Neignoruj varovné signály choroby srdca! Takto ich dešifruješ

Naše srdce je nepochybne najdôležitejším orgánom v našom tele. Veľké asi ako dve spojené dlane a veľmi, veľmi pracovité… Tak by sa dalo srdce opísať inými slovami. Tento červený pumpujúci sval zásobuje krvou každú jednu bunku v tele, okrem rohovky, takže sa celkom namaká, a to každý jedeň.

 

Preto sú choroby srdca vážnym zdravotným problémom a sú pre človeka nebezpečnejšie, ako obávaná rakovina prsníka u žien či rakovina prostaty u mužov. Preto je veľmi dôležité neignorovať varovné signály choroby srdca, ktoré nám telo dáva. Dešifrujte, že sa niečo deje, včas!

 

Zaujme ťa: Hlásime návrat trvalej! Ktorá oscarová herečka ju už otestovala?

srdcový sval

Zdroj: Shutterstock®

Mali ich už faraóni

Keď sa prikláňate k názoru, že choroby všeobecne sú odvrátenou stranou dnešnej doby a stresujúceho životného štýlu, musíme s vami nesúhlasiť. Srdcové choroby sa totiž našli už v múmiách, ktoré sú staré viac ako 3 000 rokov! Takže aj choroby srdca majú svoju siahodlhú históriu.

 

Najdôležitejšie je včas rozpoznať, že s vaším srdcom nie je niečo v poriadku. Aby ste srdce posilnili, môžete robiť hneď niekoľko vecí. Pohyb, ktorý je v podstate zadarmo, napomáha zdravému srdcu, ale aj zdravá strava a pozitívne myslenie, čo dokázali vedci. Takto dáte svojmu srdcu predispozíciu na to, aby bilo správne a toľko, čo má – 100 000-krát za deň!

bolesť na hrudi

Zdroj: Shutterstock®

Keď niečo nie je v poriadku…

Ako teda rozpoznáme, že s naším srdcom niečo nie je v poriadku? Najčastejším znakom choroby srdca je nepríjemný pocit na hrudi, ktorý sa môže niekedy prehupnúť až do bolesti. Môže trvať chvíľku alebo dlho, no netreba to prehliadať. Nie je to však jediný indikátor a u žien je menej častý, ako u mužov.

 

Keďže o infarkte zo začiatku vôbec nemusíte vedieť, vie sa prejaviť aj navonok. U žien často dochádza k zvracaniu, bolestiam brucha či nepríjemnému páleniu záhy. Znakom srdcového ochorenia môže byť aj opakovaná strata rovnováhy alebo dokonca orientácie.

 

Hovorí sa, že ľudia, ktorí mali infarkt, cítili vystreľujúcu bolesť v ľavom ramene. Keď sa so srdcom niečo deje, ucítite to na ľavej polovici tela.

hlasné chrápanie

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na tieto prejavy!

Ďalej existujú prejavy, ktoré sa dajú len veľmi ťažko identifikovať ako problém so srdcom, pretože ich berieme viac menej ako súčasť života. Ide napríklad o chrápanie. Ak chrápete slabo a nie pravidelne, potom by sa to srdca týkať nemalo. Ale konštatné a veľmi hlasné chrápanie naznačuje, že niečo nie je v poriadku.

 

Problémy so srdcom signalizuje aj nadmerné potenie pri minimálnom zaťažení, ako aj príliš rýchle vyčerpanie a únava po žiadnej aktivite. Napokon si dajte pozor na neutíchajúci kašeľ, produkujúci biely alebo ružovkastý sliz.

 

V prípade, že ste u seba zaznamenali niektorý z hore uvedených varovných signálov, navštívte svojho lekára, a to najmä ak máte v rodine srdcové ochorenia. Ste rizikovou skupinou.

 

9 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

20.03.2018 07:25

. .. srdce je najväčším pokladom nášho tela...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.03.2018 10:54

So srdiečkom si neradno zahrávať, následky vedia byť fatálne.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

20.03.2018 19:04

Veru, veru musíme byť v tomto smere ostražitý.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

20.03.2018 22:19

na tieto príznaky si treba dávať pozor...mám to na pamäti,lebo v rodine sme mali infarkt.Človek nikdy nevie...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

21.03.2018 19:40

no asi budem musieť navštíviť lekára, asi je moje srdiečko tiež niekedy unavené

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

22.03.2018 15:42

snazim sa robit vsetko pre zdrave srdce, nakolko je rodina tymto ochorenim zatazena

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

29.03.2018 17:15

je naozaj dobre,že dávate tieto rady a poučenia.veď koľko z nás sa naozaj poučí prečítaním týchto riadkov o veciach o ktorých často nemáme ani potuchy.

Vaše meno:

Angela Gavlasová

Angela Gavlasová

05.04.2018 00:03

Zažila som, nič príjemné.

Vaše meno:

Juraj Podmanický

Juraj Podmanický

15.01.2019 21:57

Srdce treba ozaj sledovať, no myslím si, že keď sa budeme riadiť týmto a ďalšími článkami na internete, zistíme, že sme všetci s nejakou srdcovou chorobou.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE