Vadí vám neprirodzená a chemická vôňa osviežovačov vzduchu do domácnosti, ktoré dostať bežne v obchodoch? Niektoré z nich sú naozaj prenikavé a môžu spôsobovať bolesti hlavy. Ak túžite po prirodzenej aróme, skúste si veľmi jednoducho vyrobiť svoj vlastný osviežovač. A záleží len na vás, ako bude voňať. Ingrediencie, ktoré budete potrebovať, sú dostupné a s veľkou pravdepodobnosťou ich už aj doma máte. Pozrite sa teda na to, ako pomerne rýchlo a ľahko dodať svojmu obydliu prírodnú sviežosť a vôňu.
Domáci osviežovač vzduchu v spreji
Výhodou osviežovača v spreji je to, že si ním môžete celkom cielene prevoňať časť izby, topánky alebo vankúše či gauč. Vyberte si teda vyhovujúcu nádobku s ostrekovačom a objemom okolo 250 ml (napr. aj po spotrebovanej kozmetike), v mištičke si zmiešajte jednu lyžicu jedlej sódy a 5 – 8 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastných preferencií. Môžete si vyrobiť aj kombinovanú vôňu z viacerých olejov. Zmes dajte do nádobky a zalejte destilovanou vodou. Takto jednoducho máte hotový osviežovač, ktorý môžete mať vždy po ruke.
Druhou možnosťou je využitie alkoholu v osviežovači, vyhovovať bude aj číra Alpa. Zhruba do 200 ml vody pridajte tri čajové lyžičky alkoholu a pár kvapiek esenciálneho oleja. Malo by vám stačiť tiež zhruba 5 – 8 kvapiek, záleží od intenzity vône, ktorú požadujete. Obidva druhy osviežovačov v spreji nezabudnite pred každým použitím jemne pretrepať.
Pozri aj: Ako vybrať správny matrac? Tieto tipy pomôžu ku kvalitnému spánku
Osviežovač vzduchu v poháriku
Tento stojaci osviežovač vzduchu si vyrobíte za malú chvíľku, stačí mať pri sebe len tri veci – sklenený pohár s vrchnákom (do ktorého sa dajú robiť dierky), 100 g jedlej sódy a obľúbený esenciálny olej, resp. oleje. Do pripraveného pohárika nasypete sódu, pridáte 8 – 10 kvapiek esenciálneho oleja, premiešate a uzavriete vrchnákom, do ktorého ste si urobili dierky, aby sa mohla príjemná vôňa šíriť vaším príbytkom. Kde ho umiestnite, je už len na vás.
Výber esenciálnych olejov
Na rozdiel od prísad, ktoré obsahujú klasické osviežovače vzduchu, esenciálne oleje nepôsobia na sliznice drasticky, ba práve naopak. Niektoré sú dokonca prírodnými antihistaminikami, napr. olej z mäty či levandule. Bergamotový, levanduľový či olej ylang-ylang má upokojujúce účinky a ak sa potrebujete koncentrovať na nejakú úlohu, pomôže vám osviežovač vzduchu s olejom z mäty alebo rozmarínu. Olej z ruže, grepu alebo mandarínky vám zas navodí dobrú náladu. Pokiaľ chcete skúsiť skombinovať esenciálne oleje a vytvoriť si originálnu vôňu, môžete zvoliť aj tieto harmonické spojenia: levanduľa – citrón, rozmarín – mäta, ruža – levanduľa, mäta – pomaranč, levanduľa – grep.
Vybrali sme: Kvety bohatstva priťahujúce peniaze ako magnet: Tieto musíš mať!