Odborníci šokujú: Zdravá obezita skutočne existuje! Ako to?

Jedným z najdôležitejších dôvodov, pre ktoré človek zamieri do posilňovne, je nadváha. Nájdu sa samozrejme aj ľudia, ktorých to jednoducho baví, ktorí sa tomu venujú naozaj naplno, ale o nich dnes reč nebude. Dnešná téma bude celkom bláznivá, a to zdravá obezita. Počuli ste už o takom niečom?

Je jasné, že človek, ktorý trpí nadváhou, má väčší predpoklad vzniku rôznych civilizačných ochorení. Lekári, práve kvôli tomuto, často odporúčajú obéznym ľuďom cvičiť a čo najrýchlejšie zmeniť stravovacie návyky. My vám trošku upravíme rozhľad a prezradíme, kedy je výhodnejšie byť obézny. Čítajte a dozviete sa viac o tom, v čom sú kilá navyše užitočné.

Nadváha nemusí byť problém

Každý rok robia vedci výskumy o obezite, každý rok lekári varujú a zdvíhajú vždy o jeden varovný prst viac, kvôli rozrastajúcej sa skupine obéznych ľudí. Samozrejme, všetky tie informácie o pribúdajúcej nadváhe, o tučných mladých či dokonca deťoch a o ochoreniach a rizikách, ktoré so sebou obezita prináša, sú správne. Niektorí dokonca tvrdia, že s každým kilom navyše ste bližšie ku vážnym ochoreniam, akými sú cukrovka, ateroskleróza, infarkt a iné. Avšak...

Podľa všetkého existuje typ obéznych ľudí, ktorí majú väčšie výhody, než chudí ľudia. Ide o ľudí, ktorí majú tzv. zdravú obezitu – majú nadváhu, ale fyzicky sú úplne zdraví. Sú to ľudia, ktorí sa musia kontrolovať viac, aby sa im zdravie nezhoršilo, pretože by sa inak rýchlo zaradili medzi rizikovú skupinu. No aj tak sú vraj na tom lepšie, než štíhli ľudia. V čom spočíva ich výhoda? 

Pozri aj: Správnym jedlom a pohybom proti civilizačným ochoreniam

ako byť štíhly

Zdroj: Shutterstock®

Zdravá obezita vs. Chorá štíhlosť

Je celkom logické, že váha dokáže ovplyvniť náš zdravotný stav, avšak neznamená to automaticky, že každý tučný človek je chorý. Z toho vyplýva, že niekedy obézny človek môže byť na tom zdravotne lepšie, než človek, ktorý je štíhly. Dôležitý je obsah tuku, ktorý môže tvoriť vysoké percento aj v tele chudého človeka, ktorý nikdy necvičil a o pár rokov neskôr mu môže spôsobiť rovnaké problémy, s akými sa stretávajú tuční ľudia. Lekári však nevidia dôvod, prečo by zdravý človek, i napriek nadváhe, nemohol byť rovnako výkonný ako športovci.

Prvým pomocníkom, ktorý nám určí, do ktorej skupiny ľudí patríme, je váha. Tá však často nevypovedá o pomere svalov či o obsahu tuku v tele a z tohto dôvodu sa uprednostňuje BMI. Avšak ani to nie je dokonalým ukazovateľom, pretože svalnatým ľuďom môže stanoviť nadváhu a chudým, naopak, neukáže, koľko percent z ich tela tvorí tuk. Preto sa dnes používajú rôzne iné ukazovatele, ktoré vám prezradia, ako na tom vaše telo je a či máte cvičiť alebo nie. I keď aktívny štýl života je vítaný tak u chudých, ako aj u objemnejších ľudí, hlavne kvôli jeho pozitívnemu účinku na mnohé deje v našom tele.

prečo je nadváha škodlivá

Zdroj: Shutterstock®

Je teda výhodou byť tučný?

To, že obezita je vždy nechcená a poväčšine aj nebezpečná, vie každý z nás. Či už kvôli zvýšenej hladine cholesterolu, ktorý môže v konečnom dôsledku spôsobiť aterosklerózu, kvôli zvýšenému tlaku, kvôli riziku vzniku infarktu, cukrovky a samozrejme celkovej zlej kondícii. Nájdu sa však ľudia, ktorí sú obrovskou motiváciou pre štíhlych aj tučných ľudí a udržujú sa v dobrej kondícii aj napriek svojej váhe. Ak chcete patriť k nim, poraďte sa s odborníkom, ako na to. Ideálnym športom, ktorý sa ľuďom s vyšším BMI odporúča, je bicyklovanie a chôdza, čo na začiatok nevyzerá náročne.

Malou, nepatrnou výhodou je aj fakt, že u obéznych ľudí je nižšie percento vzniku demencie v staršom veku. Predpokladá sa, že dôvodom je dostatok vitamínu D a E, ktoré chudším ľuďom často chýbajú. Napriek týmto dvom privilégiám, ktoré patria aktívnym ľuďom s nadváhou, je najlepšie začať s intenzívnym chudnutím čím skôr, pretože s pribúdajúcim vekom to pôjde oveľa ťažšie. Zaujímavosťou je, že ľudia s obezitou sa dokážu rýchlo adaptovať na diétu a preto im chudnutie nejde vždy úplne ľahko.

jóga pre obéznych

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, či už máte nadváhu alebo ju majú ľudia vo vašom okolí, je dôležité začať konať hneď a na nič nečakať. Chudnutie je náročný proces aj pre ľudí, ktorí majú ľahkú nadváhu, avšak dôležitejšie, než ísť do fitka, je presvedčiť svoju hlavu o tom, že chcete schudnúť, chcete byť zdravší a chcete sa dožiť aj svojich pravnúčat. 

Ak neviete, ako začať, prejdite si v hlave dôvody, pre ktoré vy sama chcete schudnúť a výhody, ktoré vám to prinesie. Skúste si predstaviť, aké by to bolo, kebyže máte čo i len o pár kíl menej. Nevyberajte si motivačné fotky modeliek, ktoré majú pomyselné ideálne miery vďaka počítaču, ale predstavte si svoje ideálne ja, poprípade iné ženy, ktorým sa podarilo schudnúť. Práve prehnané očakávania a ciele môžu byť jedným z faktorov, ktoré vás stopnú a zabrzdia na ďalších pár rokov.

Mrkni aj sem: Obezita – pozor na prejedanie!

4 komentárov
Elena Švachová

Elena Švachová

23.06.2018 21:42

Zaujímavý článok...nečakala by som,že obezita je zdravá,no v konečnom dôsledku je predsa len lepšie schudnúť.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

23.06.2018 22:06

Znie to neuveriteľne, ale verím, že môže byť.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

24.06.2018 17:24

naozaj zaujímavé, ale určite pravdivé, s tou štíhlosťou sa neraz preháňa

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

07.10.2018 17:22

zdravá obezita neexistuje ale zdravá plnoštíhlosť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE