Príroda nám ponúka skutočne veľké množstvo rozličných druhov orechov. Kešu, píniové, vlašské či pekanové orechy, mandle, lieskovce alebo pistácie – každý si môže vybrať podľa svojej chuti. Niekedy sa však na ne pozeráme tak trochu zvrchu a zaraďujeme ich skôr medzi akési pochúťky, ktoré si do misky nasypeme pri večernom pozeraní filmu.
Orechy však nie sú žiadna maškrta, ale nutrične bohatá potravina, ktorá by mala byť neoddeliteľnou súčasťou každého jedálnička. Samozrejme, na mysli máme orechy vo svojej prirodzenej forme, nie pražené, solené či obalené v čokoláde. Ideálne je pritom dopriať si v priemere 10 až 30 gramov týchto chutných suchých plodov. V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo jesť orechy každý jeden deň.
Odporúčame: Prečo jesť sušené slivky? Nielen chutia, ale aj liečia. Zisti viac!
1. Sú nutrične bohaté
Ako sme spomínali hneď v úvode článku, mali by sme si pamätať, že orechy sú skutočne nutrične bohaté. Čo všetko sa v nich však skrýva? V prvom rade môžeme spomenúť napríklad rastlinné bielkoviny a zdravé tuky. Väčšina z nich je tiež skvelým zdrojom rozličných vitamínov skupiny B aj tokoferolu, čiže vitamínu E. Zabudnúť však nemôžeme ani na minerálne látky. Ak si doprajete hrsť orieškov, do tela dopravíte draslík, horčík, vápnik, zinok či selén.
2. Doplnia vám vlákninu
Pri nutričnej hodnote orechov ešte chvíľu zostaneme. Ich konzumáciou svojmu telu totiž dodáme aj cennú vlákninu. Tá má význam najmä pre naše trávenie. Dostatočný príjem vlákniny prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu a podporuje činnosť čriev a celkové zdravie tráviaceho traktu. Denne by sme jej mali prijať v priemere 25 gramov. Ak si na olovrant doprajete za hrsť pistácií, mandlí či vlašských orechov, môžete telu doplniť pokojne i viac, ako 4 gramy vlákniny.
3. Sú nabité antioxidantmi
Orechy sú charakteristické aj vysokým obsahom rozličných antioxidantov, ktoré napomáhajú v organizme chrániť bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Tým preventívne pôsobia proti mnohým zdravotným problémom, napríklad nádorovým ochoreniam, chorobám srdca i predčasnému starnutiu. Do tejto skupiny látok zaraďujeme, okrem iných, aj spomenutý selén, vitamín E či A. Značne bohaté na antioxidanty sú najmä vlašské či pekanové orechy.
4. Podporujú činnosť mozgu
Mastné kyseliny, ktorých zdrojom sú aj oriešky, pozitívne ovplyvňujú činnosť mozgu. Hrsť rozličných orieškov denne prispieva k udržiavaniu pamäti v lepšej kondícii. Celkovo však pozitívne ovplyvňujú činnosť nervového systému. Podporujú koncentráciu a potláčajú stres i nervozitu. Skvelou výživou pre náš mozog sú napríklad vlašské orechy. Okrem toho sa ukázalo, že konzumovanie správneho množstva orechov má vplyv aj na udržiavanie ideálnej hmotnosti a dobrej kvality vlasov, nechtov či pokožky.
5. Chránia naše srdce
Orechy sú mimoriadne bohaté na významné nenasýtené mastné kyseliny (najmä omega-3 a omega-6), vďaka čomu blahodarne ovplyvňujú stav srdca aj ciev. Ak ich zaradíte do svojho jedálnička, ľahšie si poradíte s vysokou hladinou zlého cholesterolu či krvného tlaku. Oriešky podporujú činnosť srdca a celkovo napomáhajú prečisťovať cievy a udržiavať ich pevné a priechodné. Predstavujú tak skvelú prevenciu pred čoraz častejšie sa vyskytujúcimi a najmä nebezpečnými kardiovaskulárnymi ochoreniami, napríklad infarktom.
Pozri aj: Cesnakový čaj a jeho účinky: Neuveriteľné, čo všetko dokáže!