Najhoršie každodenné návyky, ktoré ti ničia zdravie. Vieš o nich?

Život a zdravie máme len jedno, tak prečo nerobíme všetko preto, aby sme si ho zachovali čo najdlhšie? Asi to poznáte aj vy, dolezie na vás chrípka, no namiesto toho, aby ste si ľahli do postele, tak riešite milión vecí. Treba sa postarať o domácnosť, o rodinu, je potrebné chodiť do práce, a tak sa z obyčajného prechladnutia stane časovaná bomba, ktorá exploduje vtedy, keď to budete najmenej čakať. Takýmto spôsobom prispievame k zníženiu svojej imunity a obranyschopnosti organizmu.

Zlozvykov máme vo svojom živote veľké množstvo. Dobre vieme, že fajčenie, konzumácia alkoholu či nezdravých jedál, môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. Samozrejme, nie hneď, ale postupom času áno. Všetky tieto zlozvyky vplývajú negatívny nielen na nás, ale pri fajčení aj na naše okolie. Okrem zlozvykov však existujú aj návyky, ktoré postupne (v tichosti a pomaly) ničia naše zdravie, no my si to neuvedomujeme. Ktoré to sú?

Odporúčame: Aké sú účinky koenzýmu Q10? Je to pre nás nevyhnutý životabudič?

prečo nenosiť peňaženku v zadnom vrecku

Zdroj: Shutterstock®

Nosenie peňaženky v nohaviciach

Tento návyk sa týka najmä pánov. Veď dámy si všetky svoje „nezbytnosti“ vláčia so sebou v kabelke. Ak váš partner nosieva peňaženku v zadnom vrecku, tak by ste ho mali ihneď od toho odnaučiť. Síce je to celkom bezpečné miesto, ale ak si na peňaženku aj sadá, môže si spôsobiť posunutie chrbtice. Aj krátkych 15 minút sedenia na peňaženke môže prispieť ku vzniku asymetrie, a tým aj k narušeniu usporiadania chrbtice. Okrem toho sedenie na peňaženke môže spôsobiť chronickú bolesť chrbta či zápal sedacieho nervu.

Pitie vody z plastových fliaš

Využívanie plastu v poslednej dobe rozvírilo pomerne veľkú diskusiu medzi aktivistami. Plastové fľaše totižto častokrát končia v oceánoch, čo spôsobuje postupné vyhubenie zvierat a iných organizmov na našej planéte. Ale ani z pohľadu bezpečnosti pre ľudské zdravie nie sú plastové fľaše neškodné. Plastové fľaše predstavujú akúsi hrozbu, nakoľko obsahujú rôzne chemické látky, ktoré sa uvoľňujú pri vystavení vysokým teplotám.

Predstavte si, že si fľašu s vodou necháte v rozhorúčenom aute. Plast začne uvoľňovať toxické chemikálie, ktoré kontaminujú vodu a vy ju potom vypijete. Čo to spôsobí? Do vášho tela sa dostanú toxíny, ktoré môžu poškodiť váš endokrinný systém a môžu prispieť ku vzniku rakoviny prsníka.

prečo si nečistiť zuby hneď po jedle

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie zubov bezprostredne po jedle

Čisté hladké zuby sú príjemné a hlavne vy máte pocit, že sú dokonalo čisté. No po jedle je to úplne inak. Na zuboch sa usádzajú zvyšky jedál a rovnako aj zubný plak, ktorý poškodzuje sklovinu a zuby zdrsňuje. Ale čistiť si zuby hneď po jedle nie je správnym riešením. Štúdie tvrdia, že by ste s ich čistením mali počkať aspoň 30 minút.

Naše zuby sú chránené sklovinou, ktorá je napádaná kyselinami vytvorenými z jedál. Preto sú zuby po jedle „najzraniteľnejšie“. Z toho dôvodu naša ústna dutina produkuje sliny, ktoré bránia pôsobeniu kyselín. Preto je najlepšie nechať ústnu dutinu, aby si s kyselinami poradila sama a zuby si vyčistiť neskôr.

Používanie vatových tyčiniek do uší

Tvária sa ako veľmi potrebné, ale v skutočnosti dokážu spraviť viac škody než úžitku. Aj keď môžu mať rôzne spôsoby využitia, primárne sú určené na čistenie uší. Podľa štúdií však takéto tyčinky zatláčajú ušný maz hlbšie do ušného kanálika, čo môže viesť ku vzniku infekcie, môže to tiež spôsobiť pískanie v ušiach (tinitus), poškodeniu sluchu či prepichnutie ušného bubienka.

Najlepšie je nechať ušný maz vyjsť von prirodzenou cestou – bez akéhokoľvek zásahu a pomoci. Navyše ušný maz má aj ochrannú funkciu, nakoľko bráni vstupu prachu a inej špiny do ušného kanálika.

prečo si neumývať ruky v horúcej vode

Zdroj: Shutterstock®

Umývanie rúk horúcou vodou

V akej vode sa sprchujete alebo kúpete? A v akej vode si umývate svoje ruky? V horúcej v nádeji, že zabijete všetky choroboplodné zárodky, ktoré sa nachádzajú na ich povrchu? Omyl, už viac nemusíte trpieť, pretože štúdie preukázali, že pri odstraňovaní baktérií je rovnako účinná aj studená voda.

V tomto prípade koluje mýtus, že len horúca voda ničí baktérie. Pravdou však je, že horúca voda zabíja baktérie, ale je potrebné poukázať na fakt, že to robí len vriaca prevarená voda. A v takejto by ste si ruky určite nechceli umývať. Skôr je potrebné siahnuť po antibakteriálnom mydle na ruky, ktoré dokáže v tomto prípade pomôcť. Horúca voda navyše vysúša pokožku rúk, čo môže prispieť k tvorbe šupiniek alebo trhliniek.

Zaujme ťa: Ktoré vajíčka sú zdravšie než slepačie? Dokážu predísť vzniku rakoviny?

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.11.2019 06:23

Návyky, ktorých škodlivosť si, žiaľ, ani neuvedomujeme...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.11.2019 19:46

každý z nás má nejaké návyky, bohužiaľ aj negatívne

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.12.2019 16:55

pre mňa nová informácia : pri odstraňovaní baktérií je rovnako účinná aj studená voda.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE