kameňov. Avšak, tento krok je potrebné dobré zvážiť, pretože mandle majú svoju funkciu a nemáme ich len tak „na parádu“.

Odporúčame: V čom spať počas noci a vyspať sa do ružova? Na toto rýchlo zabudni!

Aktualizované na 22.04.2024

16 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.01.2019 06:48

Mandle majú svoju funkciu a ich odstránenie treba naozaj zvážiť. Poznám prípad, keď ich odstránenie spôsobilo väčší problém ako prvotný.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

14.01.2019 14:23

o mandľových kameňoch som ešte nepočula/mandle nemám/,ale pozrela som si video a prišlo mi to trochu nechutné.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.01.2019 19:52

aj mandle majú svoju funkciu v našom tele...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

14.01.2019 22:03

Fúúúha,o tomto som veru nepočula a neviem-neviem ako by to dopadlo,keby som si špárala tak hlboko v krku...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.01.2019 22:31

Tak zas som o niečo múdrejšia vôbec som netušila ža sú aj mandlové kamene

Vaše meno:

Marta Hollá

Marta Hollá

15.01.2019 09:51

Počula som o nich a som rada, že ich nemám - tie kamene. Mandle mi mama odmietla dať vybrať, keď som bola malá a úprimne? Som rada. Mnoho ľudí poznám, ktorým vybratie neprospelo...

Vaše meno:

Ivana Šurániová

Ivana Šurániová

15.01.2019 20:28

dobry clanok

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

15.01.2019 20:36

Určite majú svoju funkciu, ale sú prípady, kedy ich odstránenie je nevyhnutné...bohužiaľ. Našťastie tie kamene som neriešila.

Vaše meno:

Erika Podskubová

Erika Podskubová

15.01.2019 20:53

mne vybrali mandle a neľutujem lebo tie angíny a vysoké teploty bolo utrpenie

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

16.01.2019 15:06

výraz mandlové kameny slyším poprvé a nic pěkného

Vaše meno:

Martin Benetin

Martin Benetin

17.01.2019 18:53

Tak o tomto som netušil doteraz...

Vaše meno:

Dominika Pňačková

Dominika Pňačková

22.01.2019 20:51

Vždy som si myslela, že je to hnis čiže angína....ale tak nie....kamene...hmmmm

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

04.02.2019 13:56

Juj, strašne je to. Chvalabohu som sa s týmto u seba nestretla. Poznám veľa ľudí, čo majú stále zapálené mandle, poradím im, čo je to a ako odstrániť tieto mandľové kamene.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.02.2019 12:56

ja som si myslela, že je to hnis

Vaše meno:

Jana Mariaková

Jana Mariaková

12.02.2019 10:17

Zas som o niečo múdrejšia, ďakujem za článok :)

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

22.05.2020 07:33

zaujimave už som o tom počula ale neviem si predstavit vybratie ..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE