Potraviny, vďaka ktorým vás môže potrápiť migréna

Migréna alebo inak povedané neznesiteľná bolesť hlavy, ktorá môže v lepšom prípade trvať zopár hodín, a v tom horšom aj niekoľko dní. Migréna môže byť sprevádzaná vracaním, nechutenstvom, slzením, citlivosťou na svetlo a hluk. 

 

Na každého má iný vplyv – niektorým postačí vziať si tabletku a niektorí zas musia odpočívať v úplnej tme a tichu. No zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, čo migrénu môže spôsobiť? Tzv. spúšťačov sa núka hneď niekoľko – vrodená predispozícia, stres, nedostatok spánku, citové problémy, prostredie a samozrejme aj strava. Čomu sa teda vyhýbať, aby sa k vám migréna nedostavila?

 

Odporúčame tiež: Prekladač ženskej reči pre mužov - prvá časť

Potraviny, vďaka ktorým vás môže potrápiť migréna

Zdroj: Shutterstock®

1. Víno

 

To je vo všeobecnosti považované za bolehlav, hlavne ak to s ním preženiete. Ak vás trápi migréna, víno môže byť jej spúšťačom. Obsahuje flavonoidy, ktoré sú jej príčinou. Práve červené vína oproti bielym sú považované za väčšie „zlo“, pretože obsahujú väčšie množstvo týchto zlúčenín.

 

2. Životabudič zvaný káva

 

Káva, respektíve presnejšie kofeín obsiahnutý v káve, je celkom častým spúšťačom migrény. Aj keď pri obyčajnej bolesti hlavy ju káva pomáha zmierniť, pri migréne to neplatí. Preto ak si myslíte, že práve kofeín je tou iskrou, ktorá spúšťa u vás migrénu, mali by ste sa jej vyhýbať, alebo siahnuť po bezkofeínovej káve. 

 

Odporúčame tiež: Prvá pomoc na vyrážky

Potraviny, vďaka ktorým vás môže potrápiť migréna

Zdroj: Shutterstock®

3. Korenené jedlá

 

Chilli papričky sú známe ako spúšťače migrény, a preto sú považované za najčastejšiu príčinu tohto stavu. Korenené jedlá niektorí majú v obľube, pretože vytvárajú príjemné teplo, no u niektorých to zapríčiňuje silnú bolesť hlavy. Takže, nabudúce sa radšej stráňte aj chilli.  

 

4. Citrusové plody

 

Možno to znie neuveriteľne, ale výskum preukázal, že jedným zo spúšťačov migrény môžu byť citrusové plody ako pomaranče, limetky, citróny. Aj keď to nie je najbežnejšou príčinou, nie je to vylúčené, že u vás to môže byť práve to, čo vám migrénu spôsobuje. 

 

Odporúčame tiež: Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke

Potraviny, vďaka ktorým vás môže potrápiť migréna

Zdroj: Shutterstock®

5. Čokoláda naša obľúbená

 

V štúdii uskutočnenej v Brazílii vedci zistili, že ľudia v počiatočných fázach migrény túžili po čokoláde. Teda skonštatovali, že už len pomyslenie či chuť na čokoládu môže spustiť nekontrolovateľný prílev bolesti hlavy. Nič však nebolo preukázané so 100 % istotou, no aj tak by čokoláda mala zostať na zozname možných spúšťačov. 

 

Odporúčame tiež: Dôvody, pre ktoré konzumovať ovocie a zeleninu každý deň

4 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

07.11.2016 17:44

tak toto poznám veľmi dobre

Vaše meno:

tofica

tofica

07.11.2016 20:09

Vraj migrénu má žena preto,lebo má málo hormónu Estrogén..!!

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

08.11.2016 18:27

Tak toto som nevedela..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

03.12.2016 14:05

moja mama trpí migrénou, je to veľmi nepríjemné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE