Ako sa zbaviť zápchy? Vyskúšaj tieto anti-zápchové cviky!

Vyvážená strava a zdravý životný štýl sa netýkajú iba zdravých, nízkokalorických či bio potravín. Tento štýl života so sebou prináša aj obedovanie v kľude, bez náhlenia v spojení s vyváženou stravou. Rovnako aj pohyb, primeraný dennej spotrebe jedla a žiaden stres. Pre mnohých z nás to ale nie je reálne z rôznych dôvodov – nútená diéta, namáhavá práca, alebo len pohodlnosť a mlsný jazýček.

 

Jednou z odpovedí nášho tela na nevyváženú stravu bez vlákniny a minerálov je zápcha. Nikde nie je napísané, že TO musíte robiť každý deň, ale pokiaľ ste záchod nenavštívili už pár dní, niečo nie je v poriadku. Vyhnite sa týmto problémom a pomôžte svojim črevám tromi jednoduchými cvikmi. 

 

Kedy máte problém?

Sme rôzni, niektorí chodíme na toaletu päťkrát za deň a iní len raz za tri dni. Podľa správnosti by sme sa mali vyprázdňovať v rozmedzí 1 - 2 krát za dva dni alebo 2 – 3 krát za týždeň. Ak aj nastane nejaký problém, väčšinou to neriešime, buď si dáme tabletku na hnačku alebo si to „odtrpíme". A pritom črevá sa nám tým snažia dať najavo, že nastal problém.

 

Nemusíte mať obavy, pokiaľ vás tráviace problémy trápia raz za čas. O zápche hovoríme v prípade, keď je váš dlhoročný návyk ísť na „veľkú" každý deň po prebudení narušený. A keď to príde, tak musíte naozaj silno tlačiť, až kým sa nespotíte. Možno vám v tej chvíli napadne siahnuť po preháňadle. Radšej však vyskúšajte tieto super cviky na rozhýbanie čriev a na lepšie trávenie. 

 

Musíš vidieť: Nafúknuté brucho niekedy vyzerá ako tehotenské. Ako sa ho zbaviť?

ako sa zbaviť tráviacich problémov

Zdroj: Shutterstock®

1. Brušáky

Ľahnite si na zem alebo na mäkkú podložku. Ruky si založte za hlavu alebo prekrížte na prsiach. Brušáky robte pomaly, nezdvíhajte sa zbytočne vysoko a nezachytávajte si nohy. Pri pohybe nahor vydychujte a pri pohybe nadol sa nadychujte. Pre uvoľnenie brucha bez zbytočnej svalovice, vám postačí opakovať 15-20 krát.

ako robiť správne brušáky

Zdroj: Shutterstock®

2. Joga

Možno ste si mysleli, že joga je iba na uvoľnenie mysle či natiahnutie tela, avšak na bolesti brucha a zápchu je ideálnym pomocníkom. Je to hlavne kvôli špecifickému dýchaniu, ktoré je základným kameňom jogy. Podľa mnohých odborníkov je práve joga tým správnym cvičením pri problémoch s trávením, pretože precítené dýchanie uvoľňuje svaly a môže zabrániť aj prípadnej kyseline.

 

  • Ľahnite si na podložku a upažte ruky. Pomaly vydýchnite, kolená tlačte napravo a hlavu do opačnej strany. S nádychom sa vráťte na stred. Pri ďalšom výdychu opakujte na druhú stranu.

 

  • Dajte sa na všetky štyri a s výdychom ohnite chrbát smerom hore, pričom bradu tlačte k hrudníku. Pri nádychu naopak prehnite chrbát a vytlačte zadok von a hlavu ku stropu. Opakujte niekoľkokrát.

 

Pozri aj: Deficit minerálov: Spozorujte ho včas a neignorujte príznaky!

asana Pawan Muktasana

Zdroj: Shutterstock®

 

  • Druhým typom jogového cvičenia, ktorý je ideálny pri plynatosti alebo zápche, je jogová asana Pawan Muktasana. Ľahnite si na chrbát a vystrite si končatiny. Pomaly si začnite priťahovať oboma rukami ľavé koleno k hrudi a objímte ho. Vydržte takto 5 sekúnd, uvoľnite a zopakujte s druhou nohou.

 

  • Cviky ukončite uvoľnením, a to tak, že si sadnete na nohy a pomaly sa budete s rukami posúvať dopredu. Čelo si oprite o podložku a vydržte v tejto polohe 5 nádychov.
na čo pomáha joga

Zdroj: Shutterstock®

3. Prechádzka

Bude to znieť ako klišé, ale obyčajná prechádzka dokáže urobiť divy a napraviť starosti s plynatosťou či upchatým traktom. Pomalá prechádzka je tým najprirodzenejším spôsobom ako zabrániť vzniku zápchy a, samozrejme, aj iným ťažkostiam.

 

Prechádzka dokáže prekrviť celé telo, zbaviť ho toxínov a vy tak strávite aj ťažšie jedlo oveľa rýchlejšie. Pokiaľ patríte k aktívnym bežcom, vyhnite sa, naopak, behu, ktorý môže vašu situáciu zhoršiť. 

zdravé účinky prechádzky

Zdroj: Shutterstock®

Ak vás občas zastaví zápcha, pomôže aj detox

Základ tvoria tri potraviny, ktoré by ste mali pravidelne jesť a predchádzať tak zápche. Sú to vláknina, probiotiká a chlorofyl. Vlákninu nájdete v strukovinách, ovsených vločkách, v hruškách a malinách, v avokáde, celozrnnom pečive a v chrene.  Chlorofyl pomôže znížiť množstvo toxínov v tele. Najviac ho obsahuje zelenina zelenej farby – špenát, brokolica, kel, čerstvé bylinky, ako napríklad petržlenová vňať, ale nájsť ho môžeme aj v chlorelle, spiruline či v matcha čaji.

 

Správny detox pozostáva v zmene stravovania. Ak začnete pravidelne jesť tieto potraviny, vypijete denne dostatočné množstvo vody a pridáte pol hodinu pohybu, už nikdy vás nebudú trápiť tráviace ťažkosti. Vyhýbajte sa, naopak, káve a kofeínu (zelený a čierny čaj) a sladkostiam, ktoré môžu zvýšiť pocit nafúknutia.  

 

Dostane ťa: Prečo ÁNO probiotikám?

4 komentárov
Zdena Paňková

Zdena Paňková

19.01.2018 07:47

Pre zdravý životný štýl je dôležitý pohyb. Aj pravidelnému vyprázdňovaniu čriev vyhovuje pohyb. Vhodná kombinácia potravín je dôležitá a ak predsa len sa dostaví zápcha, nie je potrebné panikáriť, ale napríklad vypiť viac pohárov vlažnej vody a ono to pôjde.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.01.2018 18:51

Výborný článok!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.01.2018 18:22

z mojích skúseností je najlepšia zelenina, ovocie,tekutiny a pohyb, overené...

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

23.01.2018 20:29

dobry clanok, me pomohlo Phsylium, jogurty a jablka

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE