Najzdravšie jarné potraviny na nezaplatenie: Tieto si zamiluješ!

Jar je v plnom prúde a je ten správny čas, zaradiť do jedálnička rozličné sezónne druhy zeleniny aj ovocia. Sú plné živín, vitamínov i minerálov a zamilujú si ich nielen vaše chuťové bunky, ale aj celý váš organizmus. A ktoré to sú? Ide napríklad o skvelú špargľu, ktorá je plná vitamínov skupiny B, draslíka i fosforu. Menovať ich však môžeme omnoho viac. Aké potraviny zaradiť do jedálnička na jar sa dozviete v nasledujúcom článku! 

1. Špargľa

Ako sme spomínali už vyššie, do jarného jedálnička sa v prvom rade oplatí zaradiť práve špargľu. Jej sezóna je zvyčajne veľmi krátka, preto treba tento čas využiť! Doprajte si ju uvarenú na pare alebo chrumkavo upečenú. Dokonca ňou môžete obložiť aj chutnú domácu pizzu. Špargľa je zdrojom vitamínu E, kyseliny listovej, vápnika aj luteínu. Má antiseptické účinky, podporuje pravidelné vyprázdňovanie aj odkyslenie organizmu a taktiež má blahodarný vplyv na hladinu cukru v krvi. Okrem tejto chutnej zeleniny však môžete do jedálnička zaradiť aj artičoky či brokolicu. 

Pozri aj: Nepríjemná štikútka u novorodencov: Čo znamená a dá sa vyliečiť?

reďkovka

Zdroj: Shutterstock®

2. Reďkovka

Jar je tým správnym obdobím na chrumkanie chutných a tak trochu pikantných reďkoviek. Doplnia vám draslík, fosfor aj vápnik, cholín i poriadnu dávku vitamínu C. Reďkovka napomáha odstraňovať plynatosť, podporuje dobré trávenie a pozitívne ovplyvňuje kvalitu nechtov, vlasov aj pokožky. Do jedálnička sa ju oplatí zaradiť aj v prípade, že vás trápi vysoký cholesterol či nepravidelné vyprázdňovanie. Reďkovku si najlepšie vychutnáte napríklad nakrájanú na čerstvom celozrnnom chlebe s domácou nátierkou. Vybrať si pritom môžete červenú, bielu či dokonca čiernu reďkovku. Všetky z nich sú nesmierne zdravé a prospešné pre organizmus. 

3. Špenát

Ak ešte nie je špenát súčasťou vášho jedálnička, je čas to zmeniť. Môžete ho podusiť do rizota či cestovín alebo pokojne aj čerstvý pridať do ovocného či zeleninového smoothie nápoja. Táto listová zelenina je plná vitamínov skupiny B, železa, draslíka, zinku či vápnika. Prečistí vaše cievy, podporí pravidelné vyprázdňovanie a pomôže normalizovať hladinu krvného tlaku. Okrem špenátu sa však do jedálnička oplatí zaradiť aj ďalšie druhy listovej zeleniny, napríklad rukolu, ktorá vyzerá tak trochu ako burina. Opak je však pravdou a v skutočnosti ide o veľmi zdravú potravinu, ktorá je okrem iného aj zdrojom luteínu či betakaroténu. 

pažítka

Zdroj: Shutterstock®

4. Pažítka

Aká by to bola jar bez chutnej pažítky, ktorú si môžete bez problémov dopestovať i doma v kuchyni či na balkóne? Nakrájanú ju môžete pridať takmer do každého pokrmu. Skvelá je s domácou nátierkou, praženicou, cestovinami či varenými zemiakmi a mäsom. Možno by ste to o nej nepovedali, no táto zelená trávička vám vie doplniť vlákninu, draslík, kyselinu listovú aj vitamín K. Pažítka výborne detoxikuje tráviaci trakt, podporuje vylučovanie žlče a je nápomocná pri úprave cholesterolu. Doma si však môžete dopestovať napríklad i chutnú žeruchu. 

5. Jahody

V zozname potravín, ktoré sa rozhodne oplatí zaradiť do jarného jedálnička, nemôžeme zabudnúť spomenúť aj nejaké ovocné druhy. Tým pravým ovocím sú čoraz červenšie a sladšie jahody, zdroje železa, vápnika, vlákniny aj vitamínu E. Dokonca sú veľmi bohaté na vitamín C. Navyše ich z veľkej časti tvorí len voda. Telo tak dokážu poriadne zhydratovať aj počas teplejších dní. Majú blahodarný vplyv na krvotvorbu, trávenie aj srdcovo-cievny systém. Vychutnajte si ich samotné alebo ich pridajte do smoothie nápoja či úžasného domáceho múčnika. 

Odporúčame: Kvety bohatstva priťahujúce peniaze ako magnet: Tieto musíš mať!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.05.2019 06:50

Potraviny naozaj na nezaplatenie!

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

10.05.2019 11:06

Zeleninové šaláty u nás doma nesmú chýbať ,ale špargľa nám žiaľ nechutí..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE