TOP bylina na prečistenie organizmu: Táto tráva nie je obyčajná burina!

Keď sa povie slovo pýr, mnohým hneď príde na um to, že ide o vybrané slovo. Mnohým však napadne aj to, že reč je o obyčajnej burine, ktorá rastie úplne všade a hlavne tam, kde si to neželáme. To však nie je až tak celkom pravda. Možno ste o tom ani netušili, no aj pýr radíme medzi bylinky tradičného ľudového liečiteľstva. Má na naše zdravie priaznivý vplyv a môže byť nápomocný pri liečbe mnohých neduhov. Zistite o ňom viac v nasledujúcom článku!

Poznáte pýr?

Pýr plazivý, latinsky Elytrigia repens, je trváca bylina z čeľade lipnicovité. Ľudovo sa mu často hovorí aj divé žito či pýrnica. Hojne rozšírený je prevažne na severnej pologuli, a to hlavne v Európe a Ázii, no rovnako v ďalších častiach sveta. Nájsť je ho možné v nížinách i vyšších polohách. Nájdeme ho na obrábaných aj neobrábaných pôdach, poliach, lúkach, v močiaroch, priekopách, záhradách, vinohradoch i pri cestách. Obľubuje stanovištia s ľahkými humóznymi či piesočnatými pôdami. 

Pýr radíme aj u nás medzi najznámejšie a najhúževnatejšie buriny, respektíve trávy. V podzemnej časti rastliny nájdeme bohato rozkonárený a hrubý podzemok. Z neho vyrastajú až 150 cm dlhé steblá, ktoré sú článkované, duté a valcovité. V dolnej časti sú zvyčajne poliehavé. Z kolienok stebiel vyrastajú listy a sú úzko kopijovité. Majú sivozelenú farbu a na líci sú jemne chĺpkaté. Kvety sa objavujú v letných mesiacoch, pričom sú usporiadané do dvojradových klasov. Na liečebné účely sa zberajú prevažne podzemky pýru, a to na jar alebo v jesennom období. Niekedy sa zberá i kvitnúca vňať. 

Odporúčame: Domáce zvieratá k malým deťom: Ktoré sú vhodné a ktorým povedať nie?

účinky pýru

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky tejto liečivej buriny?

Hoci je pýr radený medzi nežiaduce buriny a obyčajné trávy, pravdou zostáva, že ukrýva množstvo účinných látok a priaznivo vplýva na zdravie človeka vo viacerých smeroch. Droga obsahuje slizovité látky, vlákninu, silice, saponíny, triesloviny a ďalšie látky. Pýr je v tradičnej ľudovej medicíne známy hlavne ako prírodný prostriedok na prečistenie a posilnenie organizmu. Podporuje i prečistenie krvi a zbavovanie tela toxínov. Pôsobí ako prírodné diuretikum (močopudne), preto sa osvedčil aj ako pomocník pri liečbe ochorení močového ústrojenstva. 

Môže pomôcť ako podporný liek pri liečbe zápalov močového mechúra i pri problémoch s pieskom či kameňmi v močových cestách. Rovnako môže osožiť pri žlčníkových ťažkostiach aj ochoreniach pečene. Vďaka svojmu zloženiu a účinkom môže pomôcť tlmiť príznaky miernych potravinových otráv. Taktiež je ho možné pridávať do diabetických čajov, môže byť podávaný pri ochoreniach dýchacích ciest, reumatizme aj dne. Pýr má priaznivý vplyv i na hladinu cholesterolu v krvi a látkovú premenu. Pri použití zvonka dobre pôsobí na kožné ochorenia, vyrážky aj hemoroidy

čaj z pýru

Zdroj: Shutterstock®

Ako pýr využiť?

Ako sme spomenuli už vyššie, z pýru plazivého sa predovšetkým vykopávajú podzemné časti. Sušený koreň možno zakúpiť v lekárni, na internete aj v predajniach so zdravými potravinami. Taktiež je možné nazbierať si vlastné korene, dávajte si však pozor, aby ste si pýr nepomýlili s inými podobnými druhmi. Vykopané podzemky je potrebné dôkladne umyť, nakrájať a sušiť na slnečnom mieste, prípadne v umelých podmienkach do 40 °C. Na prípravu čaju postačí jedna lyžička drogy na šálku vody. Zmes je vhodné trochu povariť a následne nechať lúhovať ešte asi päť minút. Čaj z pýru podávame pri akútnych stavoch 1 až 3 razy denne. 

Tento nápoj je možné podávať pri liečbe zápalov močových ciest, pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva, vysokom cholesterole, reumatizme aj cukrovke. V mnohých prípadoch sa však pýr nepoužíva samotný, ale práve v čajových zmesiach. Môžete ho kombinovať s ďalšími bylinkami podľa ich účinkov a konkrétnych ťažkostí, ktoré vás trápia. Z pýru plazivého je však možné pripraviť aj silnejší odvar na použitie zvonka. Takýto odvar je vo forme obkladov vhodné aplikovať na vyrážky, poranenia kože alebo i rôzne ekzémy a iné kožné ochorenia. Pri problémoch s hemoroidmi je vhodné odvar z pýru použiť na sedací kúpeľ.

Odporúčame: Bylina na zápaly močových ciest: Poznáš tradičné liečivo peruánskej medicíny?

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

23.09.2020 07:11

O jeho pozitívnych účinkoch už som počula, zatiaľ však ešte nevyskúšala.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

23.09.2020 21:24

kedy konečne začnete aj overovať a testovať tieto vaše "overené zázraky", tieto informácie si nájde každý kto vie používať internet no kde sú nejaké reálne skúsenosti?

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

24.09.2020 15:23

Ďakujem za nové informácie, nevedela som že je tak účinný.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

25.09.2020 22:23

Nechce sa mi veriť, že pýr môže byť užitočný

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

26.09.2020 08:43

Pýr som vždy považovala iba za nežiadúcu burinu....

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

26.09.2020 15:48

tak to som prekvapená- pod názvom pýr som si predstavovala inú"burinu"

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.02.2021 15:04

Bylinky zberam a suším no pýr to som nevedela a je všade

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE