Odporúčaná denná dávka ovocia: Ako sa nepredávkovať?

Pravdepodobne ste už počuli, že v ovocí je veľa cukru. Aj denná dávka ovocia by preto mala mať svoje hranice. Vediac, že cukor nie je pre nás až tak skvelý, mali by sme vedieť, ako fruktóza ovplyvňuje naše celkové zdravie. 

 

Niektoré diéty dokonca obmedzujú konzumovanie ovocia alebo ho úplne zakazujú. Fruktóza je tak určite faktor, na ktorý treba dávať pozor a sledovať jeho príjem.

 

Podľa amerického Ministerstva poľnohospodárstva sa všeobecne odporúča, aby väčšina dospelých žien zjedla zhruba jeden a pol až dve šálky ovocia denne. Celkovo by to teda malo byť maximálne 14 šálok za týždeň. Prekvapivé, však?

 

Odporúčame: Rozmarín lekársky: Pre tieto dôvody si ho začneš pestovať doma!

fruktóza v ovocí

Zdroj: Shutterstock®

Všetko s mierou

Ovocie môže spôsobovať nafukovanie a plynatosť. Za následok to má práve fruktóza. Telo totiž nedokáže fruktózu správne stráviť.

 

Je tu však jedna vec, ktorej sa určite báť nemusíte. Z ovocia sa zaručene nepriberá. Do vášho jedálnička to určite pridá ďalšie kalórie, no je nepravdepodobné, že to bude mať vplyv na váš pás. Samozrejme, aj pri ovocí platí, že všetko treba jesť s mierou.

 

Odporúčame: Samozber čučoriedok: Kde a za koľko si ich môžeme nazbierať?

konzumácia ovocia

Zdroj: Shutterstock®

Samozrejme netreba zabúdať na to, že ovocie je tiež zdravým jedlom s mnohými výhodami. Ovocie ako súčasť zdravého stravovania dokazuje, že živiny v ňom obsiahnuté znižujú riziko vzniku niektorých chorôb. Patria medzi ne napríklad cukrovka druhého typu a niektoré druhy rakoviny.

 

Odborníci varujú, že väčšina ľudí má v hlave zafixované zlé presvedčenie, že čím viac ovocia zjedia, tým lepšie. Bohužiaľ to však nie je pravda. Najlepšie je, ak sa človek bude držať odporúčanej dávky - dve šálky denne. Ak však máte na ovocie veľkú chuť, odporúča sa zvoliť také, ktoré obsahuje menej fruktózy ako napríklad hrozno, ananás či pomaranč.

 

Odporúčame: Samozber čučoriedok: Kde a za koľko si ich môžeme nazbierať?

denná dávka cukru

Zdroj: Shutterstock®

6 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

25.08.2017 07:12

každé ráno vypijem za jednu veľkú šálku ovocného smoothi...... večer si ho pripravím z ovocia čo sme neskonzumovali.... najradšej však mám broskyne s hroznom a čučoriedkami.... ale robím si rôzne kombinácie.... poobede a večer ovocie už nejem..... v lete si dávam podvečer červený melón... toho by som vedela zjesť na tony.... ako sa hovorí všetko z mierou....

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

25.08.2017 09:08

Neriešim to.Keď mám chuť,jem ho aj celý deň,niekefy sa mi nežiada vôbec.Ale deťom sa snažím ovocie podstrkovať stále,máme ho vždy na očiach.Myslím si,že treba dať telu čo si pýta a hlavne tetaz v lete-keď mám chuť na melón alebo broskyne,nebudem počítať množstvo,lebo fruktóza..V zime to vyvážime...

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

25.08.2017 11:41

Ja som skôr typ,ktorý sa musí do konzumácie ovocia nútiť, preto mi ani nehrozí nejaké predávkovanie. Ale beriem to ako veľkú nevýhodu, ovocie je plné živín a mala by som ich využívať v plnej možnej miere....

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.08.2017 19:11

teraz je veľa ovocia, hlavne z našich zemepisných šírok, dnes som zrovna pooberala černice a maliny

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

25.08.2017 20:19

ovocie je z mňa na dennom poriadku, hlavne na raňajky s ovsenými vločkami.. :)

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

10.06.2018 06:23

u nás idú hlavne jablká tiež sa riadim podľa toho na čo mám chuť a neriešim kedy a koľko..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE