7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal praktizovať plank

cvičenie plank

Veľa ľudí si myslí, že cvičenie je potrebné len pri snahe získať dokonalú postavu. Iba málokto si uvedomí skutočné výhody cvičenia. Naše telo a jeho systémy na seba nadväzujú a majú určitú súhru, avšak, postupnou vyťaženosťou, únavou, lenivosťou a aj modernými technológiami im zabraňujeme v prirodzenosti.

V minulosti ľudia neustále ťažko pracovali. Muži v horách, na stavbách či so zvieratami...Ženy pracovali na poliach, v domácnosti (nezabúdajme na niekoľkopočetné domácnosti a na dobu bez pračiek) a taktiež sa starali o hydinu či dobytok. Táto ťažká práca im spevňovala telo a zlepšovala ich zdravie. Netvrdíme, že mali dokonalé telá, ale ich svaly boli spevnené.

Práve preto vám prinášame článok s niekoľkými videami o plank cvičeniach. Čo je plank? Cvik plank nie je silové cvičenie, ale cvičenie s vlastnou telesnou hmotnosťou. Plank cvičenia sú rýchle, praktické a efektívne. Za relatívne krátky čas (cca 30 dní) sa dostavia úžasné výsledky.  

Brušné svaly musia poskytovať podporu pre celú chrbticu, navyše ešte ochraňujú aj naše tráviace orgány pred poškodením. Aby vykonávali svoju funkciu dôkladne, musia byť silné a pevné. Práve preto vám prinášame 7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal denne praktizovať cvik plank. Prečo cvičiť plank? Aké sú výhody planku? Existujú nejaké riziká planku? Zistite viac v článku!

Odporúčam prečítať: Ako vplýva vysoký cholesterol na mozog? 

cvičenie plank
Depositphotos

Výhody pri cvičení planku:

1. Posilnenie pre rôzne svalové skupiny – pomôže nielen posilniť a vypracovať brucho

Ktoré svalové skupiny plank posilní? Okrem hlavných brušných svalov si posilníte aj horný biceps, stehná a podkolenie. Pokiaľ sa vám to podarí, všimnete si vašu zvýšenú schopnosť dvíhať ťažšie váhy. Zlepší sa váš športový výkon, bočné ohýbanie a pohyby pásu.

 2. Nižšie riziko pre zranenia a bolesti chrbta

Pri pravidelnom cvičení planku sa vám začne budovať svalová hmota a zároveň zistíte, že nevyvíjate taký veľký tlak na chrbticu. Vďaka tomu sa bolesť chrbta zníži a zabezpečíte si silnú podporu pre celý chrbát, a to najmä v oblasti hornej časti chrbta.

Odporúčame prečítať: 8 druhov šalátov, ktoré znížia váš príjem kalórií 

3. Cvik zrýchli metabolizmus

Plank nemusíte praktizovať len v základnej polohe, ale aj v rôznych jeho variáciách. Práve tie podporia nielen brucho, stehná a chrbticu, ale celé telo. Dokonca, budete spaľovať omnoho viac kalórií ako pri bežných brušných cvičeniach. To je obzvlášť dôležité v prípade, že trávite väčšinu svojho dňa v sedavej polohe, alebo za počítačom či v škole. Ak by ste chceli odštartovať nový deň plný energie, tak plank praktizujte ráno pred odchodom z domu. Váš metabolizmus bude výkonný po celý deň.

 4. Výrazne sa zlepší držanie tela

Aké sú ďalšie výhody pri cvičení planku? V dnešnej dobe sa často hrbíme. Vďaka planku sa vám vráti stabilná priama chôdza. Brušné svaly vplývajú aj na celkové svaly krku, ramien, hrudníka a chrbta.

Odporúčame prečítať: Prečo nás po sacharidovom jedle bolí hlava?

5. Pevnejší stred tela, lepšia rovnováha a stabilita

Priznajte sa, koľkokrát ste sa pokúsili stáť na jednej nohe a nevydržali ste viac ako pár sekúnd? Nie je to preto, žeby ste boli opití, ale preto, že vaše brušné svaly nie sú dostatočne pevné, aby udržali stabilitu tela a rovnováhu. Práve preto praktizujte aj bočný cvik plank, zameraný na spevnenie celej polovice tela. 

6. Lepšia flexibilita

Prečo ešte robiť plank cvičenie? Flexibilita je kľúčovou výhodou praktizovania planku. Pokiaľ rozšírite plank o ďalšie jeho druhy, tak jednoznačne si nespevníte len ramená, lopatky, ale aj šikmé svaly a nohy. Tak neváhajte a vyskúšajte si postupne popridávať jedno, dve cvičenia na deň. 

Odporúčame prečítať:  Čo vám akné prezrádza o vašom zdraví?

výhody planku
Depositphotos

7. Psychická vyrovnanosť

Plank cvičenie má špeciálny vplyv na nervy, čo vedie k vynikajúcemu výsledku = zlepšenej nálade. Ako je to možné? Jednoducho! Pretiahnete a precvičíte si aj stresové svalové skupiny, vďaka čomu sa zbavíte napätia v tele. Dobrou správou je, že cvik plank nielen upokojuje náš mozog, ale lieči aj úzkosť a ničí symptómy depresie (len pri každodennom cvičení).

To posledné, čo musíte urobiť, je nájsť si zo začiatku len pár minút na klasický plank a neskôr 5-10 minút denne na kombináciu viacerých plank cvičení. 

Možné riziká alebo nevýhody planku

Klasický plank (doska) je jedným z najúčinnejších cvikov na posilnenie jadra a celkovú telesnú kondíciu. Potenciálne výhody plankingu sú nepopierateľné. Napriek jeho mnohým výhodám existujú aj určité riziká a nevýhody, ktoré by mali byť zvážené:

  1. Riziko zranenia: Nesprávne vykonávanie planku môže viesť k zraneniam, najmä v oblasti dolnej časti chrbta, ramien a krku. Držanie planku príliš dlho alebo nadmerné cvičenie môže viesť k preťaženiu svalov a kĺbov.

  2. Bolesti chrbta: Ľudia s existujúcimi problémami s chrbtom môžu pociťovať zvýšené bolesti, ak nevykonávajú plank správne alebo ak ich telo nie je dostatočne silné na tento cvik.

  3. Nie vhodné pre všetky fitness úrovne: Začiatočníci alebo ľudia so slabým jadrom môžu mať problémy udržať správnu formu, čo zvyšuje riziko zranení.

  4. Závislosť na správnej forme: Plank je veľmi účinný len vtedy, ak je vykonávaný správne. Nesprávna forma môže znížiť jeho účinnosť a zvýšiť riziko zranení.

  5. Statický charakter: Plank je statický cvik, čo znamená, že môže byť menej efektívny pre zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia v porovnaní s dynamickými cvičeniami.

  6. Obmedzený rozsah svalových skupín: Plank sa primárne zameriava na jadro, ale nemusí dostatočne posilniť iné svalové skupiny, ako sú napríklad nohy alebo ramená, pokiaľ nie je kombinovaný s ďalšími cvikmi.

Aby ste minimalizovali tieto riziká a nevýhody, je dôležité naučiť sa správnu techniku planku, postupne zvyšovať čas a intenzitu cvičenia a kombinovať plank s ďalšími cvikmi na posilnenie celého tela. Ak máte existujúce zdravotné problémy alebo si nie ste istí správnou technikou, konzultujte cvičenie s odborníkom alebo fyzioterapeutom.

Článok aktualizovaný 25.7.2024

15 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

15.03.2016 07:51

super, ja obcas robim plank, len dlho nevydrzim, je to fuska

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

08.04.2016 12:07

postupne sa to stáva ľahšie a vydržím dlhšie :)

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

22.05.2016 11:05

dobrá motivácia pre mňa:-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

04.03.2017 12:38

pre mňa takéto cvičenie už nie je, stačí práca na záhrade

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

04.03.2017 13:50

Nie je to sranda,vyzerá to jednoducho,ale nie je..

Vaše meno:

benynka

benynka

04.03.2017 14:07

ja vydržím tak 1 minútu, ale to robím na záver cvičenia

Vaše meno:

tofica

tofica

04.03.2017 18:57

Je to úžasné, na čo všetko je dobrý plank.. Praktizujem , ale nie každý deň.. Bočný je veľmi ťažký..Tak idem na to ..

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

04.03.2017 22:26

ešte som to neskúšala aj keď som o tom už veľa čítala ... možno je načase vyskúšať to :-)

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

05.03.2017 13:54

dobré cviky

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

08.03.2017 20:09

Niektoré z týchto cvikov praktizujem a budem sa inšpirovať ďalšími.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

09.05.2017 17:15

Dobrá rada

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

08.09.2017 07:53

Totálne dokonalý cvik, ktorý pri pravidelnom praktizovaní robí s telom zázraky!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.06.2018 07:35

Náročné cvičenie

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

19.06.2018 20:59

zo začiatku to treba robiť pod dohľadom, lebo si tiež môže človek ublížť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

09.01.2019 15:40

To jepre mňa niečo nové

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE