Potraviny posilňujúce pľúca: Toto v období pandémie potrebujeme všetci!

Dôležitý orgán v ľudskom tele, ktorý ho zásobuje kyslíkom a odvádza z neho oxid uhličitý. No v dnešnej dobe môžeme povedať, že naše pľúca sú príliš ohrozené. Nemáme na mysli ohrozenie nikotínom, aj keď áno, aj ten nám škodí. Dokonca škodlivé nie je len aktívne fajčenie, ale aj to pasívne. No dnes naše pľúca ohrozuje aj pandémia menom COVID-19.

Od doby, čo sa u nás objavil koronavírus a začalo sa o ňom hovoriť a písať úplne všade, začali sa  vypredávať všetky vitamínové doplnky. Zrazu vitamín C bol (a aj je) náš najlepší kamarát a rovnako aj iné doplnky stravy. No viac, než by sme sa mali spoliehať na vitamíny, tak by sme ich mali telu dopĺňať prostredníctvom stravy. A najlepšie je siahnuť po potravinách, ktoré pľúca posilňujú. Tak ktoré potraviny nás dokážu ochrániť pred koronavírusom a inými respiračnými problémami?

Zaujme ťa: Cesnaková voda dokáže zázraky v prípade, že ju budeš piť každý deň! Ale ako ju pripraviť?

ovocie prospešné pre organizmus

Zdroj: Shutterstock®

Ovocie naše každodenné

Vraví sa, že jedno jablko denne dokáže hotové zázraky. Jablká sú bohaté na flavonoidy, vitamíny (C a E), beta-karotén i fytochemikálie, ktoré pomáhajú znižovať zápal a rovnako eliminovať pôsobenie oxidačného stresu. To prispieva k zlepšeniu funkcie pľúc. Okrem jabĺk je to aj grapefruit, ktorý je vhodné zaradiť do jedálnička. Obsahuje vysoký podiel flavonoidov, ktoré pomáhajú z tela odstraňovať toxíny a tým prispievajú k lepšej regenerácii pľúc. 

Spomenúť môžeme aj bobuľovité ovocie (čučoriedky, maliny, černice, brusnice,...), ktoré má vysoký podiel antioxidantov. Ide o látky, ktoré posilňujú pľúca a podporujú správne fungovanie dýchacích ciest. Okrem bobuľovitého ovocia sú na antioxidanty bohaté aj iné druhy ovocia, ako napríklad granátové jablká, hrozno a pod.

Skvelé sú aj banány, ktoré sú bohaté na draslík a vitamín C. Podľa štúdii je draslík pre pľúca dôležitý, pretože im pomáha sťahovať sa a rozširovať, čo môže pomôcť pri problémoch s dýchaním.

prečo konzumovať cibuľu a cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Cesnak a cibuľa

Neodpustíme si ani tieto, svojou vôňou prenikavé, potraviny. Cesnak je už odjakživa považovaný za surovinu, ktorá podporuje imunitný systém. Preto aj v období koronavírusu je vhodné siahnuť práve po ňom. Má protizápalové a antioxidačné účinky, ktoré chránia organizmus a teda aj pľúca pred oxidačným stresom. Dokonca niektoré štúdie uvádzajú, že cesnak chráni aj pred rakovinou pľúc.

Na druhej strane cibuľa má antivirotické účinky, vďaka čomu sa ju oplatí konzumovať v surovom stave. Rovnako tak aj cesnak, ktorý podobne ako cibuľa uvoľňuje dýchacie cesty, zmierňuje kašeľ a uľahčuje vykašliavanie.

na čo je dobrý zázvor a kurkuma

Zdroj: Shutterstock®

Kurkuma a zázvor

Kurkuma má zaujímavú vôňu a rovnako aj chuť. Je to typická indická korenina, ktorá má množstvo zdravotných výhod. Disponuje protizápalovými účinkami, ktoré pomôžu v prípade respiračných problémov.

Zázvor obsahuje látku zvanú gingerol, ktorá patrí k prírodným čističom pľúc. Čaj z neho je teda ideálne dopriať si v tomto období.

Neprehliadni: Nevonia, no lieči! Ktorá bylina odstráni poruchy trávenia a odpudí hmyz?

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.09.2020 06:25

Výborné potraviny, ktoré v období pandémie potrebujeme všetci!

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

22.09.2020 12:13

Máme radi cesnak , cibuľu - dávam ich skoro do každého jedla.. Ale aj v surovom stave ich konzumujeme .. Taktiež zázvor je super potravina..

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

22.09.2020 22:49

S ovocím a zeleninou som kamarátka.Jablk som už zjedla na tony :-D A cibuľu a cesnak si doprajem tiež. Zázvor do čaju nesmie chýbať.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

24.09.2020 08:54

všetko z toho konzumujeme na posilnenie imunity sú top

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE